Bebeğimde ABÖS varsa ne yapmalıyım?

Sordu: Arielle Pyper | Son Güncelleme: 4 Şubat 2020
Kategori: tıbbi sağlık uyku bozuklukları
4.4/5 (611 Görüntüleme . 42 Oy)
Önleme
  1. Uyumaya geri dön.
  2. Mümkün olduğunca çıplak olarak beşik tutun.
  3. Bebeğinizi aşırı ısıtmayın.
  4. Odanızda içinde bebeğinizin uyku var.
  5. Mümkünse, bebeğinizi emzirirsin.
  6. Bebek monitörleri ve SIDS riskini azaltmak iddia diğer ticari cihazlar kullanmayın.
  7. Bir emzik teklif edin.
  8. Bebeğinizi aşılayın.

Aynı şekilde insanlar, bebeklerde ABÖS belirtilerinin ne olduğunu soruyorlar.

sırt üstü değil, yüzüstü veya yan yatarak uyuyan bebekler . uyurken aşırı ısınma. kabarık battaniyeler veya oyuncaklar ile çok yumuşak bir uyku yüzeyi. Hamilelik sırasında sigara içen anneler ( SIDS'li bebek sahibi olma olasılığı üç kat daha fazladır)

Benzer şekilde, bebekler sırt üstü yatarken ABÖS'den ölebilir mi? 1992 yılında, Amerikan Pediatri Akademisi bebeklerin kazara ölümü engellemek için sırtlarında uyku önerilir. Sırtlarında uyku bebeklerin sayısı arttıkça, SIDS vakası azaldı. İstatistiklere göre, Afrikalı-Amerikalı bebekler , beyazların iki katı oranında ABÖS'den ölüyor .

Basitçe, bir bebek ABÖS'ten öldüğünde ne olur?

Bebek soluduğu havayı tekrar soludukça vücuttaki oksijen seviyesi düşer ve karbondioksit seviyesi yükselir. SIDS ölen bebekler uyku sırasında kontrol nefes ve uyanma yardımcı beynin bir parçası ile ilgili bir sorun olabilir.

ABÖS neden 2 ayda artar?

ABÖS riski 2 ila 3 aylıkken zirve yapar ve erkek bebeklerde kızlardan daha sık görülür. Yüzüstü pozisyonda uyuyan bebek (mide uykusu) Yumuşak veya güvenli olmayan yatakların kullanılması (kanepeler, divanlar, su yatakları) Battaniye ve yastık gibi gevşek yatak malzemelerinin kullanılması.

37 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

SIDS'i bu olurken durdurabilir misin?

Hayır, biz tamamen SIDS önleyemez, ne de bazı bebekler diğerlerine (bazı beyin anormallikleri bir rol oynayabilir nefes ve uyku uyarılma ile bağlantılı olduğunu 's düşünce) daha savunmasız neden biz tamamen anlıyorum. Ancak bir bebeğe bakan herkes , o bebeğin riskini azaltmaya yardımcı olmak için kesinlikle birkaç kolay adım atabilir.

Emzikler neden ABÖS'ü önler?

Emzikler artık sadece kolikli bebekleri yatıştırmak için değil. Yeni bir araştırma, uyku sırasında emzik kullanımının ani bebek ölümü sendromundan ( SIDS ) muzdarip bir bebeğin şansını yüzde 90 oranında azalttığını buldu. Sırt üstü uyumayı teşvik eden kampanyalar, ABÖS insidansını önemli ölçüde azalttı.

SIDS hakkında endişelenmeyi ne zaman bırakabilirsiniz?

ABÖS hakkında endişelenmeyi ne zaman bırakabilirsiniz ? Bebeğinizin yaşamının ilk yılı boyunca ABÖS'ü ciddiye almak önemlidir. Bununla birlikte, yaşlandıkça riski daha da düşecektir. ABÖS vakalarının çoğu 4 aydan önce ve büyük çoğunluğu 6 aydan önce meydana gelir.

ABÖS ölümlerinin çoğu hangi mevsimde gerçekleşir?

Çoğu SIDS ölümler 1 ay ve yaş 4 ay arasında bebekler gerçekleşmesi ve bebek yaştaki 6 ay ulaşmadan önce SIDS ölümlerinin çoğunluğu (% 90) olur. Ancak, ABÖS ölümleri bebeğin ilk yılında herhangi bir zamanda gerçekleşebilir.

Kundaklama ABÖS'ü önler mi?

Bebeğinizi güvenle kundaklayın .
Bununla birlikte, araştırmalar, yanlış kundaklamanın bebeklerin ABÖS riskini yaklaşık üçte bir oranında artırabileceğini ve bebek uyku güvenliği hakkında ulusal bir tartışmaya yol açabileceğini ileri sürdü. Gerçek şu ki, doğru (ve doğru yaşta ve aşamada) yapıldığında kundaklama çok etkili ve güvenli olabilir.

ABÖS sadece boğulma mı?

