Clear Jel ve Instant Clear Jel arasındaki fark nedir?

Sordu: Egiarte Chepko | Son Güncelleme: 27 Ocak 2020
Kategori: yiyecek ve içecek dünya mutfakları
4.8/5 (807 Görüntüleme. 22 Oy)
Isı ve sıvı ile etkinleştirilen normal Clear Jel veya mısır nişastasının aksine, Instant Clear Jel sıvı ile temas eder etmez kurulur ve ayarlanabilir değildir. Bu meyve ile pişirme sırasında kuru malzemeler ile karışmış olarak, ya da sıvı bir bit ile karıştırılmış ve kalınlaştırmak soslar sıcak sıvılara ilave edilebilir.

Buna göre, şeffaf jölenin bir alternatifi var mı?

"Bu tarifler de yapılabilir ClearJel için bir ikame yoktur. Bu yollar, tarifleri diğer mısır nişastası, un, tapyoka, ya da diğer bir yoğunlaştırıcının kullanmayın.

İkincisi, Instant Clear Jel'de ne var? INSTANT CLEARJEL , mumlu mısırdan elde edilen önceden jelatinize edilmiş, modifiye edilmiş bir gıda nişastasıdır. İyi ısı ve asit toleransına sahip olması, asit içeren veya pişirme veya fırınlama gerektiren uygulamalar için çok uygun olmasını sağlar.

Ayrıca şunu da bilin, Clear Jel emin jöle ile aynı mı?

Cevap - Sure Gel bir pektindir. Reçel ve reçellerde kullanıyorsunuz. Oysa turtalar için istediğiniz şey şeffaf jöledir .

Instant Clear Jel'i konservede kullanabilir miyim?

Konserve için , normal Clear Jel ile yapıştırmak istersiniz – Anında değil. Anında Temizle Jel ısı olmadan gıdalar kalınlaşır ve vb hızlı, oda sıcaklık sos, kadar pişirme için iyidir Ama uzun süreler boyunca ısıtılan zaman ayırır çünkü konserve yanı işi yapmaz olacaktır.

26 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Şeffaf jöle nasıl yapılır?

Clear Jel ®'i sos gibi sıcak bir tabakta kullanmak için önce az miktarda soğuk suyla karıştırın, ardından sürekli karıştırarak sıcak sıvıya yavaş yavaş ekleyin. Veya soğukken her şeyi karıştırın ve sonra ısıtın ve koyulaşana kadar karıştırın.

Mısır nişastası neden konserve için güvenli değil?

Pasta dolgusunu kalınlaştırmak için kullanılan mısır nişastası topaklar oluşturabilir ve kavanozun içinde bulanıklığa neden olabilir. "Genel olarak haklısınız - herhangi bir konserve tarifine un/ mısır unu veya başka herhangi bir koyulaştırıcı madde eklemek güvenli DEĞİLDİR . Kıvam arttırıcı maddeler, ısının ürüne nüfuz etme kabiliyetini yavaşlatır.

Clear Jel ve Knox jelatin aynı mı?

Instant Clear Gel , yiyecekleri pişirmeden anında koyulaştıran bir gıda nişastasıdır. Normal şeffaf jelden daha hızlı kalınlaşacaktır. Aynı zamanda bir koyulaştırıcı madde olarak unun yerine geçebilir. Berrak jel bazen toz jelatin veya tatlandırılmamış jelatin olarak adlandırılır.

Konservede mısır nişastası kullanabilir miyim?

Modern konserve tariflerinde un ve mısır nişastası kullanmak iyidir. Saygın kaynaklardan gelen modern, test edilmiş tarifler gerektirdiğinde, koyulaştırıcı olarak un ve mısır nişastası kullanmak iyidir.

Ne kadar Clear Jel kullanmalıyım?

Her 1 litre sıvı için 1/4 fincan Clear Jel kullanın . - Kullanım konserve meyve turta dolguları, reçeller, jöleler. - Sosları, yahnileri, sosları koyulaştırın. Clear Jel'i sos gibi sıcak bir tabakta kullanmak için önce soğuk suyla az miktarda karıştırın, ardından sürekli karıştırarak sıcak sıvıya yavaş yavaş ekleyin.

