İyi bir saksı karışımı yapan nedir?

Sordu: Mirabela Lulli | Son Güncelleme: 22 Mart 2020
Kategori: Ev ve bahçe peyzaj
4.2/5 (52 Görüntüleme. 39 Oy)
Mükemmel saksı karışımı , gerçek toprak veya bahçe kiri içermez. Turba yosunu, vermikülit, perlit, kum ve kıyılmış ağaç kabuğu veya komposttan oluşur.

Daha sonra, en iyi saksı karışımının ne olduğu da sorulabilir.

Bitkiler İçin En İyi 5 Saksı Toprağı - İncelemeler ve Satın Alma Rehberi

  • 1 Numaralı Puanımız. Espom. AP2 Organik Saksı Karışımı.
  • Sulu Meyveler ve Carti için 1 Numaralı Ürünümüz. Hoffman. Organik Kaktüs ve Sulu Toprak Karışımı.
  • Organik Saksı Toprağı İçin 1 Numaramız. Siyah altın. Organik Saksı Toprağı.
  • Mucize-Gro. Saksı Karışımı. Saksı toprağı, gübreler, turba yosunu ve perlitin bir karışımıdır.

Daha sonra soru şu ki, saksı karışımı ne için kullanılır? Saksı karışımı veya mucize toprağı olarak da bilinen saksı toprağı , bir tencerede veya başka bir dayanıklı kapta bitki, bitki ve sebze yetiştirmek için kullanılan bir ortamdır. Terimin kaydedilen ilk kullanımı, American Agriculturist'in 1861 tarihli bir sayısından alınmıştır.

Aynen öyle, saksı toprağı ile saksı karışımı arasındaki fark nedir?

Yine de spesifik olduğunuzda, saksı toprağı kısmen veya tamamen kir içeren ve bir kapta bitki yetiştirmek için kullanılan herhangi bir büyüme ortamını ifade eder. Bununla birlikte, saksı karışımı , kaplarda daha iyi bahçecilik daha iyi sonuçlar elde etmek için özel olarak geliştirilmiş herhangi bir topraksız ortamdır.

Saksı toprağı neyden yapılır?

Çoğu saksı toprakları büyük ölçüde turba yosunu, ağaç kabuğu ve perlit oluşur. (Perlit küçük beyaz topaklara benziyor; aslında ısıyla şişirilmiş volkanik cam, karışımın çok yoğun olmasını önlemek için dahil edildi.)

29 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Saksı toprağı ne kadar sürer?

Yaş ve uygun olmayan depolama saksı toprağını bozar . Saksı toprağının faydalı ömrü, şu anda kullanımda olup olmamasına bağlıdır. Kullanılmayan saksı toprağı kalitesi bozulmadan önce kabaca altı ay dayanırken, kullanılmış saksı toprağı her iki yılda bir değiştirilmelidir.

Bahçe toprağını saksıda kullanabilir miyim?

Bahçe toprağı saksı toprağından daha yoğun olma eğilimindedir, bu nedenle iyi drene olmaz ve solucanlardan veya kurtçuklardan havalandırma gerektirir. Sizin kaplarda toprağı bahçe sadece kullanmak iyi bir fikir olmasa da, sen karışım nem ve besin maddelerinin muhafaza yardımcı olmak için konteynerde diğer bileşenlere az miktarda ekleyebilirsiniz.

Miracle Grow bitkiler için iyi mi?

Temel besinlerle dolu olan Miracle - Gro ® Suda Çözünür Çok Amaçlı Bitki Yemi, sebzeleri, ağaçları, çalıları ve ev bitkilerini , beslenmemiş bitkilerden daha büyük ve daha güzel büyümek için anında besler. Her 1-2 haftada bir onları besleyin. Formül tüm bitkiler için güvenlidir ve belirtildiği şekilde kullanıldığında yanmaması garanti edilir.

Saksı toprağının kötü olduğunu nasıl anlarsınız?

Saksı toprağı ayrıştıkça bitkilerinizin başına kötü şeyler gelir:
  1. Saksı toprağı sıkıştırır. Daha az olduğu için kir çöküyor gibi görünüyor, ancak turba yosunu parçalanıyor.
  2. Saksı toprağı da tahliye edilemez.
  3. Tuzlar oluşur.

Saksı karışımı yeterli mi?

Saksı toprağının iyi drene olması gerekir, ancak yine de nemi tutması gerekir.
Toprakta , toprak genellikle fazla suyun kök bölgelerinin ötesine akmasına izin verecek kadar derindir. Bir saksı karışımı ayrıca nemi muhafaza etmesine yardımcı olan bileşenlere sahip olmalıdır. Organik materyallerin (genellikle turba yosunu, sfagnum yosunu veya hindistan cevizi lifi) geldiği yer burasıdır.

Çuval dolusu saksı toprağı bozulur mu?

Çoğunlukla, hayır değil! Saksı toprağınızda kötü bir koku, kötü bir böcek sorunu veya bir hastalık sorunu olmadığı sürece, bitkilerinizi başarılı bir şekilde büyütmek için kullanmanız gayet iyi! Saksı toprağı eskimiş veya defalarca kullanılmış olsa da, bir sonraki sezon yine de kullanılabilir!

