En son Perl sürümü nedir?

Sordu: Ayoube Thiermann | Son Güncelleme: 28 Nisan 2020
Kategori: teknoloji ve bilgi işlem programlama dilleri
4/5 (557 Görüntüleme. 15 Oy)
Şu anda en son Perl sürümü 5.24'tür. 0. Perl sürümünüz 5.8'den eskiyse.

Basitçe, Perl'in hangi sürümüne sahibim?

Windows'ta Başlat -> Çalıştır'a tıklayın, komut istemine cmd yazın ve Tamam'a tıklayın. Komut satırına perl -- version yazın, Enter'a basın ve sürüm numarasıyla bir çıktı alıp almadığınızı görün.

İnci kodu nedir diye de sorulabilir. PEARL veya Süreç ve deney otomasyonu gerçek zamanlı dili, çoklu görev ve gerçek zamanlı programlama için tasarlanmış bir bilgisayar programlama dilidir. Üst düzey bir dil olduğundan, oldukça platformlar arasıdır.

Ek olarak, Strawberry Perl vs ActivePerl hangisi daha iyi?

Strawberry Perl CPAN kullanır, bu da modüller konusunda güncel olduğunuz anlamına gelir. Strawberry Perl'in ayrıca PPM'leri ( Perl Paket Yöneticisi dosyaları) kurmanıza izin veren birkaç modülle geldiğini düşünüyorum. ActivePerl, modülleri PPM ( Perl Paket Yöneticisi) adı verilen kendi biçimini kullanarak kurar.

Perl'i Windows 10'da nasıl çalıştırırım?

Perl'i Windows'a Yükleme (32 ve 64 bit)

 1. Perl'in herhangi bir sürümünün kurulu olmadığından emin olun. (
 2. Perl IDE/editörü Padre'yi indirin ve kurun (Strawberry Perl sürüm 5.12.
 3. Oturumu kapatıp tekrar açın (veya yeniden başlatın)
 4. Başlat menünüze gidin, ardından "Perl komutu" bağlantısını tıklayın.
 5. Kurulumun çalıştığını onaylamak için: perl -v.

32 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

ActiveState Perl ücretsiz mi?

ActivePerl , Windows, macOS, Linux, Solaris, AIX ve HP-UX için ActiveState'den (eski adıyla Sophos'un bir parçası) Perl'in bir dağıtımıdır. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç ana sürüm mevcuttur: Topluluk (yalnızca geliştirme kullanımı için ücretsiz ) ve OEM lisansı desteği içeren Enterprise'a kadar çeşitli ücretli katmanlar.

CPAN versiyonumu nasıl bulabilirim?

Terminalden kurulu bir Perl modülünün sürüm numarasını bulmanın 3 hızlı yolu
 1. CPAN'ı -D bayrağıyla kullanın. cpan -D Moose.
 2. Modül sürüm numarasını yüklemek ve yazdırmak için bir Perl tek astar kullanın.
 3. Modülün kaynak kodunu yüklemek ve sürüm numarasını çıkarmak için Perldoc'u -m bayrağıyla kullanın.

Bir Perl modülünün kurulu olup olmadığını nasıl anlarım?

Sistemimde hangi modüllerin kurulu olduğunu öğrenmek için instmodsh ( kurulu Perl modülleri için etkileşimli envanter) komutunu kullanmanız gerekiyor. instmodsh komutu, yerel olarak kurulmuş Perl modüllerinin ayrıntılarını sorgulamak için etkileşimli bir kabuk tipi arabirim sağlar.

Cpan'ın açılımı nedir?

Kapsamlı Perl Arşiv Ağı

Perl, Mac'te yüklü mü?

Mac OS X'te zaten Perl kurulu . Bir Terminal uygulaması açın (Uygulamalar klasörünüzün Yardımcı Programlar klasöründe) ve hangi sürümün olduğunu bulmak için perl -v'yi çalıştırın. ActiveState Perl Mac OS X This için Perl ikili dağılımları Perl en son sürümünü yüklemek için en basit yoldur vardır.

Linux'ta perl komutu nedir?

Perl . Perl , komut satırında zor veya hantal olabilecek görevleri gerçekleştirmek için kullanılabilecek bir programlama dilidir. Perl , çoğu GNU/ Linux dağıtımında varsayılan olarak bulunur. Genellikle tek perl programı geçirmeden sonra bir dosyayı yazmak için bir metin düzenleyicisi kullanarak ve Perl çağırır.

Perl modülünü manuel olarak nasıl kurarım?