Şeffaf jel pektin ile aynı mı?

Maalesef, cevap hayır. Her ikisi de koyulaştırıcı özelliklere sahipken, reçel ve jölelerde meyve üzerinde farklı etki gösterirler. Pektin , çok ince parçacıklara bölünmüş suda çözünür bir liftir.

Anında şeffaf jeli nasıl kullanıyorsunuz?

Daha Fazla İpucu: Instant ClearJel Nasıl Kullanılır
One- Tbsp Instant ClearJel, bir fincan sıvıyı koyulaştırır . Kuru malzemelere (örneğin süt tozu, şeker veya un, hatta baharatlar gibi) ICJ ekleyin veya püreler için daldırma blenderi (veya mutfak robotu) ile yukarıda belirtildiği gibi karıştırın.

Mısır nişastası yerine ne kadar Clear Jel kullanırım?

Mısır nişastası için Yedek
Tarifiniz mısır nişastası veya tapyoka kullanıyorsa , ClearJel miktarının iki katından biraz daha az kullanın .

Walmart Clear Jel satıyor mu?

Şeffaf Jel Konserve Nişastası - Anında - 2,5 Lb Ekonomik Boyutlu Kap (40 Oz) - Walmart .com.

Jell'in neyden yapıldığına emin misiniz?

İçindekiler Dekstroz, Sitrik Asit (Yardımcı Jel ), Meyve Pektini.

Şeffaf jelin süresi doluyor mu?

" Son kullanma tarihi yoktur, çoğu pektinin raf ömrü vardır ve bu tarihten sonra kullanırsanız, başarısız olabilirsiniz."

Pektin yerine mısır nişastası koyabilir miyim?

Pektin ikamesi olarak mısırdan elde edilen bir koyulaştırıcı madde olan mısır nişastasını kullanın. Şekerle birleştiğinde, reçeldeki biraz mısır nişastası pişerken kalınlaşır. Kolayca yandığı için sürekli karıştırın.

Modifiye gıda nişastası nedir?

Modifiye edilmiş gıda nişastası , doğal özelliklerini değiştirmek için nişastayı fiziksel, enzimatik veya kimyasal olarak değiştirerek yapılır . En yaygın modifiye gıda nişastası türleri mısır, buğday, patates ve tapyoka gibi bileşenlerden yapılır.

kalıcı Flo nedir?

PERMA - FLO ® Nişasta, çorbalarda, soslarda, soslarda, dolgularda ve süt ürünlerinde kullanılan mısırdan üretilen kıvam arttırıcı bir nişastadır. Bu nişasta, kalın, kremsi bir doku, yüksek raf stabilitesi ve pişirme sırasında bozulmaya karşı orta direnç sağlar.

Mağazadan satın alınan pasta dolgusunu nasıl kalınlaştırırsınız?

Pasta dolguları için kullanılan en yaygın koyulaştırıcılar un, mısır nişastası ve tapyokadır. Bu nişastaların tümü, turta doldurma sularını kalınlaştırmak için iyi çalışır, ancak eşit güçte değildir. Tüm kalınlaştırıcıların avantajları ve dezavantajları vardır. İşin püf noktası, pasta pişirildikten sonra istenen kalınlığa ulaşmak için doğru miktarı kullanmaktır.

Mısır nişastası glutensiz mi?

Mısır nişastası - EVET.
Un benzeri görünümüne rağmen, evet, mısır nişastasında glüten yoktur. Ücretsiz yemek tarifleri - patates nişastası ile birlikte, birçok glutensiz bir çok yararlı madde var.

Şeffaf jel sos nasıl yapılır?

Clear Jel ®'i sos gibi sıcak bir tabakta kullanmak için önce az miktarda soğuk suyla karıştırın, ardından sürekli karıştırarak sıcak sıvıya yavaş yavaş ekleyin. Veya soğukken her şeyi karıştırın ve sonra ısıtın ve koyulaşana kadar karıştırın.