Proktosigmoidoskopi ve sigmoidoskopi arasındaki fark nedir?

Sordu: Edra Lupkes | Son Güncelleme: 23 Nisan 2020
Kategori: tıbbi sağlık sindirim bozuklukları
4.8/5 (67 Görüntüleme . 15 Oy)
Proktosigmoidoskopi , rektumun incelenmesidir ve sigmoid kolonun bir bölümünün incelenmesini içerebilir. Sigmoidoskopi , tüm rektumun, sigmoid kolonun incelenmesidir ve inen kolonun bir kısmının incelenmesini içerebilir.

Ayrıca, Proktosigmoidoskopi nedir?

Proktosigmoidoskopinin Tıbbi Tanımı Proktosigmoidoskopi : Sigmoidoskop adı verilen ince, ışıklı bir alet kullanılarak rektumun ve kolonun alt kısmının incelenmesi.

Ayrıca ne sıklıkla sigmoidoskopi yaptırmanız gerektiği de sorulabilir. Ama alamadım çok heyecanlı: 50 yaş üstü yetişkinler hala her beş yılda ekranlı almak gerekir, uzmanlar söylüyor. Sigmoidoskopi ise, bir doktor çoğu kolon polipleri geliştirmek kolon, alt kısmını inceleyebilirsiniz. Alternatif bir test olan kolonoskopi, kolonun tamamına bakmayı içerir ve her 10 yılda bir tavsiye edilir.

Bunun yanında sigmoidoskopi ile kolonoskopi arasındaki fark nedir?

Kolonoskopi ve sigmoidoskopi , kolona bakmak için ucunda kamera bulunan ince esnek bir tüp kullanan ancak görebildikleri alanlarda farklılık gösteren tarama testleridir. Kolonoskopi tüm kolonu incelerken sigmoidoskopi kolonun sadece alt kısmını, rektum ve sigmoid kolon olarak da bilinir.

Sigmoidoskopi yaptırdığınızda ne olur?

Sigmoidoskopi , sigmoid kolonunuzun astarını incelemek için yapılan rutin bir testtir. Anüsünüzden (arka geçit) geçirilir ve endoskopist adı verilen özel olarak eğitilmiş bir doktor veya hemşire tarafından kalın bağırsağınızın etrafında dikkatlice hareket ettirilir. Bazen analiz için bağırsağınızın biyopsileri (küçük doku örnekleri) alınabilir.

39 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Bir sigmoidoskopi ne kadar ileri gidebilir?

sigmoidoskopi muayenesi
Tüpün ucundaki küçük bir video kamera, doktorun rektumun içini ve sigmoid kolonun çoğunu - yaklaşık kalın bağırsağın son iki fitini (61 santimetre) görüntülemesini sağlar. Esnek sigmoidoskopi muayenesi sırasında gerekirse skopi üzerinden doku örnekleri (biyopsiler) alınabilir .

Sigmoidoskopi ne kadar ağrılıdır?

Genel olarak, bir sigmoidoskopi rahatsız edicidir ancak ağrılı değildir. Doktor muhtemelen anestezi olmadan yapacaktır. Ancak işlem konusunda endişeliyseniz, doktor size sakinleştirici verebilir. Herhangi bir zamanda ağrı hissetmeye başlarsanız, sigmoidoskopu yeniden konumlandırabilmesi için doktora söyleyin.

Sigmoidoskopi için hazırlık nedir?

Sigmoidoskopi için hazırlık
İşlemden yaklaşık iki saat önce muhtemelen bir veya daha fazla lavman kullanacaksınız. Tüm kolonunuzun boş olması gerekiyorsa, hazırlık kolonoskopi için yapmanız gerekenlere daha da benzer hale gelir. Örneğin, işlemden bir ila üç gün önce berrak sıvı bir diyet izleyeceksiniz.

Sigmoidoskopiden sonra ne beklemeliyim?

Esnek sigmoidoskopi sonra, aşağıdakileri bekleyebilirsiniz: Eğer karnında kramp veya işlemden sonra ilk bir saat boyunca şişkinlik olabilir. İşlemden hemen sonra normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz . Normal bir diyet dönebilir.

Proktoskopi acıtır mı?

Dürbün yerindeyken biraz baskı veya kramp hissedebilirsiniz. Ancak herhangi bir acı hissetmemelisiniz. Bu prosedür sırasında bir miktar hava kaçtığını hissetmek ve duymak alışılmadık bir durum değildir. İşlemden sonra kramplarınız devam ediyorsa gaz çıkartmak yardımcı olabilir.

