Ticari bir patlamış mısır makinesinde ne tür yağ kullanıyorsunuz?

Sordu: Basilio De Fe | Son Güncelleme: 12 Mart 2020
Kategori: yiyecek ve içecek pişirme
4/5 (3.850 Görüntüleme. 20 Oy)
Yağ Çeşitleri
Hindistan cevizi yağı , herkesin sevdiği nostaljik patlamış mısır aroması olduğu için muhtemelen en ünlü kullanılanıdır. Ayçiçeği, yer fıstığı, soya ve kanola yağı da sıklıkla kullanılabilir. Kanola yağı en az vücut yağ içeriği ve kolesterol içerir.

Buna bağlı olarak patlamış mısır makinesinde ne tür yağ kullanıyorsunuz?

Kullandığınız yağın türü patlamış mısırın tadını etkileyecektir. Kullanılan en yaygın tür hindistancevizi yağıdır . Normalde en iyi tat olarak kabul edilir ve uzun zamandır sinema salonlarında temel gıda maddesi olmuştur. Bununla birlikte, sağlık bilincine sahip kişiler, daha düşük yağ ve kolesterol içeriği nedeniyle genellikle kanola yağını tercih eder.

Bir patlamış mısır makinesinde ne kadar yağ kullanıyorsunuz diye de sorulabilir. 6 ons patlamış mısır makinesi: Kullanım 1/4 su bardağı sıvı yağ ve 3/4 fincan patlamış mısır. 8 onsluk patlamış mısır makinesi: kullanım 1/3 fincan yağı ve 1 fincan patlamış. 12 ons patlamış mısır makinesi kullanımı : 1/2 su bardağı yağ ve 1-1 / 2 su bardağı patlamış mısır .

Bu nedenle, ticari bir patlamış mısır makinesinde kullanılacak en iyi yağ nedir?

Üreticiler hindistancevizi yağını severler çünkü en temizi yakan ve güya en iyi tadı olandır. Bununla birlikte, sağlık bilinciniz varsa, hindistancevizi yağından uzak durmak ve kanola yağını denemek isteyebilirsiniz (kanola yağı daha düşük yağ ve kolesterol içeriğine sahiptir). Sık kullanılan diğer yağlar ayçiçeği, yer fıstığı ve soyadır.

Patlamış mısır makinesinde yağ yerine tereyağı kullanabilir misiniz?

Tereyağı yerine yağ ile patlamış mısır haşhaş zor bir süreçtir. Tereyağının yanma noktası, yağdan çok daha düşüktür, bu da çalışmayı zorlaştırır. Çoğu patlamış mısır uzmanı, yağın daha yüksek bir yanma sıcaklığına sahip olması nedeniyle çekirdekleri patlatmak için yağ kullanılmasını önerir.

36 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Yağ yerine tereyağı ile patlamış mısır yapabilir miyim?

Cevap: Tereyağı - Bir Tavada Pop
Yerine bir mikrodalga kullanarak bir tencerede sizin patlamış mısır olun. (Kolay ve ucuz). Ve çoğu tarifin gerektirdiği gibi yağ kullanmak yerine eritilmiş tereyağı ile gidin.

Patlamış mısır makinesine yağ koyabilir misin?

Çekirdekleri ve yağı ekleyin.
Çoğu nötr pişirme yağı , patlamış mısır üreticilerini karıştırmak için iyi çalışır. Örneğin, bitkisel yağ , kanola yağı , ayçiçek yağı ve hindistancevizi yağı harika seçeneklerdir. Düşük duman noktasıyla margarin veya bir yağ kullanmayın - bunlar yakmak ve popcorn zevksiz bir dumanlı tat verebilir.

Patlamış mısır makinesinde zeytinyağı kullanabilir misin?

Hangi çıtçıt kullanırsanız kullanın , patlama durur durmaz tavayı açarak patlamış mısırı gevrek tutun. İçinde yağ iyiliği yüksek Monosature ve daha zengin bir lezzet popcorn verir ama zeytinyağı düşük sigara noktası vardır ve hızlı bir şekilde yakmak eğilimi çünkü, zeytinyağı, kanola yağı bir besin eşdeğer denemek isteyebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı patlamış mısır patlatmak için iyi mi?

Açıkça görebileceğiniz gibi, hindistancevizi yağı , kendi evinizin rahatlığında patlamış mısır patlatmanın en iyi yoludur. Kalbiniz ve sağlığınız için harika bir seçimdir. Tadı harikadır ve herhangi bir lezzetin temeli için bir ton potansiyele sahiptir.

Flavacol patlamış mısırını nasıl yaparsın?

Flavacol satın alın , bu bir zorunluluktur. Bir kavanoz hindistancevizi yağı alın. Orta ateşte pişirin , tava tabanını kaplayacak kadar 50/50 yağ karışımı, tavanın altını kaplayacak kadar patlamış mısır , eşit olarak yayılmış yaklaşık bir çay kaşığı Flavacol ekleyin . Karıştırmak.

Patlamış mısır patlatmak için yağa mı ihtiyacınız var?

Patlamış mısır tanelerini patlatmak için tereyağı veya yağ gerekli değildir! Söyleyebileceğim kadarıyla , tencerenize ocakta tereyağı veya sıvı yağ eklemek, esas olarak lezzet için – ve belki de çekirdeklerin dışının yanmasını önlemek için. Bunun yerine, taze çekirdeklerinizi patlatmak için ihtiyacınız olan tek şey, sıkı oturan bir kapağa sahip yapışmaz bir tenceredir.

