Taenia saginata ve Taenia Solium arasındaki fark nedir?

Sordu: Artemiza Marthin | Son Güncelleme: 20 Ocak, 2020
Kategori: tıbbi sağlık bulaşıcı hastalıklar
4.1/5 (435 Görüntüleme . 24 Oy)
solium ve T. saginata dünya çapında bir dağılıma sahiptir, ancak Taenia asiatica'nın Asya ile sınırlı olduğu gelişmekte olan ülkelerde görülme sıklığı daha yüksektir. Taenia solium ve Taenia saginata arasındaki fark .
Özellikler tenya solium saginata
Boy Yetişkin solucanın boyutu: 2-7 m Yetişkin solucanın boyutu: 5 m veya daha az (bazen 25 m'ye kadar)

Burada, Taenia Solium neden taenia Saginata'dan daha tehlikelidir?

T. saginata nispeten zararsızdır, çünkü insanda sadece bağırsak tenya fazı meydana gelirken, T ile enfeksiyon. solium , CNS'deki larva veya kist fazından kaynaklanan ekstraintestinal enfeksiyon nedeniyle önemli sağlık etkilerine sahiptir.

Ayrıca, Taenia Saginata'nın yaşam döngüsü nedir? Yaşam Döngüsü : saginata (ancak 25 m'ye kadar ulaşabilir) ve T. solium için 2 ila 7 m. Erişkinler, olgunlaşan, gebe kalan, tenyadan ayrılan ve anüse göç eden veya dışkıyla geçen (günde yaklaşık 6 adet) proglottidler üretirler.

Benzer şekilde, Taenia Saginata için doğru olan nedir?

Genel olarak sığır tenya olarak bilinen Taenia saginata (eş anlamlısı Taeniarhynchus saginatus), sipariş Cyclophyllidea ve Taenia cinsinden ait bir zoonotik tenya olup. İnsanlarda taeniasis (bir tür helmintiyazis) ve sığırlarda sistiserkoza neden olan bir bağırsak parazitidir.

Taenia Saginata nerede bulunur?

T. saginata , insanları enfekte eden en yaygın ve yaygın olarak yayılan Taenia türüdür. Bu tenya tüm kıtalarda bulunan ve doğu Avrupa, Güneydoğu Asya, Afrika ve Latin Amerika'da (1,5) için endemik olan edilir.

37 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Taenia Solium'un neden olduğu hastalık nedir?

Parazitler - Tanen hastalığı
İnsanlarda Taeniasis, Taenia saginata (sığır tenyası), Taenia solium (domuz tenyası) ve Taenia asiatica (Asya tenyası) tenya türlerinin neden olduğu paraziter bir enfeksiyondur . İnsanlar, çiğ veya az pişmiş sığır eti (T.

Tenya insandan insana bulaşabilir mi?

Cüce tenya insandan insana bulaşabilir . O tek bir konakta onun tüm yaşam döngüsünü tamamlamasına tek tenya olduğunu. Cüce tenya enfeksiyonu, dünya çapında en yaygın tenya enfeksiyonudur. Pireler ve bazı böcek türleri, enfekte olmuş sıçanların veya farelerin dışkılarını yiyerek yumurtaları toplayabilir.

Tenyadan ölebilir misin?

Dünya çapında sağlık sorunları nedeni tenyalar ve hatta besin onlar soymak bize beri, bizim bağırsakları engellemek öldürmek ve normal işleyen onları durdurmak organlarında yer kaplayabilir. Bir tenya kist beyin, göz, karaciğer ve başka yerlerde yerleşebilecek.

Taenia Solium'u nasıl tedavi ediyorsunuz?

bağırsaklarında solium ve dolayısıyla dışkılarında yumurtalar veya proglottidler. Yetişkin solucanlar prazikuantel ile yok edilebilir. Semptomatik nörosistiserkoz tedavisi karmaşıktır; kortikosteroidler, antikonvülzanlar ve bazı durumlarda albendazol veya prazikuantel içerir. Ameliyat gerekli olabilir.

İnsanlar ne sıklıkla tenya alır?

CDC ABD'de 1000'den az kişi her yıl tenya ile enfekte olduğu tahmin ediliyor.

Hangi Taenia türü insanlar için en patojeniktir?

İletim ve yük. Taeniasis, 3 tenya türünün neden olduğu bir bağırsak enfeksiyonudur: Taenia solium (domuz tenyası ), Taenia saginata (sığır tenyası ) ve Taenia asiatica. İnsanlar T. saginata veya T ile enfekte olabilir.

Taenia Saginata neden sistiserkoza neden olmaz?

