QlikView'de kimlik doğrulama ve yetkilendirme arasındaki fark nedir ve bunları uygular mısınız?

Sordu: Yamil Bill | Son Güncelleme: 2 Haziran 2020
Kategori: iş ve finans finans sektörü
5/5 (459 Görüntüleme. 29 Oy)
Kimlik doğrulama , sisteme erişen kişinin söylediği kişi olduğundan emin olur. Yetkilendirme, yalnızca kimliğinize bağlı olarak izin verilen bilgilere erişmenize ve işlemleri tamamlamanıza izin verir.

Bunu göz önünde bulundurarak, QlikView'ün kimlik doğrulaması gerçekleştirmesinin kaç yolu vardır?

QlikView yazılım hizmetleri, kimlik doğrulama ister (dizin kataloğu aracılığıyla veya kullanıcı kimliği ve parola ile). Kimliği doğrulandıktan sonra, ADMIN ve USER tipi olmak üzere iki tür kullanıcı vardır. Yetkilendirme düzeyi veya veri erişimi, ne tür kullanıcılara göre karar verir. Yönetici tüm belgelere erişebilir.

Ayrıca Bilin, QlikView'de Bölüm erişimi nedir? Bölüm Erişimi , bir uygulamanın güvenliğini denetlemek için kullanılan bir QlikView özelliğidir. Temel olarak, bir yetkilendirme tablosu tanımlayabileceğiniz kod dosyasının bir parçasıdır, yani kimin neyi göreceğini tanımladığınız bir tablo. (Gerçek bir uygulamada, veri modelinde yetki tablosu görünmez.)

Benzer şekilde, dosya sistemi güvenliği ile Bölüm erişimi arasındaki fark nedir?

Bölüm erişimi yalnızca LOAD komut dosyası düzenlenerek değiştirilebilir ve QVW'yi kopyaladığınızda / e-postayla gönderdiğinizde korunur. Dosya sistemi güvenliği , uygun Windows haklarına sahip herkes tarafından değiştirilebilir ve QVW'yi kopyaladığınızda / e-postayla gönderdiğinizde yeniden oluşturulması gerekebilir.

QlikView'da bölüm erişimini nasıl etkinleştiririm?

Kaydet belge ve sonra Ayar gidin -> Belge Özellikleri -> “Bölüm Erişim dayanarak İlk veri azaltma” ve “Sıkı Dışlama” için üzerinde Açılış sekmesi ve dönüş onay kutusu. Kaydedin ve yeniden yükleyin.

20 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

İkili dosyalar QlikView'de mi?

ikili . İkili deyim, bölüm erişim verileri de dahil olmak üzere başka bir QlikView belgesinden verileri yüklemek için kullanılır. Düzen bilgilerini veya değişkenleri yüklemez. Dosya , QlikView yolunda bulunmuyorsa mutlak bir yol gereklidir.

QlikView'da kaç grafik türü mevcuttur?

Aralarından seçim yapabileceğiniz grafik türleri çubuk grafik , pasta grafiği , birleşik grafik , dağılım grafiği , çizgi grafiği , radar grafiği , ızgara grafiği , gösterge grafiği , blok grafiği , huni grafiği , pivot tablo, düz tablo ve mekko grafiğidir . QlikView grafikleri iki ana kategoriye ayrılabilir.

Aşağıdakilerden hangisi QlikView mimarisinin ön ucunun bir parçasıdır?

QlikView mimarisinin ön ucunu hangi bileşenler oluşturur? QlikView kullanıcı uygulamaları, Veri Erişim Noktaları, QlikView Sunucuları/ QlikView Web Sunucusu, QlikView kullanıcı belgeleri.

QlikView'da DMS yetkilendirmesi nedir?

Ynt: QMC'de NTFS ve DMS Yetkilendirmesi
NTFS yetkilendirmesi , QlikView belgelerine erişimin (izinlerin) NTFS hakları yoluyla yönetilmesi anlamına gelir. DMS yetkilendirmesi , QlikView belgelerine erişimi ve izinleri QlikView'ün kendisinin yöneteceği anlamına gelir.

Veri kümesinde birkaç farklı değeri temsil eden açıklayıcı bir alan var mı?

Boyut – Veri setinde birkaç farklı değeri temsil eden tanımlayıcı bir alandır . Ölçüler - Her bir farklı boyut değeri için bazı hesaplamaların yapıldığı sayısal bir alandır .

