Yıkıcı ve tahribatsız düzenleme arasındaki fark nedir?

Soruldu: Myryam Kassner | Son Güncelleme: 28 Mayıs 2020
Kategori: teknoloji ve bilgi işlem fotoğraf düzenleme yazılımı
4.3/5 (747 Görüntüleme. 22 Oy)
Yıkıcı ve tahribatsız düzenleme arasındaki fark , yıkıcı düzenlemenin orijinal görüntüyü değiştirmesidir ve düzenlemeleri daha sonra kaldıramaz veya değiştiremezsiniz. Tahribatsız düzenleme , orijinal görüntü verilerini değiştirmez veya görüntüyü bozmaz.

Aynı şekilde tahribatsız düzenleme nedir diye sorulur.

Olmayan - (bazen kısaca NDE denir) yıkıcı düzenleme orijinal görüntü verilerini üzerine yazmadan görüntü de değişiklik yapmanızı sağlar Photoshop düzenleme yöntemidir.

Photoshop'ta tahribatlı ve tahribatsız düzenlemenin ne olduğu da sorulabilir. Sigara - yıkıcı Düzenleme düzenlenen resim ve orijinal görüntü hem kaydedilir, böylece ayrı bir katmanda görüntü üzerinde olur bir fotoğrafta düzenleme yapıyor. Bu, doğrudan düzenlenmediğinden kullanıcının herhangi bir zamanda orijinal görüntüye geri dönmesine olanak tanır. Yıkıcı Düzenleme , bir fotoğrafta doğrudan düzenlemeler yapıyor.

Benzer şekilde, yıkıcı düzenleme nedir diye sorulabilir.

Bir dosya işlendiğinde ve yeni dosya orijinal, işlenmemiş dosyanın üzerine yazdığında yıkıcı düzenleme gerçekleşir. Dosya kaydedildikten sonra yıkıcı bir şekilde düzenlenmiş bir dosyayı geri almanın bir yolu yoktur, bu nedenle son işlemeyi gerçekleştirmeden önce düzenlemeden kesinlikle emin olmalısınız.

Tahribatsız düzenleme tekniklerine örnekler nelerdir?

Photoshop'ta tahribatsız düzenlemeyi birkaç yolla gerçekleştirebilirsiniz:

  • Ayar katmanlarıyla çalışma.
  • Akıllı Nesnelerle Dönüşüm.
  • Akıllı Filtrelerle Filtreleme.
  • Akıllı Nesneler ile varyasyonları, gölgeleri ve vurguları ayarlama.
  • Ayrı bir katmanda rötuş.
  • Camera Raw'da düzenleme.
  • Camera Raw dosyalarını Akıllı Nesneler olarak açma.

35 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Yıkıcı ve yıkıcı olmayan nedir?

Sigara - yıkıcı test (NDT) orijinal parçaya zarar vermeden karakteristik farklılıkları veya kaynak hatalarına ve süreksizliklerin bir malzeme bileşeni, yapı veya sistemin özelliklerini değerlendirmek için sanayide kullanılan bir test ve analiz tekniğidir.

Photoshop yıkıcı mı?

Yıkıcı bir dijital düzenleme sürecinin parçası olarak bir fotoğrafta değişiklik yaptığınızda, aslında piksellerde kalıcı değişiklikler yapmış olursunuz. Adobe Photoshop ve Adobe Photoshop Elements, piyasadaki en yaygın iki düzenleme yazılımı paketidir ve ikisi de yıkıcı düzenleme uygulamalarına örnektir.

TIFF dosyalarını Lightroom'da düzenleyebilir misiniz?

Lightroom, 8 bit, 16 bit ve 32 bit TIFF görüntüleri içe aktarabilir. TIFF formatı , Photoshop formatından (PSD) daha fazla sıkıştırma ve endüstri uyumluluğu sağlar ve Lightroom ile Photoshop arasında dosya alışverişi için önerilen formattır .

Lightroom tahribatsız mı?

Lightroom , yıkıcı olmayan bir düzenleyicidir. Lightroom 4'te yazılım, orijinal dosyadaki hiçbir şeyi değiştirmeden fotoğraflarınızda düzenlemeler ve ayarlamalar yapar. Lightroom bunu, fotoğraflarınızın bir Katalog dosyası oluşturarak yapar ve bu katalog dosyasında, fotoğraflarınızdaki tüm değişiklikler kaydedilir.

Bir JPEG Photoshop yapabilir misiniz?

Photoshop ile , resimleri yeniden boyutlandırma, döndürme veya yansıtma gibi resim dosyalarında basit değişiklikler yapabilirsiniz . Daha gelişmiş düzenleme için Photoshop rengi dengeleyebilir, filtreler ve görüntü maskeleri ekleyebilir veya görüntünüzün dosya boyutunu küçültebilir. Bir açılır menüyü açmak için bir JPEG dosyasına sağ tıklayın.

