Ondalık ve kayan nokta arasındaki fark nedir?

Soruldu: Badria Cañavate | Son Güncelleme: 29 Haziran 2020
Kategori: iş ve finans para birimleri
4.2/5 (2.096 Görüntüleme. 34 Oy)
Temel fark , Kayan Noktalar ve Çiftler ikili kayan nokta türleridir ve bir Ondalık , değeri kayan bir ondalık nokta türü olarak depolayacaktır. Ondalık sayılar double/ float ' dan çok daha yavaştır (bazı testlerde 20X kata kadar). Basamaklı ve Şamandıralar / Çift Şamandıralar ve iki katına çıkar, oysa döküm olmadan karşılaştırılamaz.

Ayrıca, kayan nokta mı yoksa ondalık sayı mı kullanmalıyım?

"Doğal olarak tam ondalık sayılar " olan değerler için decimal kullanmak iyidir. Burada, orijinal değerler başlangıçta "ondalık olarak doğru" olmayacaktır, bu nedenle beklenen sonuçların " ondalık doğruluğu" sürdürmesi önemli değildir. Kayan ikili nokta türleriyle çalışmak, ondalık sayılara göre çok daha hızlıdır.

Yukarıdakilerin yanı sıra, kayan nokta ve ondalık SQL Server arasındaki fark nedir? Float , Yaklaşık sayı veri türüdür; bu , veri türü aralığındaki tüm değerlerin tam olarak temsil edilemeyeceği anlamına gelir. Ondalık /Sayısal Sabit Hassas veri türüdür, bu , veri türü aralığındaki tüm değerlerin tam olarak kesinlik ve ölçekle temsil edilebileceği anlamına gelir. Para tasarrufu için ondalık kullanabilirsiniz.

Aynı şekilde, bir şamandıra ondalık sayı olabilir mi?

kayan nokta , 32 bitlik bir IEEE 754 tek duyarlıklı Kayan Nokta Sayı 1 biti, (üs için 8 bit ve değer için 23*), yani kayan nokta , 7 ondalık basamağa sahiptir.

longve float arasındaki fark nedir?

Bu nedenle, int 4 bayt depolama kapasitesine sahiptir ve -2^31 ile +2^31–1 arasında, long ise 8 bayt depolama kapasitesine sahiptir ve -9,223,372,036,854,775,808 ila 9,223,372,036,854,775,807 aralığındadır. Benzer şekilde, float için depolama kapasitesi 4 bayttır ve double'ınki 8 bayttır.

39 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Double veya float kullanmalı mıyım?

Double ve float'ın aynı tip olması yasaldır (ve bazı sistemlerde vardır). Bununla birlikte, eğer gerçekten farklılarsa, asıl mesele kesinliktir. Bir çift , boyut farkı nedeniyle çok daha yüksek bir hassasiyete sahiptir. Eğer sık bir yüzen değerini aşacak kullanıyorsanız sayılar, daha sonra bir çift kullanın.

Ondalık bir tam sayı mıdır?

Her tam sayı ondalık olarak ifade edilebilir , ancak ondalık olarak ifade edilebilecek sayıların çoğu tam sayı değildir. Ondalık noktadan sonraki tüm rakamlar sıfırsa, sayı bir tamsayıdır . Ondalık noktadan sonra sıfır olmayan rakamlar varsa, sayı bir tam sayı değildir.

Kayan nokta değeri nedir?

Kayan Nokta . Adından da anlaşılacağı gibi, kayan nokta sayıları kayan ondalık sayıları içeren sayılardır. Örneğin, 5.5, 0.001 ve -2,345.6789 sayıları kayan noktalı sayılardır. Ondalık basamağı olmayan sayılara tamsayı denir.

Float veri türünü ne zaman kullanırsınız?

7 Cevap. Kayan nokta sayıları, tasarlandıkları amaç için kullanılmalıdır: istediğinizin sabit bir kesinlik olduğu ve yalnızca cevabınızın belirli bir tolerans dahilinde doğru olmasını önemsediğiniz hesaplamalar.

Ondalık sayılar ne tür sayılardır?

NS! Ondalık biçimde, bir sayı ya sonsuzdur ve tekrar etmez (yani irrasyoneldir) ya da değildir (yani rasyoneldir); bu iki sayı türü arasında örtüşme yoktur!

