Yaralardan çıkan sıvı nedir?

Sordu: Xixi Ferrarons | Son Güncelleme: 8 Haziran 2020
Kategori: tıbbi sağlık ilk yardım
4.4/5 (172 Görüntüleme. 10 Oy)
Serosanguineous, hem kan hem de kan serumu olarak bilinen berrak sarı bir sıvı içeren akıntıyı tanımlamak için kullanılan terimdir. Çoğu fiziksel yara bir miktar drenaj üretir. Taze bir kesikten kan sızdığını görmek yaygındır, ancak yaradan akabilecek başka maddeler de vardır.

Benzer şekilde, bir yaranın ne kadar süreyle akması gerektiğini sorabilirsiniz.

Bir sıyrıktan az miktarda sıvı tahliyesi veya sızması yaygındır. Bu sızıntı genellikle yavaş yavaş temizlenir ve 4 gün içinde durur. Enfeksiyon belirtisi olmadığı sürece drenaj sorun değildir.

Benzer şekilde, ağlayan bir yarayı nasıl tedavi edersiniz? Bunu yapmak için:

  1. ellerinizi iyice yıkayın ve kurulayın.
  2. yarayı içme kalitesinde akan musluk suyu altında temizleyin - cilde zarar verebileceği ve iyileşmeyi yavaşlatabileceği için antiseptik kullanmaktan kaçının.
  3. alanı temiz bir havluyla kurulayın.
  4. alçı gibi steril bir yapışkan pansuman uygulayın – alçıların ve diğer pansumanların nasıl uygulanacağı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Benzer şekilde, bir yaradan drenaj normal midir?

Drenaj ince ve berraksa, seröz sıvı olarak da bilinen serumdur. Bu, yara iyileşirken tipiktir, ancak yaralanmanın etrafındaki iltihaplanma hala yüksektir. Az miktarda seröz drenaj normaldir . Aşırı seröz sıvı, yara yüzeyinde çok fazla sağlıksız bakteri bulunduğunun bir işareti olabilir.

Yaram neden sarı sıvı sızdırıyor?

Seröz drenaj çoğunlukla berrak veya sudan biraz daha kalın olan hafif sarı ince plazmadır. Ek olarak, bir insizyon hattında büyük miktarlarda seröz drenaj görülürse veya travma olmayan bölgelerde sıvı deriden sızarsa, bu şiddetli çukur ödemi gibi tıbbi bir durumun belirtisi olabilir.

30 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Sızan bir yarayı kapatmalı mıyım?

S: Kesiği veya yarayı sarmak mı yoksa havalandırmak mı daha iyi? C: Çoğu yarayı havalandırmak yararlı değildir çünkü yaraların iyileşmesi için neme ihtiyacı vardır. Bir yarayı açık bırakmak, yeni yüzey hücrelerini kurutabilir ve bu da ağrıyı artırabilir veya iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Ayrıca bir yarayı açık bırakmaktan daha rahat hissedebilir.

Bir yarayı örtmeyi ne zaman bırakmalısın?

Bir yarayı iyileşene kadar kapalı tutmak, cilt hücrelerinin kurumasını ve kabuk oluşturmasını önleyerek yara izi görünümünü en aza indirebilir.

Sızıntı iyileşme belirtisi mi?

Kabuk oluştuğunda, vücudunuzun bağışıklık sistemi yarayı enfeksiyondan korumaya başlar. Yara hafifçe şişer, kırmızı veya pembe olur ve hassaslaşır. Ayrıca yaradan sızan berrak bir sıvı da görebilirsiniz. Bölgede kan damarları açılır, böylece kan yaraya oksijen ve besin getirebilir.

Derin bir yarayı iyileştirmenin en hızlı yolu nedir?

Yaralar sıcak tutulursa daha hızlı iyileşir . Pansuman değiştirirken hızlı olmaya çalışın. Bir yarayı açık havaya maruz bırakmak ısısını düşürebilir ve iyileşmeyi birkaç saat yavaşlatabilir. Kronik bir yara üzerinde antiseptik kremler, yıkamalar veya spreyler kullanmayın.

Kesikler ıslandığında neden beyaza döner?

Yaraların tedavisi sırasında da maserasyon meydana gelir, çünkü bandajın altındaki cilt ter, idrar veya diğer vücut sıvıları nedeniyle ıslanır . Fazla nem, bazen hiperhidrasyon olarak adlandırılır. Ayrıca yumuşamış cilt aşırı derecede yumuşar ve beyazımsı bir görünüm alır.