Patlamış mısır yağı bozulur mu?

Yağı ışıktan ve ısıdan uzak tutmak raf ömrünü mümkün olduğunca uzatacaktır. Yağ açıldıktan sonra, sıkıca kapatılmış şişenin soğutulması, raf ömrü bir yıl kalsa da , yağın mümkün olduğunca uzun süre bozulmamasını sağlayabilir.

Flavacol'u nasıl kullanıyorsunuz?

Evde patlamış mısır yapmak için Flavacol kullanırken, küçük bir miktarın uzun bir yol kat ettiğini göreceksiniz. Patlamış mısırınızın tamamına o meşhur tuzlu ve tereyağlı tadı vermek için tek yapmanız gereken, haşlamadan önce Whirley Pop set üstü ocak veya elektrikli patlamış mısır patlatıcınıza doğrudan eklenen yarım çay kaşığıdır.

Patlamış mısırı nasıl daha çıtır yaparsınız?

Talimatlar
  1. Hindistan cevizi yağını ve 3 patlamış mısır tanesini büyük bir tencereye ekleyin.
  2. Örtün ve 3 çekirdeğin tümü patlayana kadar orta-yüksek ateşte pişirin.
  3. Üç çekirdeği tencereden çıkarın.
  4. Kalan patlamış mısır çekirdeklerini ekleyin.
  5. Tencerenin kapağını kapatıp ocaktan alın.
  6. 30 saniye bekleyin.
  7. Tencereyi tekrar ateşe koyun.

Flavacol güvenli mi?

Sağlık kaygıları. Bir porsiyon patlamış mısırda tam bir çay kaşığı veya 7 g Flavacol tüketmeniz pek olası olmasa da, sodyum alımınızı izliyorsanız , yüksek sodyum içeriği endişe kaynağı olabilir. Ek olarak, hem FD&C sarıları #5 hem de #6 çocuklarda hiperaktivite ile ilişkilendirilmiştir.

Patlamış mısır sağlıklı bir atıştırmalık mı?

Havada patlamış mısır , kalorisi düşük, sağlıklı , tam tahıllı, antioksidan bakımından zengin bir atıştırmalıktır . Enerji çubukları, sağlıklı bir protein ve lif dozu sunuyorlarsa ve düşük şeker ve doymuş yağ içeriyorlarsa, atıştırmalık veya mini yemek için akıllıca bir seçim olabilir.

Avokado yağında patlamış mısır patlatabilir misin?

Eğer patlamış mısır pop kullanabilirsiniz yağların birçok farklı türü vardır. Favorilerimden bazıları avokado yağı , ghee, hindistancevizi yağı ve kırmızı palmiye yağı . Tavaya (ben unpopped çekirdeklerin yarım fincan yağ 2 çorba kaşığı hakkında kullanın) daki yağını koyun. Isıyı yüksek seviyeye getirin ve 2 tane patlamış mısır ekleyin.

Patlamış mısır makinesine tereyağı koyabilir misin?

Patlamış mısır makinenizle birlikte gelen plastik koruyucuyu üstüne yerleştirin. Sizin patlamış mısır popper bu özelliği varsa, ölçüm fincan yeri tereyağı tereyağı patlamış mısır pops olarak eritmek için izin vermek. Aksi takdirde, ölçüm fincan tereyağı koyup eritin içinde mikrodalgada (30 saniye veya daha az yapmalıdır).

Patlamış mısıra nasıl tuz eklenir?

Normal tuzu alıp ince bir sis haline gelene kadar blender/doğrayıcıya koyarsınız , sonra iyi yapışır. Normal tuzu alıp ince bir sis haline gelene kadar blender/doğrayıcıya koyarsınız , sonra iyi yapışır. Buna katılıyorum. Kuru patlamış mısırın üzerine toz halde tuz koymak, tuz kristallerinden çok daha iyi yapışmasına yardımcı olur.

Eski moda bir patlamış mısır makinesini nasıl kullanıyorsunuz?

Güç anahtarını Kapalı konuma getirin ve ardından patlamış mısır makinesini duvara takın. Su ısıtıcısı motorunun takılı olduğundan ve cam kapağın düzgün şekilde kapatıldığından emin olmak için kontrol edin. Güç anahtarını Açık konumuna çevirin. Su ısıtıcısını 3-5 dakika ısıtın ve ardından makineyi kapatın.

Patlamış mısır makinesi için neye ihtiyacınız var?

Hangi boyutta Patlamış Mısır Makinesine ihtiyacım var?
Patlamış Mısır Popper Boyutu Sıvı yağ patlamış mısır
115 gram. popper 1/4 Bardak Yağ 1/2 Bardak Mısır
6 oz. popper 1/4 Bardak Yağ 3/4 Bardak Mısır
8 oz. popper 1/3 Bardak Yağ 1 Bardak Mısır
12 oz. popper 1/2 Bardak Yağ 1 1/2 Bardak Mısır

Patlamış mısır üreticisi nasıl çalışır?

Üniteye güç verildiğinde, fan, yol boyunca ve havalandırma deliğinden ısıtma elemanının üzerine hava üfler. Havalandırmanın üstünde patlamış mısır taneleri var. Hava yeterince sıcak olduğunda ve çekirdeklerin üzerinden geçtiğinde, yağlı yağlar hariç, geleneksel bir patlamış mısır makinesindeymiş gibi patlarlar.