Çeşitli tablolar arasında minimum birleşimlerle hızlı sorgular gerçekleştirebilir mi?

Başlangıç ​​şeması modeli, birden çok boyutun tek bir olgu tablosuna bağlandığı bir veri modeli türüdür. Bu modelin kullanışlılığı, çeşitli tablolar arasında minimum birleşimlerle hızlı sorgular gerçekleştirmede yatmaktadır. Olgu tablosu , ölçü olan ve sayısal değerlere sahip verileri içerir.

QlikView'daki ilk sayfanın varsayılan adı nedir?

Bir QlikView belgesini her açtığınızda, önünüzde gördüğünüz şey bir sayfadır . Açılan ilk sayfanın başlığı MAIN'dir. Her belgenin en az bir sayfası olacaktır ve bu ANA sayfadır , isterseniz daha fazlasını ekleyebilirsiniz.

QlikView'da önceki işlev nedir?

Önceki (), önceki giriş kaydındaki verileri kullanarak ifade ifadesinin değerini bulur. Veriler doğrudan girdi kaynağından alınır, bu da QlikView 'a yüklenmemiş alanlara, yani ilişkili veritabanında depolanmamış olsalar bile başvurulmasına olanak tanır .

QlikView'da AGGR işlevi nedir?

AGGR , QLikview'de anlama veya aşinalık eksikliği nedeniyle bazen gözden kaçan çok güçlü bir toplama işlevidir . AGGR ifadeleri, bir veya daha fazla boyuta göre gruplandırılabilen bir ifadeyle geçici bir sonuç tablosu oluşturur. SQL'deki "Gruplama ölçütü"ne benzer.

QlikView'da Peek işlevi nedir?

QlikView'daki peek () işlevi , bir alanın değerini önceki bir kayıttan almak ve hesaplamalarda kullanmak için kullanılır.

QlikView'da sentetik anahtar nedir?

QlikView - Sentetik Anahtar . Reklamlar. Sentetik Anahtar , iki tablo arasında hangi anahtarın kullanılacağı konusunda bir belirsizlik olduğunda QlikView'ün yapay anahtar oluşturma çözümüdür. Bu durum, iki tablonun iki veya daha fazla ortak alanı olduğunda ortaya çıkar.

QlikView'da katı hariç tutma nedir?

Kesin Dışlama işlevi, Belge Özellikleri'nde etkinleştirilebilir. Bu etkinleştirildiğinde, mevcut olmayan değerlerde azalmaya izin verilmez. Bu, Erica'nın indirgeme alanında geçerli bir indirgeme değerine sahip olmadığı ve uygulamaya erişiminin reddedildiği anlamına gelir.

Küme Analizi Nedir?

Küme analizi , geçerli seçimler tarafından tanımlanan normal kümeden farklı bir dizi (veya grup) veri değeri tanımlamanın bir yolunu sunar. Seçimleriniz, üzerinde toplanacak veri kümesini otomatik olarak tanımlar. Set analizi ile mevcut seçimlerden bağımsız bir grup tanımlayabilirsiniz.

QVD dosyaları nedir?

QVD dosyaları . QVD (QlikView Verileri) dosyası , QlikView'den dışa aktarılan bir veri tablosunu içeren bir dosyadır . QVD , yerel bir QlikView biçimidir ve yalnızca QlikView'e yazılabilir ve QlikView tarafından okunabilir. Dosya biçimi, bir QlikView betiğinden veri okunurken hız için optimize edilmiştir, ancak yine de çok küçüktür.

QlikView'da Seç işlevi nedir?

Pick () işlevi , bir QlikView kod işlevidir . Pick () işlevi , bir komut dosyası ve kullanıcı arabirimi ile kullanılabilir. Bu işlev , listedeki n. ifadeyi ve ayrıca dizeyi döndürür. INDEX(), bir tablodan bir değer veya değer başvurusu döndürür.

QlikView'da birleştirme nedir?

QlikView - Birleştirme . Reklamlar. QlikView'daki birleştirme özelliği, bir tablodan diğerine satır eklemek için kullanılır. Tablolar farklı sayıda sütuna sahip olsa bile olur. İki tablodaki eşleşen satırları bir satırda birleştirmediğinden, Hem Katıl hem de Tut komutundan farklıdır.