Mührün dudağı nedir?

Sorulan: Yailen Bickhardt | Son Güncelleme: 22 Şubat 2020
Kategori: işletme ve finans, makine ve endüstri mühendisliği endüstrisi
4/5 (567 Görüntüleme. 33 Oy)
Dudak keçeleri , yağlanan hareketli parçaları korumaya hizmet eder ve bunu, yağlayıcıyı yatağın içinde tutarak ve kir veya diğer sıvılardan kaynaklanan kontaminasyonu dışarıda tutarak yaparlar. Terimi, dudak contası genel olarak doğru döner mil contaları veya yağ keçesi veya bir radyal salmastra olarak bilinen için ifade etmek için kullanılır.

Aynı şekilde dudaklı conta ne için kullanılır diye sorulur.

Ayrıca dudak conta olarak da bilinen Radyal mil contaları, örneğin bir mil veya döner delik olarak döner elemanları, sızdırmazlık için kullanılır. Yaygın örnekler arasında payanda contaları , hidrolik pompa contaları , aks contaları , hidrolik direksiyon contaları ve valf gövdesi contaları bulunur .

Benzer şekilde, dudak contasını nasıl takarsınız? Dudak Yönünde Yağ Keçeleri Nasıl Kurulur

  1. Eski contayı yerinde tutan metal halkada iki küçük delik açın. Delikleri birbirinin karşısına yerleştirin.
  2. Eski contanın takıldığı yüzeyi temizleyin. Yeni contayı inceleyin ve dış dudağın yönüne dikkat edin.
  3. Contayı takın. Contayı yağla yağlayın ve çıkış milinin üzerinden döndürün.

Daha sonra, dudaklı contaların ne kadar süre dayandığı da sorulabilir.

(Gerçekte, gelişmiş döner labirent contaların tahmini çalışma ömrü 10 yıldır.) Geri ödeme 3:1'i aşıyor. Bu sefer, bir dudaklı conta kullandığımızı ve onu başarısızlığa uğrattığımızı varsayalım. Kusuru için dudak mühür izin operasyonun belki iki yıl sonra bir yatak yetmezliğine neden olabilir.

Çift dudaklı conta nedir?

Tek dudaklı ve çift ​​dudaklı keçe arasındaki fark, çift ​​dudaklı gres keçesinin mile temas eden iki kauçuk dudağa sahip olmasıdır. Çift dudaklı gres keçeleri genellikle denizcilik uygulamalarında daha iyi bir sızdırmazlık sağlamak ve yatakları zarar verebilecek sudan korumak için kullanılır.

29 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Neden bir O halkası denir?

Salmastra veya torik bağlantı olarak da bilinen bir O - ring , torus şeklinde mekanik bir contadır; bir oluğa oturmak ve iki veya daha fazla parça arasında montaj sırasında sıkıştırılmak üzere tasarlanmış, arayüzde bir conta oluşturan, yuvarlak kesitli bir elastomer halkadır.

Çift dudaklı yağ keçesi nedir?

Çift Dudak Yağ Keçeleri
Ağız (lar) ve bir radyal mil contasının en önemli fonksiyonel alan oluşturmak mili. Bazı radyal şaft keçelerinde , birincil keçe dudağını tozdan ve diğer kirleticilerden koruyan yardımcı bir dudağa sahiptir, bu çift ​​dudaklı yağ keçesidir .

Çift dudaklı contayı ne zaman kullanırsınız?

Çift contalar , tek contalarla mümkün olmayan bir düzeyde güvenlik/sıfır emisyon uyumluluğu sağlar. Bu, tehlikeli veya toksik bir maddeyi pompalarken veya karıştırırken önemlidir. Bu mühürler giderek belirli çevresel hedeflere veya emisyon gereksinimlerini karşılamak için şirketler tarafından kullanılmaktadır.

Bir dudaklı conta ne kadar basınç tutabilir?

Metal kaplı veya kutulu PTFE radyal dudaklı contalar , 150 ila 500 psi arasındaki basınç sınırları ve 6.000 ila 10.000 sfpm arasındaki yüzey hızı sınırları için dikkate alınmalıdır. “Kutu” arasında bir conta yerleştirilmesi ve sızdırmazlık dudakları olası kaçak yolları önleyecektir.

Dinamik mühür nedir?

Dinamik conta , sıvıları tutar veya ayırır, ayrıca kirleticileri dışarıda tutar ve basınç içerir. Hareketli ve sabit yüzeyler arasında bariyer oluşturur. Dinamik contalar ya temas ya da boşluktur. Temas contaları , pozitif basınç altında eşleşen yüzeye dayanır.

Gres keçesi nasıl çalışır?