Esnek sigmoidoskopi için sedasyon yapmalı mıyım?

NOT: Esnek sigmoidoskopi yapılan hastaların çoğu sedasyon gerektirmez. Sedasyona ihtiyacınız yoksa, bunun yerine Esnek sigmoidoskopi - sedasyon yok talimatlarına bakın. Önemli! Bu muayene midenizin boş olmasını gerektirir.

Esnek sigmoidoskopi için ne tür bir sedasyon kullanılır?

Esnek sigmoidoskopi kısa bir testtir ve çoğu insan sakinleştirici ilaçlar veya ağrı kesiciler olmadan rahat kalacaktır. Test için özellikle endişeleniyorsanız, intravenöz sedasyon veya Entonox gazı sağlayabiliriz.

Kolonoskopi kolonunuz ne kadar uzağa gider?

Kolonoskopi , tüm kolonun (1200–1500 mm uzunluğunda) incelenmesine izin verir.

Sigmoidoskopi ne kadar sürer?

Esnek bir sigmoidoskopi genellikle 10 ila 20 dakika sürer. Sakinleşmeniz gerekmeyebilir. Doktorunuz, dizleriniz yukarı çekilerek sol tarafınıza yatmanızı isteyecektir. Sigmoidoskopu rektumdan geçirecek ve sigmoid kolonunuza geçirecektir.

Sigmoidoskopi için uyanık mısın?

Esnek sigmoidoskopi sırasında uyanık kalırsınız ve sol tarafınıza yatarsınız. Genellikle sakinleştirici gerekmez. Doktorunuz: Yağlanmış sigmoidoskopu rektumdan anüs ve kalın bağırsağa sokar.

Kolonoskopi sigmoidoskopiden daha mı ağrılıdır?

Kendinden ücretli sağlık kontrolü merkezinde deneyimine göre, sedasyonsuz toplam kolonoskopi aşağı değil veya ağrı ve hastaların kabul görmesi açısından sedasyonsuz sigmoidoskopi daha iyi olabilir. Ancak birçok kişi kolonoskopinin daha ağrılı olduğunu düşünür ve tarama için sigmoidoskopiyi seçer.

Sigmoidoskopi öncesi yemek yiyebilir miyim?

Bol miktarda berrak sıvı (içecekler listesinden), tercihen su için. Yemekten sonra alınan herhangi bir çay / kahve siyah (süt) olmalıdır. Katı yiyecek veya süt ürünleri yok. Lütfen randevunuzdan 2 saat öncesine kadar yukarıdaki gibi sadece berrak sıvılar içmeye devam edin.

Sigmoidoskopi ameliyat sayılır mı?

Esnek sigmoidoskopi genellikle tercih edilen prosedürdür. Sigmoidoskopi , kolonoskopiye benzer, ancak aynı değildir. Sigmoidoskopi sadece kolonun en distal kısmı olan sigmoide kadar incelerken kolonoskopi tüm kalın bağırsağı inceler.

Kaç çeşit kolonoskopi vardır?

İki tip kolonoskopi vardır: tarama ve tanı. Hangisine ihtiyaç duyabileceğiniz konusunda doktorunuzla konuşun ve işlemden önce her iki tip için de faydalarını anlayın.

Kolonoskopi veya endoskopiye ihtiyacım var mı?

Üst endoskopi için genellikle özel bir hazırlık gerekmez, ancak doktorlar genellikle midenizin boş olmasını tercih eder. Bir endoskop rektumdan kalın bağırsağa (kolon) geçirildiğinde, kolonun ne kadar incelendiğine bağlı olarak prosedüre sigmoidoskopi veya kolonoskopi denir.

Kolonoskopi prostatı kontrol eder mi?

Kolonoskopi , doktorların prostat kanserini değerlendirmek için dijital rektal muayene kullanmaları için ideal bir fırsat sunar. Kolonoskopi önce parmakla rektal muayene yaparken erkeklerin yaş 50 ila 70 yıl içinde kolonoskopi gerçekleştiren doktorlar prostat özellikle dikkat edilmelidir.

Sigmoidoskopi kolonoskopi kadar iyi mi?

Sigmoidoskopi , üç kolon kanserinden ikisinin ortaya çıktığı kolonun sol tarafında kanser öncesi kolon poliplerini bulma ve çıkarmada kolonoskopi kadar iyidir . Bağırsakta daha yüksek kanserleri önleyebileceğini düşünmüyoruz, ancak mevcut [dışkıda gizli kan] testini kullanarak onları erken tespit edebiliriz."