Double ondalık basamağa izin veriyor mu?

Çift veri türü, ondalık değerleri 15-16 basamak hassasiyetle saklar. Eğer ekleme ondalık sonuna f veya d yoksa bu yollarla, yani değer Java çift olarak saklanacağını, varsayılan değer 0.0d olduğunu unutmayın.

Bir şamandıra negatif olabilir mi?

Negatif Float , aktivitenin programın gerisinde olduğu veya olacağı anlamına gelir. Evet şamandıra negatif olabilir . Program bütünlüğünü hızlı bir şekilde kontrol etmenin harika bir yolu. Negatif kayan nokta , bazı kısıtlamaların ihlal edildiğini veya etkinlik mantığıyla ilgili başka bir sorun olduğunu gösterir.

Parayı nasıl uçurursun?

Float , Hızlı Satış ve Yavaş Satın Alma Tarafından Oluşturuldu
Hisse senetlerini önceden satın alabilir veya önceden satabilirsiniz. Aynı zamanda hisse senedi alıp satabilirsiniz. Çoğu insan ilk hisse senedi satın ve daha sonra bunları satmak, ama bazı insanlar bunları daha sonra ilk ve daha sonra ödeme stokları satmak.

Bir şamandıra kaç basamak saklayabilir?

32 bitlik bir kayan nokta yaklaşık 7 basamaklı hassasiyete sahiptir ve 64 bitlik bir çift yaklaşık 16 basamaklı hassasiyete sahiptir. Uzun cevap: Kayan noktalı sayıların üç bileşeni vardır: Sayının pozitif mi yoksa negatif mi olduğunu belirlemek için bir işaret biti.

M ondalık C#'da ne anlama geliyor?

D/d zaten double tarafından alındığından ondalık son ek M / m'dir . M'nin parayı temsil ettiği öne sürülmesine rağmen, Peter Golde M'nin ondalık basamakta bir sonraki en iyi harf olarak seçildiğini hatırlıyor.

Çift, yüzmekten daha mı büyük?

Bir çift 64 ve tek kesinlik ( kayan nokta ) 32 bittir. Çift daha büyük bir mantissa (gerçek sayısının tam bit) sahiptir.

Float() Python'da ne yapar?

Float() , bir sayıyı veya dizeyi bir kayan değere dönüştüren ve sonucu döndüren yerleşik bir Python işlevidir. Herhangi bir geçersiz giriş için başarısız olursa, uygun bir istisna oluşur.

Çift değer nedir?

Çift değişken çok büyük (veya küçük) sayıları tutabilir. Maksimum ve minimum değerler 17 ve ardından 307 sıfırdır. Double değişkeni ayrıca kayan nokta değerlerini tutmak için kullanılır. Kayan nokta değeri 8.7, 12.5, 10.1 gibi bir değerdir . Başka bir deyişle, sonunda "bir şeyi işaret etmek" var.

C#'da F ne anlama geliyor?

C# 'da ' f ' gereklidir çünkü iki farklı kayan noktalı sayı türü vardır: kayan nokta ve çift. C#'ın varsayılan kayan nokta türü double'dır, ancak Unity'deki her şey bir kayan noktadır, bu nedenle derleyiciyi 3.286 gibi bir sayıyı çift yerine kayan nokta olarak ele almaya zorlamak için f gerekir.

C'de float ve double'ı karşılaştırabilir miyiz?

Bir şamandıranın C'deki bir değerle karşılaştırılması . Aslında şamandıra boyutunu, çift büyüklüğünü ve şamandıra boyutunu yazdırır. Bir ifadede kullanılan değerler, sonunda bir 'f' belirtilmediği sürece çift ( çift duyarlıklı kayan nokta biçimi) olarak kabul edilir.

C++'da double nedir?

Double , derleyicide yerleşik olarak bulunan ve ondalık basamaklı sayıları tutan sayısal değişkenleri tanımlamak için kullanılan temel bir veri türüdür. C, C++ , C# ve diğer birçok programlama dili, double'ı bir tür olarak tanır. Çift tip, kesirli ve tam değerleri temsil edebilir.

5 veri türü nedir?

Yaygın veri türleri şunları içerir:
  • Tamsayı.
  • Kayan noktalı sayı.
  • Karakter.
  • Sicim.
  • Boole.