Trump Çin'e hangi tarifeleri koydu?

Soruldu: Kiesha Writh | Son Güncelleme: 9 Şubat 2020
Kategori: haberler ve siyaset savaş ve çatışmalar
4.4/5 (58 Görüntüleme . 43 Oy)
Trump 1 Ağustos 2019'da, 1 Eylül'den itibaren 300 milyar dolarlık Çin ithalatına %10'luk bir tarife uygulayacağını duyurdu; dört gün sonra Çin Ticaret Bakanlığı, Çin'in tüm Amerikan tarım ürünlerinin ithalatını durdurduğunu duyurdu.

Peki, Trump Çin'e hangi tarifeleri uyguladı?

Çin bu ticari yaptırımları empoze eğer Washington ile ticaret müzakerelerini durdurma söyledi "15 Haziran:. Trump ABD Çin ihracatının 50 milyar $% 25 tarife empoze edeceğini beyan $ 34 milyar bir başka ile, 6 Temmuz 2018 başlayacaktı. 16 milyar dolar daha sonraki bir tarihte başlayacak.

Yukarıdakilerin yanı sıra, ABD tarifelerinden hangi ürünler etkilenir? Bunlar şunları içerir:

  • Akıllı saatler ve bluetooth cihazları dahil olmak üzere belirli tüketici elektroniği ürünleri.
  • Tekstil üretiminde kullanılan bazı endüstriyel kimyasallar.
  • Bisiklet kaskları dahil belirli sağlık ve güvenlik ürünleri.
  • Mama sandalyeleri ve araba koltukları dahil olmak üzere belirli çocuk güvenlik mobilyası türleri.

Aynı şekilde, Çin tarifelerine neler dahildir?

Çin , soya fasulyesi, sığır eti, domuz deniz ürünleri, sebzeler, sıvılaştırılmış doğal gaz, viski ve etanol dahil olmak üzere yüzde 5 ila yüzde 25 arasında değişen yaklaşık 110 milyar dolarlık ABD ürününe halihazırda tarifeler uyguluyor.

Çin'deki tarife ne anlama geliyor?

Tarifeler Walmart Çin'de yapılan giyim eşyaları veya oyuncak ya da bebek ürünleri satın aldığında, bir vergi aracı var ki O gerçek maliyeti var. Apple ithalatı iPhone'lar Çin'in Shenzhen Foxconn fabrikasında monte zaman, bir vergi olduğu anlamına gelir. Tarifeleri ödeyenler Çinliler değil, ABD şirketleri ve tüketicileri."

35 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Trump neden Çin'e gümrük vergisi koydu?

Trump , tarifelerin Çin'in ABD fikri mülkiyet hırsızlığı nedeniyle uygulanacağını söyledi. Trump , Çin ithalatına yönelik planlanan tarifelerinin ABD'yi "çok daha güçlü, çok daha zengin bir ulus" yapacağını söyledi. Ancak, tarifeleri uygulamaya yönelik adımlar, küresel bir ticaret savaşı endişelerinin artmasına neden oldu.

Tarifelerden parayı kim alır?

Tarifeler ithalatta bir vergidir. ABD'ye ithal ettikleri mallar için ABD'ye kayıtlı firmalar tarafından ABD gümrüklerine ödenir . İthalatçılar genellikle tarife maliyetlerini, fiyatlarını yükselterek müşterilere - Amerika Birleşik Devletleri'ndeki üreticilere ve tüketicilere - aktarırlar.

Trump neden İran'a yaptırım uyguladı?

İran'ın devam eden yasadışı nükleer faaliyetlerine yanıt olarak, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkeler İran'ı kınamak ve yasaklanmış nükleer faaliyetlerde daha fazla ilerlemesini engellemek ve ayrıca Tahran'ı uluslararası toplumun nükleer konusundaki endişelerini gidermeye ikna etmek için benzeri görülmemiş yaptırımlar uyguladılar.

Tarifeler ekonomiye yardımcı olur mu?

Tarifeler Fiyatları Yükseltiyor ve Ekonomik Büyümeyi Azaltıyor
Tarihsel kanıtlar, tarifelerin ABD işletmeleri ve tüketicileri için fiyatları artırdığını ve mevcut mal ve hizmet miktarlarını azalttığını, bunun da daha düşük gelir, azalan istihdam ve daha düşük ekonomik çıktı ile sonuçlandığını göstermektedir.

Tarife parası nereye gidiyor?

İşte neden. Başkan Trump, tarifeleri ABD hükümeti için “büyük bir gelir üreticisi” olarak defalarca övdü. Ona göre, "Bu büyük ödemeler doğrudan ABD Hazinesine gidiyor " - malları ABD pazarına girdiğinde yabancılar tarafından ödeniyor.

