August Wilson's Fences'deki çitin önemi nedir?

Sordu: Oleg Uonh | Son Güncelleme: 24 Nisan 2020
Kategori: kitaplar ve edebiyat kurgu
4.6/5 (1.054 Görüntüleme . 12 Oy)
Rose'a göre çit , aşkının sembolüdür ve çit arzusu, Rose'un sevgiyi ve beslemeyi temsil ettiğini gösterir. Öte yandan Troy ve Cory, çitin bir engel olduğunu düşünüyor ve Rose'un projesini bitirmek için gönülsüzce çalışıyor. Bono ayrıca bazı insanlara göre çitlerin insanları dışarıda tuttuğunu ve insanları uzaklaştırdığını gözlemliyor.

Benzer şekilde, çitlerin sembolik anlamı nedir?

August Wilson, Fences adlı oyununda birçok durumda bir ' çit ' sembolünü kullanır. Çitlerin sembolize edildiği en önemli üç olay, koruma, Rose Maxson ve Troy Maxson'ın ilişkisi ve Troy'un Bay Ölüm'e karşı olmasıdır. Rose için bir çit , aşkının sembolüdür .

Ek olarak, çitlerdeki mesaj nedir? Parmaklıklar içerdiği bir konu, aşk-özellikle yükümlülük karşı sevgi dengeleme eylemidir. Troy, aşkını ailesine yerleştirmekte zorlanan bir karakterdir. Bu zorluk belki de kendini çok sevmesinden kaynaklanıyor, ama daha büyük olasılıkla kendinden çok fazla nefret etmesinden kaynaklanıyor.

Basitçe, Truva çitlerde neyi temsil ediyor?

Cory'yi evinden kovduktan sonra Troy , topraklarının sınırı olarak çiti göstererek evin reisi olduğunu gösterir. Troy , Ölüm'den kaçma girişiminde, çiti kendisini korumak için sembolik bir kalkan olarak kullanır.

Cory çitlerde neyi sembolize ediyor?

Troy ve Rose'un oğulları Cory , babasının karamsarlığıyla karşılanmayan bir gelecek umudunu bünyesinde barındırır. Cory , Troy ile olan ilişkisinde sevgi ve şefkat aradığında, babası oğluyla olan ilişkisinin aşktan değil, sırf görevden doğduğuna inandığından, sert bir sertlikle karşılanır.

24 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Çitler başlığının önemi nedir?

Oyunun adı olan Çitler , oyunun ana temalarını ve karakterlerin birbirleriyle olan ilişkilerini sembolize eder. Oyundaki gerçek varlığı, Troy ve Cory'nin uzun süredir evleri için bir çit inşa etmesidir .

Çitlerde ölüm neyi temsil eder?

Bu oyunda Ölüm , Truva'yı mutluluktan alıkoyan engelleri temsil eder . Ölüm , Troy'un zor zamanlar geçirdiği geçmişinde rol oynamıştır. Troy, Rose ile olan ilişkisi sorunluyken Ölümü tehdit etti. Oyunun sonunda, Ölüm sonunda Truva'yı fetheder.

Çitlerdeki bazı temalar nelerdir?

Çit Temaları
  • Siyahlık ve Irk İlişkileri.
  • Pratiklik, İdealizm ve Irk.
  • Erkeklik ve Babalar.
  • Aile, Görev ve İhanet.
  • ölüm.

Bir çit hayal ettiğinizde ne anlama geliyor?

Rüyada çit görmek , duygusal veya ilişki sınırlarını temsil eder. Yolunda bir tür engel olduğuna dair hisler. Duygu “çit” veya ne yapabileceğini olarak kısıtlanmıştır. Olumsuz olarak, bir çit , birini kızdırma korkusunu veya birini üzme konusunda artan hassasiyeti yansıtabilir.

Çitler oyununda Troy nasıl ölüyor?

Troy beyzbol sopasını havada sallayarak Ölüm'le alay eder. Troy kalp krizinden öldü . Cory, Troy'un cenazesine katılmak için Deniz Piyadelerinden eve döner.

Troy Maxson iyi bir insan mı?

Troy Maxon iyi bir adam değil ama bu etrafındakilerin onu sevemeyeceği veya affedemeyeceği anlamına gelmez. Troy hayatı boyunca insanlardan yararlanır. Oyunun çoğu, sevdiği insanlar üzerinde ziyaret ettiği zorluklara odaklanıyor. Bencildir ve ailesini desteklemek yerine kendi arzularının peşinden koşar.