Nadir durumlarda, tenya segmentleri apendikse veya safra ve pankreas kanallarına yerleşir. T. solium tenyaları ile enfeksiyon, nöbetlere ve kas veya göz hasarına neden olabilen çok ciddi bir hastalık olabilen insan sistiserkozu ile sonuçlanabilir. Taenia saginata insanlarda sistiserkoza neden olmaz .

Taenia Solium'un bulaşıcı aşaması nedir?

yumurtaları yutarak saginata 1 , 2 . Yumurtalar, enfekte ara konakçının dokularında enfektif sistiserkusa dönüşür. İnsanlar, T solium sisticerci ile istila edilmiş az pişmiş domuz eti yutarak Taeniasis'e yakalanırlar. İnsanlarda, sistiserkoz , T'nin larva aşamasındaki bir enfeksiyon sırasında meydana gelir.

İnsanlar tenyaları nasıl alır?

Tenyalar , bağırsaklarda yaşayabilen yassı solucanlardır. İnsanlar , enfekte bir hayvanın az pişmiş etini yedikten sonra bu solucanları alabilirler . Buna enfekte domuz eti, sığır eti veya balık dahildir. Köpekler ve kediler de tenya alabilir , ancak enfeksiyonları nadiren insanlara geçer.

Bir tenya ile ne kadar süre hayatta kalabilirsiniz?

Virüslü bir hayvandan çiğ ya da az pişmiş et yemek varsa, o zaman bağırsaklarda erişkin tenya haline larvaları, besleyin. Yetişkin tenyalar uzun 80'den fazla ayak (25 metre) ölçebilir ve bir konakta kadar 30 yıl yaşayabilir.

Taenia Saginata nasıl bulaşır?

Taenia'nın bulaşma şekli
enfekte bir kişinin dışkısıyla geçen saginata sadece sığırlara bulaşır. İnsanlara, T.'nin larva aşaması olan Cysticercus bovis ile enfekte olmuş çiğ veya az pişmiş sığır etinin yenmesi yoluyla bulaşır. Bununla birlikte, insan enfeksiyonu, T. solium yumurtalarının tüketilmesi yoluyla da ortaya çıkabilir.

Taenia Solium'un belirtileri nelerdir?

T. solium'a bağlı teniyaz genellikle hafif ve spesifik olmayan belirti ve semptomlarla karakterizedir; Sistiserksin alınmasından 6-8 hafta sonra karın ağrısı , mide bulantısı , ishal veya kabızlık ortaya çıkabilir ve tenya tedaviden sonra ölene kadar sürebilir (aksi takdirde uzun yıllar yaşayabilir).

Taenia Solium nasıl teşhis edilir?

teşhis . Taenia tenya enfeksiyonlarının teşhisi dışkı örneklerinin incelenmesiyle yapılır; bireylere ayrıca tenya segmentlerini geçip geçmedikleri sorulmalıdır. Dışkı örnekleri üç farklı günde toplanmalı ve laboratuvarda Taenia yumurtaları için mikroskop kullanılarak incelenmelidir.

Taeniasis'in anlamı nedir?

Taeniasis , Taenia cinsine ait yetişkin tenyaların bağırsaklarında bir enfeksiyondur. Domuz tenyasının komplikasyonları sistiserkoz içerebilir. İnsanlarda enfeksiyonlara neden olan Taenia türleri arasında Taenia solium (domuz tenyası), Taenia saginata (sığır tenyası) ve Taenia asiatica (Asya tenyası) bulunur.

Bir tenya hangi türdür?

Sestod olarak da adlandırılan tenya, yaklaşık 5.000 tür içeren bir grup parazitik yassı solucan olan Cestoda (filum Platyhelminthes) omurgasız sınıfının herhangi bir üyesi. Tenya neden olduğu hastalık cestodiasis (gerektiği kadar) olarak da bilinir.

Taenia scolex nedir?

Taenia spp.
T. solium'un scolex'i dört büyük emici ve iki sıra büyük ve küçük kanca içeren bir rostellum içerir. Genellikle her boyutta 13 kanca vardır. T. saginata'nın scolex'i dört büyük emiciye sahiptir, ancak rostellum ve rostellar kancalardan yoksundur.

Bir tenya yaşam döngüsü nedir?

3 aşamaları-yumurta, larva ve erişkinlerin aracılığıyla tüm tenyalar (cestodes) döngüsü. Yetişkinler, memeli etoburlar olan kesin konakçıların bağırsaklarında yaşar. Bulaştırmak insanların kendi ara ana adını taşır yetişkin tenya çeşitli: Balık tenya (Difilobotriyum latum) sığır tenya (Taenia saginata)