Klavikula kırığı ne tür bir kırıktır?

Sordu: Mikeldi Arcon | Son Güncelleme: 1 Haziran 2020
Kategori: tıbbi sağlık kemik ve eklem rahatsızlıkları
3.9/5 (141 Görüntüleme . 29 Oy)
Klavikula kırıkları genellikle köprücük kemiğinin kırılması olarak bilinir ve genellikle yaralanma veya travmanın bir sonucudur. En yaygın kırık türü, bir kişi yatay olarak omzuna düştüğünde veya uzanmış bir el ile ortaya çıkar. Köprücük kemiğine doğrudan bir darbe de kırılmaya neden olabilir.

Ayrıca, köprücük kemiğinin hangi kısmı en sık kırılır?

Klavikula kırıkları oldukça yaygındır ve her yaştan insanda görülür. Çoğu kırık kemiğin orta kısmında veya şaftında meydana gelir. Bazen kemik, göğüs kafesine veya kürek kemiğine yapıştığı yerden kırılır .

Ayrıca köprücük kemiği kırığı için ne tür bir askı kullanılır? Bir askı kullanarak immobilizasyon, genellikle bir klavikula kırığını tedavi etmek için soğuk terapi ve ağrı kesici ilaçlarla birlikte kullanılır. Kırık köprücük kemiği vakalarının çoğunda, kırık iyileştikten sonra herhangi bir sınırlama yoktur.

O halde, orta şaft klavikula kırığı nedir?

Klavikula , medial kısımda daha büyük bir çapa ve distal ucunda güçlü bir ligamentöz fiksasyona sahip S şeklinde nispeten ince bir kemiktir. Orta şaft , güçlü bağların olmadığı, kas örtüsünün olmadığı ve kavisli kemiğin daha zayıf olduğu yerlerde kırılmaya karşı hassastır.

Klavikula ve kemiğin kırılması neden kolaydır?

Klavikulanızın kırılması kolaydır çünkü sık sık kuvvete maruz kalır. Klavikulanızın orta üçte biri, en ince ve en dış kısmıdır ve kaslar ve bağlar tarafından desteklenmez, bu nedenle yaralanmaya karşı daha savunmasızdır.

35 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Kırık köprücük kemiğinin daha hızlı iyileşmesine ne yardımcı olur?

İyileşmeyi hızlandırmak için şunlara ihtiyacınız olabilir:
  • Omzunuzun hareket etmesini önlemek için bir atel veya atel.
  • Kolunuz için birkaç gün kullanabileceğiniz bir askı.
  • Ağrı ve şişmeye yardımcı olacak ibuprofen, naproksen veya aspirin gibi iltihap önleyici ağrı kesiciler.
  • Hareket açıklığı ve güçlendirme egzersizleri.

Kırık bir köprücük kemiği nasıl onarırlar?

Kırık bir köprücük kemiği için derhal tıbbi yardım alın. Çoğu buz, ağrı kesiciler , askı, fizik tedavi ve zamanla iyileşir. Ancak karmaşık bir kırılma, kırık kemiği yeniden hizalamak ve iyileşme sırasında kemiği yerinde tutmak için kemiğe plakalar, vidalar veya çubuklar yerleştirmek için ameliyat gerektirebilir.

Kırık bir köprücük kemiği ile araba kullanabilir misin?

Klavikula kırıkları 12-16 hafta içinde tamamen iyileşmelidir, ancak ağrı genellikle birkaç hafta içinde azalır. Askı takmamak ağrıya neden oluyorsa, askı takın. Araba kullanmak kırık bölgesine zarar veriyorsa, araba kullanmayın .

Kırık bir köprücük kemiği ile nasıl uyumalısınız?

Eğer uykunuzu rahatsız hissediyorsanız, kendinizi daha dik tutmak için geceleri fazladan yastık kullanın. kolunuz askıdayken ağrı ve şişlik devam ederse buz paketleri ve ağrı kesiciler kullanın. dirseğinizi, elinizi ve parmaklarınızı uygun hale gelir gelmez düzenli olarak hareket ettirin.

Hangi klavikula kırığı ameliyat gerektirir?

Klavikula Kırığı Ameliyatı ( Kırık Köprücük Kemiği ) Sıklıkla, kırık bir köprücük kemiği ( köpek kemiği ) ameliyatsız tedavi edilebilir. Bununla birlikte, bazen kırık kemik parçalarının yerinde olmaması (yer değiştirmesi) veya yaralanma veya hasta ile ilgili diğer faktörler ameliyatı daha iyi bir tedavi seçeneği haline getirir.