ABD Çin'e ne ihraç ediyor?

Uçak, soya fasulyesi, motorlu taşıtlar ve mikroçipler, ABD'nin Çin'e en çok ihraç ettiği ürünler . 2001 yılından itibaren Çin'e yapılan bu ihracatın payı hızla artmıştır. Soya fasulyesi ve motorlu taşıtlar, son Çin tarifelerinin hedefleridir. Bu iki ihracatın üretimi coğrafi olarak yoğunlaşmıştır.

Hangi ülkeler en düşük tarifelere sahip?

En düşük tarifeler
Ülke Ağırlıklı ortalama uygulanan tarife
Hong Kong, Çin) %0.0
Makao (Çin) %0.0
Libya %0.0
Brunei %0.0

Yeni Çin tarifelerinden hangi ürünler etkilenecek?

Böyle okul malzemeleri, spor malzemeleri ve bazı giyim gibi öğeler vuracaktır. Cep telefonları, giyim ve ayakkabı gibi diğer tüketici ürünlerini hedefleyen 300 milyar doların geri kalanı için bir tarife , Aralık ayına kadar ertelendi.

Tarifeler Büyük Buhrana neden oldu mu?

Amerika'nın ticaret ortakları tarafından misilleme olarak uygulanan Yasa ve tarifeler , Buhran sırasında Amerikan ihracat ve ithalatının %67 oranında azalmasının ana faktörleriydi. Ekonomistler ve ekonomi tarihçileri, Smoot-Hawley Tarifesi'nin geçişinin Büyük Buhran'ı şiddetlendirdiği konusunda fikir birliği içindedirler.

Çin tarifelerinden neler etkilenir?

Goldman Sachs'a göre, etkilenen ürünlerin yüzde altmış ikisi tüketim malları. Goldman, giyim ve ayakkabının değer bazında etkilenen ürünlerin yaklaşık %20'sini oluşturduğunu söylüyor. Oyuncaklar %10, cep telefonları ise %17'dir. Çin'e yönelik önceki tarifeler çoğunlukla ara ve sanayi mallarını vurdu.

Tarifeler tüketicileri nasıl etkileyecek?

Tarifeler ithal edilen malların fiyatlarını artırır. Fiyat arttığından, daha fazla yerli şirket malı üretmeye isteklidir, bu nedenle Qd doğru hareket eder. Bu aynı zamanda Qw'yi sola kaydırır. Genel etki, ithalatta bir azalma, artan yerli üretim ve daha yüksek tüketici fiyatlarıdır.

Ticaret savaşından hangi şirketler etkileniyor?

NVIDIA Corp. (NVDA), Micron Technology (MU) ve Intel Corp. (INTC) gibi satış için Çin'e bağımlı olan yonga üreticileri ve elektronik üreticileri, bir ticaret savaşı senaryosunda özellikle savunmasız olarak görülüyor.

Ticaret savaşına ne sebep oldu?

Ticaret savaşı , devletlerin diğer taraf tarafından oluşturulan ticaret engellerine yanıt olarak birbirlerine karşı tarifeler veya diğer ticaret engelleri yükselttiği veya oluşturduğu aşırı korumacılıktan kaynaklanan ekonomik bir çatışmadır. Artan koruma , her iki ülkenin de çıktı kompozisyonlarının kendi otarşi konumlarına doğru hareket etmesine neden olur .

Faz 1 ticaret anlaşması nedir?

Trump yönetimi, 1. Aşama anlaşmasının , Çin'in fikri mülkiyeti korumak için daha fazlasını yapma taahhütlerini içeren sağlam bir başlangıç ​​olduğunu, yabancı şirketleri hassas teknolojiyi devretmeye zorlama uygulamasını ve Çinli ihracatçıların yararına daha düşük para birimlerini manipüle etmekten kaçındığını savunuyor.

Çin tarifeleri nasıl çalışır?

Tarifeler , ithalat fiyatlarını yükseltmeyi veya ihracatçılarını sübvanse etmek ve mallarını haksız yere düşük fiyatlarla damping yapmak gibi haksız ticaret uygulamaları için yabancı ülkeleri cezalandırmayı amaçlıyor. İthalatı daha pahalı hale getirerek caydırıyorlar.

Çin ve ABD arasındaki mevcut ilişki nedir?

Şu anda, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere ancak Çin'de Çin'de hükümetin demokrasinin rolü ve insan haklarına ilişkin çözümlenmemiş kaygılar olmasına rağmen, nükleer silahların çoğalması ile sınırlı değildir karşılıklı siyasi, ekonomik ve güvenlik çıkarları var.