Gres Contaları . Genellikle, bir yağ ya da kir conta olarak adlandırılan bir yağ contası, bir durumda ya da mahfaza içinde yağ korumak için kullanılan mühür türüdür. Gres contaları , mekanik ekipmandaki sabit ve hareketli bileşenler arasındaki boşlukları kapatarak yağın kaçmasını önlemeye yardımcı olur.

Yağ keçesi ne için kullanılır?

Yağ keçesi ve conta
Mil keçesinin işlevi, içindeki sıvının mil ile mahfaza arasındaki boşluktan dışarı sızmasını durdurmaktır. Conta , kir gibi dış malzemelerin boşluktan içeri girmesini önlemek için de kullanılabilir .

Contalar neden sızdırıyor?

Tipik olarak, contalar dinamik çalışma sırasında sıvı basıncı altındaki statik bir duruma göre daha fazla sızıntı yapar . Mil dönüşü sırasında, daha yüksek sızıntıya neden olan daha büyük bir boşlukla ayırmak için conta yüzleri arasında bir sıvı film oluşur. Statik durumda, yüzler fiziksel olarak birbirine temas eder ve sıfır sızıntı olur .

Mekanik salmastra ne kadar sürmelidir?

Çoğu conta üreticisi, contanın bu limitlerden birinde çalıştırılmasının minimum iki yıllık ömürle sonuçlanacağını söyler; Standart API 682'de belirtilenler gibi bazı mühür türleri ile üç yıl .

Metal conta nedir?

Metal Ceketli Contalar , adından da anlaşılacağı gibi, metalik veya metalik olmayan sıkıştırılmış elyaf dolgulu metalik bir dış kabuktan oluşur. Dolgu malzemesi contaya esneklik sağlarken metal kılıf dolguyu korur ve basınçlara, sıcaklıklara ve korozyona karşı direnç gösterir.

Bir yağ keçesinin dudağı, karterdeki yağa doğru mu yoksa ondan uzağa mı bakıyor?

Çözüm: Cevap, yağlama sisteminin tipine bağlıdır. Petrol için, dudak yağ içinde tutmak için mil boyunca içeri doğru bakmalıdır. Yağlanmış yataklar için, dudak , gresin boşaltılmasına izin vermek için genellikle dışa bakar .

Neden bir O-ring conta ile bir yedek halka kullanılır?

Yedek halkalar hem statik hem de dinamik akışkan gücü uygulamaları için kullanılır ve basınçlandırma ve basınçsızlaştırma/basınç döngüsü meydana geldiğinde boşlukta bir O - ring'in yer değiştirmesini veya çıkmasını önler.

Krank mili contası nasıl çalışır?

Krank mili mühür zamanlama kapağı ile krank milinin ucunu mühürleyen motorun ön kısmında bulunan mühürdür. Çoğu krank mili contası kauçuk ve metalden yapılmıştır ve yuvarlaktır. Genellikle ön triger kapağına takılırlar ve dönerken krank milinin ucunu kapatırlar.

Yağ keçesi boyutumu nasıl bilebilirim?

Boyuta Göre Yağ Keçesi Numarası Nasıl Bulunur?
  1. Milin çapını inç olarak ölçün.
  2. İki büyük yağ keçesi üreticisi olan Garlock veya Timken'in web sitelerinde bulunana benzer bir yağ keçesi kataloğu açın.
  3. Katalogda şaftınızın boyutunu arayın.
  4. Şaftınızla eşleşen boyutun soluna veya sağına bakın.

Yağ keçesinde TC nedir?

Bu nedenle, örneğin, 25 45 5 ile damgalanmış bir metrik yağ keçesi , 25 mm'lik bir iç halka boyutuna, 45 mm'lik bir dış ölçüme ve 5 mm'lik bir genişliğe sahiptir. Bu numaradan önce dudak dizilimini gösteren SC veya TC harfleri de gelebilir. SC tek dudaklı, TC çifte dudak olmasıdır. Standartİmparatorluk.

Dudak contası neyden yapılmıştır?

En yaygın dudaklı conta malzemesi nitrildir (Buna-N). Bu malzeme, eksi 40 derece F ila 275 derece F arasındaki sıcaklıklarda iyi çalışır. Nitril dudaklı contalar , yeni ekipmandan yedek contalara kadar endüstrideki çoğu uygulamayı kapsar.

Döner dudaklı contalar nasıl çalışır?

Döner mil contaları sıkma ve dudak ve mil arasında bir ince tabakada kayganlaştırıcı muhafaza edilmesini içerir. Sızdırmazlığa, hafif bir pompa hareketi oluşturan dönen şaftın neden olduğu hidrodinamik hareket yardımcı olur. Çoğu uygulamada, keçenin ana işlevi, yatağı veya sistem yağını tutmaktır.