Köprücük kemiği kırığı nasıl teşhis edilir?

teşhis . Fizik muayene sırasında doktorunuz etkilenen bölgeyi hassasiyet, şişme, şekil bozukluğu veya açık yara açısından inceleyecektir. X-ışınları kırık köprücük kemiğinin boyutunu belirler, yerini kesin olarak belirler ve eklemlerde yaralanma olup olmadığını belirler.

Kırılması en acı olan kemik hangisidir?

Femurun aşağısında meydana gelen bir kırık, kalçadan ziyade kırık bir bacak olarak sınıflandırılır ve yaşanması en acı veren kırıklardan biridir.

Yer değiştirmiş bir köprücük kemiği iyileşebilir mi?

Klavikula kırıkları sık yaralanmalar ve genellikle cerrahi olmayan yönetimi ile iyileşir. Bir kırık yerinden edildiğinde (kırık kemik uçları birbirlerine temas etmemesine dikkat) ve kaynamama riskinin yüksek olduğu, cerrahi kırık daha güvenilir iyileşmesi yol açabilir.

Klavikula ne tür bir kemiktir?

Klavikula, baş pozisyonundan bakıldığında medial ucu boyunca dışbükey bir yüzeye sahip sigmoid şekilli uzun bir kemiktir. Skapula ile birlikte eksenel ve apendiküler iskelet arasında bir bağlantı görevi görür ve bu yapıların her biri pektoral kuşağı oluşturur.

Klavikula uzun bir kemik midir?

Klavikula veya köprücük kemiği , omuz bıçağı ile sternum (göğüs kemiği) arasında bir payanda görevi gören uzun bir kemiktir . Biri solda diğeri sağda olmak üzere iki klavikula vardır. Klavikula vücutta yatay olarak uzanan tek uzun kemiktir .

Kırık bir köprücük kemiği nasıl önlenir?

Yaklaşık ilk 4-6 hafta için:
  1. Kollarınızı omuz seviyesinden yukarı kaldırmaktan kaçının.
  2. Ağırlığı 5 pounddan (2,3 kg) fazla olan herhangi bir şeyi kaldırmaktan kaçının.
  3. Tüm spor ve beden eğitiminden uzak durun.
  4. Dirsek ve omuz sertliğini önlemek ve kas kuvvetine yardımcı olmak için tüm egzersizleri yapın.
  5. Gerekirse fizik tedaviye gidin.

Yer değiştirmiş kırık nedir?

Kırık , kırık bir kemiğin tıbbi terimidir. Yer değiştirmiş ve yer değiştirmemiş kırıklar , kırık kemiğin hizalanmasını ifade eder. Yer değiştirmiş bir kırıkta , kemik iki veya daha fazla parçaya geçer ve iki ucun düz hizalanmaması için hareket eder.

Skapula kırığı nedir?

Bir skapula kırığı , kürek kemiği , kürek kemiği kırığıdır . Kürek kemiği sağlamdır ve korunaklı bir yerde bulunur, bu nedenle nadiren kırılır. Olduğu zaman, bireyin önemli miktarda kuvvete maruz kaldığını ve ciddi göğüs travması olabileceğinin bir göstergesidir.

Klavikulaya hangi kaslar bağlanır?

Kas ekleri
Klavikulanın lateral üçte birine iki kas bağlanır : Kemiğin arka yüzeyi boyunca bağlı olan trapezius kası . Kas ön kısmı kemik ön yüzeyinde periost bağlı deltoid kası.

Doğumda kırık bir köprücük kemiği ne kadar yaygındır?

Onlar doğum sırasında doğum kanalından geçerken Bebekler kolaylıkla (kırılma) kendi köprücük kemiğini kırabilir. Büyük doğum ağırlıklı bebeklerin bu kırıklara sahip olma olasılığı daha yüksektir. Klavikula neredeyse her zaman sorunsuz iyileşir. Köprücük kemiğinin kırık bölgesi, üzerine basıldığında hareket edebilir ve "çatırtı" gibi hissedebilir.

Uyumak için askımı çıkarabilir miyim?

Aksi belirtilmedikçe, askıyı önerilen süre boyunca yatakta takmanız önemlidir. Biz sırt veya etkilenmemiş tarafta size uyku önerilir. Sırt üstü yatarken, destek için yaralı kolunuzun altına bir yastık kullanmanızı öneririz.