ABÖS boğulma ile aynı şey değildir ve buna boğulma neden olmaz. SIDS'e aşılar, aşılar veya aşılar neden olmaz. SIDS bulaşıcı değildir. ABÖS , ihmal veya çocuk istismarının sonucu değildir.

ABÖS anında mı oluyor?

Ani bebek ölümü sendromu ( SIDS ) , görünüşte sağlıklı bir bebeğin bir yaşından küçük, genellikle uyku sırasında açıklanamayan ölümüdür. Nedeni bilinmemekle birlikte, SIDS kontrolleri nefes dair bir bebeğin beyninin kısmında kusurlarıyla ilişkilidir ve uykudan uyarılma olabilir anlaşılmaktadır.

SIDS sessiz mi?

Amerika Birleşik Devletleri'nde SIDS , 1 ay ile 1 yaş arasındaki bebeklerde başlıca ölüm nedenidir ve çoğu ölüm 2 ile 4 ay arasında meydana gelir. ABÖS bulaşıcı, öngörülebilir veya önlenebilir değildir. ABÖS ani ve sessizdir , en sık uyku sırasında ortaya çıkar ve hiçbir acı belirtisi göstermez.

Bebekler neden nefes almayı bırakıp maviye döner?

Siyanotik nefes tutma nöbetleri, bir çocuk nefes almayı bıraktığında ve yüzü maviye döndüğünde meydana gelir. Bu büyüler genellikle disiplinli olmak gibi, çocuğu kızdırdı şey tarafından tetiklenir. Çocuk ağlarken nefes verir (nefes verir) ve sonra bir süre daha nefes almaz.

Odada uyuyan bebek ABÖS'ü nasıl önler?

Goodstein, bebekler ebeveynleri ile aynı odada uyuduğunda , arka plandaki sesler veya hareketlerin çok derin uykuyu engellediğini ve bu da bebeklerin güvende kalmasına yardımcı olduğunu söyledi. Oda paylaşımı aynı zamanda emzirmeyi kolaylaştırır, bu da ABÖS'e karşı koruyucudur.

CPR SIDS bebeği kurtarabilir mi?

Söylemesi zor ama ebeveynseniz, çocukların çocuk olacağını ve kazaların olabileceğini bilirsiniz. CPR, araba kazalarından boğulma, zehirlenme, boğulma, elektrik çarpması, duman soluma ve ani bebek ölümü sendromuna ( SIDS ) kadar her türlü acil durumda faydalı olabilir .

ABÖS neden erkeklerde daha sık görülür?

Bir ABÖS sürprizi: Araştırma, erkek bebeklerin kızlara göre uykudan daha kolay uyandığını gösteriyor. En yüksek ABÖS riskinin yaşı olan 2 ila 3 aylıkken, uyarılma eşiğindeki bu cinsiyet farkı artık anlamlı değildi. Çalışma ayrıca her iki yaştaki erkek ve kız bebeklerde benzer uyarılma frekansları buldu.

Bir ABÖS ölümünde tipik bulgular nelerdir?

ABÖS ile uyumlu bulgular aşağıdakileri içerir: Ağızdan veya burundan serosanguinöz sulu, köpüklü veya mukoid akıntı. Bedenin yüzü ve bağımlı bölümleri üzerinde ölüm sonrası morluklara gelen Kırmızımsı -blue beneklenmesi. Vücudun basınç noktalarındaki işaretler.

ABÖS'ten ölen bebeklerin yüzdesi nedir?

ABÖS hakkında gerçekler
Onlar başka bir kişi aynı yerde (kanepe, koltuk, yatak) içinde uyurken aniden ölür ve beklenmedik ölmek bebeklerin yüzde 75'i sağlar.

Bir bebek beyin hasarından önce nefes almayı ne kadar süre durdurabilir?

Beş ila on dakika nefes almadıktan sonra , ciddi ve muhtemelen geri dönüşü olmayan beyin hasarı geliştirmeniz olasıdır. Tek istisna, genç bir kişinin nefes almayı bırakması ve aynı zamanda çok üşümesidir. Bu , bir çocuk aniden çok soğuk suya daldırıldığında ve boğulduğunda meydana gelebilir.

SIDS hakkında endişelenmeyi nasıl durdurabilirim?

Bebeğinizin düz, sert bir şilte üzerinde uyumasını sağlamak, ister karın üstü, ister yan yatanlar veya her zaman yuvarlanıyor olsun, her uyku pozisyonunda güvende olmasını sağlayacaktır. Ayrıca salıncakta, şezlonglarda vs. uyumaktan da kaçınmalısınız .

Kaç bebek anne babasıyla yatmaktan ölüyor?

Yeni verilere göre, her yıl 130'dan fazla bebek, ebeveynleri ile aynı yatağı paylaşırken kazalar sonucu ölüyor . Eğitim Bakanlığı verilerine göre, birlikte uyumanın bir faktör olduğu durumlarda son beş yılda her yıl ortalama 133 bebek öldü .