İndirdiğiniz modüllerin her biri için aşağıdaki adımları tamamlayın:
 1. Yazılabilir bir dizine açın.
 2. Perl yapılandırma komutunu çalıştırın: perl Makefile.pl .
 3. make komutunu çalıştırın.
 4. make test komutunu çalıştırın. Bu komut başarıyla tamamlanana kadar devam etmeyin.
 5. make install komutunu çalıştırın.

Perl açık kaynak mı?

Perl resmi olarak bir kısaltma olmasa da, çok az kişi onu Pratik Çıkarma ve Rapor Dili olarak kullandı. Kamu ve özel sektördeki kritik görev projeleri için kullanılır. Perl , Sanatsal Lisansı veya GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) kapsamında lisanslanan bir Açık Kaynak yazılımıdır.

Strawberry Perl ne için kullanılır?

Strawberry Perl , Perl uygulamalarını çalıştırmak ve geliştirmek için ihtiyacınız olan her şeyi içeren MS Windows için bir Perl ortamıdır. UNIX sistemlerinde perl ortamına mümkün olduğunca yakın olacak şekilde tasarlanmıştır.

Strawberry Perl modüllerini nasıl kurarım?

2.6.4. Strawberry Perl kullanarak Windows'ta yükleme ve yükseltme
 1. StrawberryPerl web sitesinden Strawberry Perl'i indirin ve yükleyin.
 2. CPAN'dan gerekli Perl modüllerini indirebilmek için bilgisayarınızı İnternet'e bağlayın.
 3. Bir Komut İstemi penceresi açın.
 4. SQL kimlik doğrulamasını kullanacaksanız, CPAN'dan veritabanına özel DBD modülünü/modüllerini bulun.

Perl, Python'dan daha mı iyi?

Python'un Temiz ve Perl'in Karmaşık Sözdizimi
Kod okunabilirliği söz konusu olduğunda Python , Perl'e göre büyük bir avantaj elde eder. Öte yandan Perl , sözdizimini C, kabuk komut dosyası oluşturma ve hatta düzenli ifadeler söz konusu olduğunda awk ve sed filtreleri gibi çeşitli programlama dillerinden ödünç alır.

Perl'in bir geleceği var mı?

Dolayısıyla Perl'in 2017'den sonraki geleceği muhtemelen son 10 yıla çok benzer. Perl , çok az insanın geleceğini önemsediği bir dildir. C'den farklı olarak, Perl'in sağladığı şey bir zorunluluk değil kolaylıktır. Çok uzun süre yaşamaya devam edecek, ancak C'nin şimdi yaptığı gibi çok güçlü yaşamayacaktır.

Perl ön uç mu yoksa arka uç mu?

Diller ve Çerçeveler
Çerçeveler, bir arka uç geliştiricinin gereksinimlere ve ihtiyaçlara göre kullanabileceği önceden empoze edilmiş bir yapıya sahip önceden yazılmış kod kitaplıklarıdır. Oysa bir programlama dili, Ruby, Java, Python, PHP, Perl , Erlang ve Node.js gibi komut dosyası dillerinin bir üst kümesidir.

Perl hala 2019 ile alakalı mı?

dil geleceği
Dil 2019 yılının ilk çeyreği için sıralama Programlama RedMonk'tan göre, Perl hala go-birçok dilini programlama ve büyük olasılıkla tam Python yerini olmayacak 20 üzerinden sayısını 18 sırada yer aldı.

Perl ölmekte olan bir dil mi?

Cevap verdiğiniz konu: Perl neden ölüyor ? Dört yıl önce, 2014'te Dice Insights, Ölüm İçin İşaretlenmiş 5 Programlama Dili : Perl , Ruby, Visual Basic, Flash ve Pascal hakkında bir makale yayınladı. 2000'den beri geliştirilmekte olan yeni Perl6 henüz üretim modlarına girmek için orada olmadığı için Perl ölüm ilan edildi.

Python, Perl'in yerini alabilir mi?

Teknik olarak, evet, Python çoğu durumda Perl'in yerini alabilir ; ikisi de Turing-tamamlanmış dillerdir, ikisi de betik dilidir ve aynı platformların hepsinde olmasa da çoğunda bulunurlar. Dillerin teknik özelliklerini soruyorsanız, cevap evet, Perl yerine Python kullanılabilir.

Python, Java'yı geçer mi?

TIOBE Endeksi, Python'un birkaç yıl içinde en popüler dil olarak Java ve C'yi geçebileceğini iddia etti. TIOBE İndeksine göre Java en çok kullanılan programlama dilidir. Sadece birkaç düşüş ve düşüşle endekste her ay bu kadar üst sıralarda yer aldığını görmek şaşırtıcı değil.