Troy neden Rose çitlerini aldattı?

Kendini kontrolü dışındaki güçlerin kurbanı olarak hissettiğinden, yaptıklarının sorumluluğunu üstlenmenin bir anlamı olmadığını, dolayısıyla Rose'u aldatmasının sebebini görmez. Bu , omzunda bir çiple hayatın içinden geçen, yaşadığı tüm denemeler ve sıkıntılar için dünyanın ona bir şeyler borçlu olduğunu hisseden bir adam.

Troy Maxson nasıl inatçı?

Troy'un hamartia'sı onun inatçı , bencilliğidir. Kendi küçük dünyasında yaşıyor ve hayatındaki insanları kendi etrafında dönüyormuş gibi görüyor. Troy Maxson'ın kötü bir adam olmadığını belirtmek gerekir. Davranışları ve konuşması acımasız ve duygusuz görünebilir ama aynı zamanda takdire şayan ve sevimli niteliklere sahiptir.

Troy'un ölüme karşı tutumu nedir?

Beyzbol, Troy'un en çok gurur duyduğu ve kendi başına fethettiğini bildiği şeydir. Oyunun bu ilk sahnede, Troy hiçbir şeyden korkar, hayatını değerleri ve kontrolünde hisseder. Troy'un ölüme karşı tutumu gururlu ve kayıtsız.

Troya ikiyüzlü mü?

Troy ikiyüzlüdür . Sevdiklerinin, karısının ve çocuklarının pratik ve sorumlu bir hayat yaşamaları fikrine o kadar çok inanıyor ki. Kendisi için evlilik dışı bir ilişki yaşamayı göze aldığı için bu oldukça çelişkilidir. Aynı zamanda işverenlerinin ırkçı uygulamalarına karşı bir isyankardır.

Troy neden çiti inşa etmeyi erteliyor?

Çünkü Gabes'in tüm parasını evini satın almak için harcadı. Troy neden bahçenin etrafına bir çit inşa etmeyi erteliyor? Çünkü istemiyor ve onu korumak için ona ihtiyacı yok.

Çitler oyununun doruk noktası nedir?

Çitler : Doruk . Bu hikayenin doruk noktası veya dönüm noktası, Cory'nin sonunda Truva'ya karşı durmaya çağrıldığı noktadır. Hikaye, Troy'un bunu Cory'ye yardım etmek, onun için en iyi olanı yapmak ve böylece istikrarlı bir yaşam sürmesi için yaptığı gerçeğini geliştirmeye devam ediyor, ancak Cory sadece onu baskı altında tuttuğuna inanıyor.

Cory Troy'un oğlu çitlerde mi?

Cory Maxson - Troy ve Rose Maxson'ın genç oğlu . Lisede son sınıf öğrencisi olan Cory iyi notlar alır ve üniversite çalışanları onu futbol oynarken görmeye gelir.

Çitler oyununun konusu nedir?

August Wilson'ın oyunu Fences , bir zamanlar beyzbolda gelecek vaat eden bir Afrikalı-Amerikalı çöp toplayıcı ve eski mahkum olan Troy Maxson'ın hikayesini anlatıyor. Bir genç olarak koşulları onu hapse attı, ardından Rose'a yerleşti ve bir aile kurdu.

Çitlerdeki yürüyen maviler nelerdir?

Jim Bono'nun "yürüyen blues" tartışması, Jim ve Troy'un babalarının ait olduğu Afrikalı-Amerikalı kuşağı tanımlamak için kullandığı şeydir. Bu Siyah adam nesli, önce kölelik ve ardından Yeniden Yapılanma'nın başarısız vaatleriyle, tutulmayan vaatler ve hayallerle dolu bir hayat yaşamıştı.

Çitler oyunundaki ana çatışma nedir?

Fences'teki ana çatışma aslında Troy'un Alberta ile olan ilişkisiyle ilgili değil, daha çok Cory'nin Cory'nin futbol dışında bir kariyer yapmasına izin vermemesi nedeniyle Cory'nin Troy ile nasıl bir ilişki kurmakta zorlandığıyla ilgili. Tamamen farklı deneyimlere sahip iki ayrı nesil arasındaki bir savaştır.