Lightroom'da katmanlar yapabilir miyim?

Evet, harika. Ve Lightroom ile mümkün. Tek bir Photoshop belgesinde birden çok dosyayı ayrı katmanlar olarak açmak için, Lightroom'da kontrol tuşuna basarak açmak istediğiniz görüntüleri seçin.

Photoshop Elements tahribatsız mı?

Photoshop Elements , ham dosyaları yalnızca desteklenen kameralardan açabilir. (- yıkıcı düzenleme olmayan) Photoshop Elements orijinal ham dosyaya değişiklikleri kaydetmez.

Tahribatsız ses düzenleme nedir?

Yıkıcı Düzenleme kalıcı ses dosyalarını değişecek yapmak istediğiniz düzenlemeleri anlamına Sigara - Yıkıcı Düzenleme kalıcı ses dosyalarını değiştirmeyeceğini yapmak istediğiniz düzenlemeleri ifade eder.

Katman maskesi ne için?

Katman maskeleri , görüntü manipülasyonlarında temel bir araçtır. Ait oldukları katmanın opaklığını (şeffaflığını) seçici olarak değiştirmenize izin verirler. Bu, bir maskenin tek bir katman boyunca farklı alanların opaklığını seçici olarak değiştirme yeteneğine sahip olduğundan, katman Opaklığı kaydırıcısının kullanımından farklıdır.

Ayar katmanı nedir?

Photoshop'taki Ayarlama Katmanları , piksellerini kalıcı olarak değiştirmeden görüntünüze renk ve ton ayarlamaları ekleyen, süper kullanışlı, tahribatsız bir görüntü düzenleme araçları grubudur. Ayarlama katmanları ile, düzenleyebilir ve ayarlamaları atmak veya herhangi bir zamanda orijinal görüntüyü geri yükleyebilirsiniz.

Akıllı nesneleri dönüştürmek yıkıcı mı?

Raster Görüntü Kalitesini Koruma
Katmanınızın kalitesini korumak, Akıllı Nesnelerin en önemli özelliklerinden biridir. Photoshop'ta piksel görüntü katmanlarıyla çalışmak çok yıkıcı olabilir . Katmanları Serbest Dönüştürme aracıyla döndürmek gibi basit şeyler bile kalite kaybına neden olabilir.

Camera Raw Tahribatsız mı?

Doğası gereği yıkıcı, bu yüzden bu konuda endişe etmeye gerek yoktur - Ama Camera Raw olmayan olduğunu. Sadece daha fazla düzenleme için görüntüyü Photoshop'ta açtığımızda veya görüntüyü JPEG veya başka bir dosya türü olarak kaydettiğimizde Camera Raw talimatlarımız görüntüdeki piksellere gerçekten uygulanır.

Photoshop'ta akıllı nesne nedir?

Akıllı Nesneler , Photoshop veya Illustrator dosyaları gibi raster veya vektör görüntülerinden görüntü verilerini içeren katmanlardır. Akıllı Nesneler, bir görüntünün kaynak içeriğini tüm orijinal özellikleriyle koruyarak katmanda tahribatsız düzenleme yapmanızı sağlar.

Photoshop'ta orijinal görüntüye nasıl geri dönerim?

İşler ters gittiğinde, bazen en iyi seçenek Dosya menüsünden Geri Döndür'ü seçerek veya f12 tuşuna basarak dosyayı basitçe " geri döndürmektir ". Bu yaptık değişiklikleri geri ve onu ilk açıldığında hiçbir şekilde kötü (ya da son kaydedildiğinden) dosyanızı geri getirecek.

Tahribatsız eğriler nasıl ayarlanır?

Eğriler ayarlaması uygulamak için aşağıdakilerden birini yapın:
  1. Ayarlamalar panelindeki Eğriler simgesini tıklayın.
  2. Katman > Yeni Ayarlama Katmanı > Eğriler'i seçin. Yeni Katman iletişim kutusunda Tamam'ı tıklayın.

Photoshop'ta Geçmiş panelinin amacı nedir?

Geçmiş Paneli , Photoshop'ta çalışma oturumunuzda yaptığınız her şeyin kronolojik yukarıdan aşağıya görünümünü oluşturan bir araçtır. Geçmiş Paneline erişmek için Pencere > Geçmiş öğesini seçin veya çalışma alanınızda zaten etkinleştirilmişse Geçmiş Paneli sekmesini tıklayın (yukarıdaki Öne Çıkan resimde vurgulanmıştır).

Photoshop'ta maskeleme nedir?

Photoshop katman maskeleri, "giydikleri" katmanın saydamlığını kontrol eder. Başka bir deyişle, bir katmanın katman maskesiyle gizlenen alanları aslında saydam hale gelir ve alt katmanlardan gelen görüntü bilgilerinin görünmesine izin verir.