Yaramdaki sıvıyı nasıl durdurabilirim?

CMC veya kitosan gibi jelleşen liflerle yapılan pansumanlar, yara çevresindeki cildi koruyabilen sıvının yanal hareketini önleyebilen bir jel oluşturur. Başka bir teknik, mevcut sargının daha kalın ve daha emici bir versiyonunu kullanmak veya daha fazla sıvı kapasitesine sahip bir sargıyla değiştirmektir.

Bir yaranın iyileştiğini veya enfekte olduğunu nasıl anlarsınız?

Bu enfeksiyon belirtilerinden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuzu arayın:
  1. yaranın etrafında genişleyen kızarıklık.
  2. sarı veya yeşilimsi renkli irin veya bulanık yara drenajı.
  3. yaradan yayılan kırmızı çizgiler.
  4. yara çevresinde artan şişlik, hassasiyet veya ağrı.
  5. ateş.

Kesiğim neden ıslak?

Maserasyon, cilt çok uzun süre nemle temas ettiğinde meydana gelir. Maceratlanmış cilt daha açık renkli ve kırışık görünür. Dokunulduğunda yumuşak, ıslak veya ıslak olabilir. Cilt maserasyonu genellikle uygun olmayan yara bakımı ile ilişkilidir.

Seröz drenaj neye benziyor?

Seröz drenaj esas olarak plazmadan oluşur. Genellikle ince ve sulu ve genellikle sarımsı veya kahverengimsi görünüm için net olacaktır. İyileşmenin ilk aşamalarında az miktarda seröz drenaj normaldir.

Enfekte bir yara neye benziyor?

Kesim çevreleyen deri genellikle kırmızı ve ısınabilir. Etkilenen bölgede muhtemelen bir miktar şişlik fark edeceksiniz. Enfeksiyon ilerledikçe, irin adı verilen sarımsı bir madde sızdırmaya başlayabilir. Enfeksiyondan kaynaklanan kızarıklık, genellikle çizgiler halinde diğer bölgelere yayılır.

Ameliyat sonrası drenaj ne renk olmalıdır?

Ölçüm kabındaki drenaj miktarını ve rengini kontrol edin. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün sıvı koyu kırmızı renkte olabilir. Bu normal. İyileşmeye devam ettikçe pembe veya soluk sarı görünebilir.

Serosanguinöz drenaj normal mi?

Akut inflamatuar evrede seröz eksüda normaldir . Anjiyojenez sırasında derin kısmi kalınlıkta ve tam kalınlıkta yara görülen sanguinöz -bloody drenaj (taze kanama). Akut inflamatuar aşamada küçük bir miktar normaldir . Serosanguineous — ince, sulu, kırmızı kan hücreleri içeren soluk kırmızı ila pembe plazma.

Drenaj çeşitleri nelerdir?

Dört ana tip konut drenaj sistemi vardır. Bunlara yüzey, yeraltı, eğim, iniş borusu ve oluk sistemleri dahildir.

Bir yaradaki pansuman ne zaman değiştirilmelidir?

Genellikle yara örtüleri ve yara bantları hijyenik nedenlerle günlük olarak değiştirilmelidir. Nemli yara iyileşmesi koşulları sağlayan gelişmiş bir alçı kullanıyorsanız, iyileşme sürecini kesintiye uğratmamak için iki gün veya daha uzun süre yerinde bırakmanız önerilir.

Ameliyattan sonra pansuman ne sıklıkla değiştirilmelidir?

Pansumanın değiştirilmesi
Orijinal pansuman iki güne kadar (veya hemşire/ebe/doktor tarafından tavsiye edildiği şekilde) sızmaması koşuluyla yerinde bırakılmalıdır. Yara iki gün boyunca kuru tutulmalıdır. Sargı kan ya da başka bir sıvı, ıslak hale gelirse, bu değiştirilmelidir.

Cildiniz ağlıyorsa bu ne anlama gelir?

Bazen berrak sıvı içeren minik kabarcıklar oluşabilir ve cildin etkilenen alanlar ağlayan. Ağlayan dermatit genellikle bakteri Staphylococcus aureus ( 'altın stafilokok') ile, enfekte hale geldi olduğunun bir işaretidir. Egzama şiddeti değişebilir ve semptomlar günden güne alevlenebilir veya azalabilir.