Saksı toprağını tekrar kullanabilir misin?

Temel cevap evet, saksı toprağını yeniden kullanmak mümkündür. Ama önce bunu yukarı ve canlanırlar onun besinleri yerine bir şeyler yapmak.

Bitki toprağımda neden böcekler var?

Mantar sivrisinekleri larvalar yumurtadan ve küçük kökler, mantar ve toprakta diğer organik madde üzerindeki yem olacak nemli toprakta yumurta bırakmaktadır. Meyveye ilgileri yoktur. Bitki toprağında küçük siyah böcekler görüyorsanız ve bitkilerinizin etrafında uçuşuyorsanız, bunlar mantar sivrisinekleridir.

Bahçe toprağı ve saksı karışımını karıştırabilir miyim?

Bunu başarmak için, bahçe toprağı kompost ve yükseltilmiş yatak için daha hafif, daha uygun karışımını sağlamak üzere çömlekçilik karışımı ile karışık olabilir. Ayrıca perlit veya vermikülit bitkisel toprak, ağaç kabuğu veya torf, kompost yüzden, bahçe toprağın tüm bireysel parçaları karıştırma ve toprak çömlekçilik yaparak kendi yükseltilmiş yatak karışımını yapmak ve olabilir.

Saksı toprağındaki beyaz şey nedir?

Perlit Açıklaması
Toprakta kullanılan perlit, küçük beyaz plastik köpük toplara benzer, ancak aslında doğal olarak oluşan bir volkanik camdır. Perlit, saksı toprağında kullanılmak üzere işlendiğinde patlamış mısır gibi şişmesi için 1.600 Fahrenheit dereceye kadar ısıtılır. Şiştiğinde, orijinal hacminin birkaç katına genişler.

Her yıl saksı toprağını değiştirmem gerekir mi?

Ne sıklıkla saksı toprağı değiştirmeliyim? Bitkiler, herhangi bir kimyasal veya böcek ilacı da dahil olmak üzere, saksı topraklarında bulunan her şeyi emer . Bu nedenle uzmanlar, liç olarak da bilinen kimyasalların topraktan yıkanmasını ve her yıl yeni bir şey ekmeden önce değiştirilmesini tavsiye ediyor.

Saksı karışımı gübre ile aynı şey midir?

Saksı toprakları teknik olarak en yaygın olarak turba yosunu veya koro, vermikülit ve perlit içeren “ topraksızkarışımlardır . Bu bileşenler, konteyner bahçeciliği için gerekli olan büyük niteliklere sahipken, hiçbiri bitkiler için herhangi bir besin maddesi içermez; bu nedenle gübre eklenmelidir.

Saksı toprağı çeşitleri nelerdir?

Dört tip saksı toprağı vardır : çok amaçlı, birinci sınıf, profesyonel ve bitkiye özel. Çok amaçlı saksı toprağı: Yeni houseplants çömlekçilik veya daha büyük kaplarda ihtiyaç bitkiler saksı değişimi için Premix toprak. Saksı sebzeleri, otlar ve dış kap bahçeleri için çok amaçlı saksı toprağı kullanabilirsiniz.

Saksı toprağı nasıl karıştırılır?

Bir galon nemli, kaba sfagnum turba yosunu ve ardından bir galon kaba kum, perlit veya vermikülit ekleyin. Gevşek, iyi drene edilmiş bir karışım oluşturmak için ortamın dokusunu ayarlayın. Kum kumlu ve kil yapışkan bir his verir. Saksı toprağı çok kumlu hissediyorsa, daha fazla turba yosunu eklenmelidir.

Tohumları başlatmak için normal saksı toprağı kullanabilir miyim?

Tohumları başlatmak için saksı toprakları kullanılabilse de, bunlar daha kaba bir dokuya sahip olma eğilimindedir ve tarla toprağı , kompost veya kompost gübre ile birlikte vermikülit, turba yosunu veya perlit içerebilir. Bu bir rahatsızlık olsa da, toprak pastörize edilmişse çok az tohum yaşayabilir.

İç mekan bitkileri için en iyi saksı toprağı nedir?

İyi bir iç mekan saksı karışımı genellikle turba yosunu, vermikülit ve perlitten oluşur. Bu topraksız karışımlar nemi çok iyi emer ve sıkışmaya karşı dayanıklıdır, ancak çok çabuk kururlar. Herhangi bir besin içermediklerinden, bitkilerinize tutarlı bir gübre kaynağı sağlamalısınız.

Miracle Gro bahçe toprağını neden kaplarda kullanamıyorsunuz?

Bahçenizden veya bahçe yatağınızdan alınan toprak , bir tencerede veya yükseltilmiş yatakta kullanılamayacak kadar yoğundur. Bahçe toprağı çok ağırken, saksı karışımı yükseltilmiş yataklarda kullanım için çok hafiftir. “Doğru” çözüm, ikisinin önceden karıştırılmış karışımı olan Miracle - Gro ® Yükseltilmiş Yatak Toprağıdır .