5.1 ve 5.2 surround ses arasındaki fark nedir?

Sordu: Nacimiento Lihvantsev | Son Güncelleme: 8 Mart 2020
Kategori: ev ve bahçe ev eğlencesi
4.9/5 (3.248 Görüntüleme . 9 Oy)
Genel olarak 5.1 ve 5.2 arasındaki farkın ne olduğunu soruyorsanız, cevap 5.1 sistemde bir subwoofer'a ve 5.2 sistemde iki subwoofer'a sahiptir. Farkı fark edip etmeyeceğinize gelince, bu tamamen hangi yedekleri alacağınız ve bunları ne kadar iyi kurduğunuzla ilgili.

Bunun yanında 5.2 surround ses sistemi nedir?

7.1 ile, her surround hoparlör iki kanala bölünür ve size surround ve arka ses verir, ancak yalnızca bir subwoofer'ınız olur . 5.2 ve 7.2 sayıları, tüm bu kanalların yanı sıra iki subwoofer içeren sistemlere atıfta bulunur.

Ek olarak, daha iyi 5.1 veya 7.1 surround ses nedir? Bir 5.1 çevre ses sistemi çevre sesi yaratmak için (6 hoparlör besleyen) 6 kanal kullanır. 7.1 surround ses sistemleri 8 kanal kullanır. İki ekstra ses kanalı (ve iki ekstra hoparlör ) biraz daha iyi bir ses kalitesi sağlar.

Bu nedenle, 5.1 veya 2.1 surround ses daha mı iyi?

2.1 hoparlör sistemi , iki kitaplık hoparlörü ve bir subwoofer sağlar. 1" subwoofer'ı temsil eder. 2.1 veya 5.1 sistemler için çoğu paket anlaşmada , bu subwoofer pasif olacaktır, yani tüm gücü alıcıdan alır. 5.1 sistemi biraz daha karmaşıktır ve size gerçek surround ses hissini verecektir.

Freeview 5.1 surround seste mi?

Dolby Digital 5.1 Surround Ses , UHF anteni aracılığıyla Freeview ile yayıncı tarafından seçilen programlarda mevcuttur.

39 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Netflix 7.1 surround sesi destekliyor mu?

Netflix geçen hafta ilk Dolby Atmos özellikli filmini yayınlamaya başladı. Atmos, surround ses için bir yükseltme gibi çalışır; geleneksel 5.1, 7.1 veya 9.1 kurulumunu alır ve filminiz veya oyununuz için ses profilini dinamik olarak değiştirir.

Dolby Atmos için kaç hoparlöre ihtiyacım var?

Dolby Atmos için minimum minimum 5.1'dir. 2 sistem. Bu, odanın çevresinde beş hoparlör , bir subwoofer ve iki yükseklik hoparlörünüz olduğu anlamına gelir . Halihazırda bir 7.1 sisteminiz varsa, bu surround hoparlörlerden ikisini alıp tavana monte edebilirsiniz.

Netflix'te 5.1 surround ses var mı?

Netflix , size evinizde sinematik bir deneyim sunmak için gelişmiş ses kalitesiyle akışı destekler. 5.1 surround ses veya Dolby Atmos ile mevcut olan çoğu başlıkta yüksek kaliteli ses akışı yapabilirsiniz.

Dolby Atmos kaç kanal?

Dolby Atmos varsayılan olarak, ambiyans sapları veya merkez diyalog için 10 kanallı bir 7.1 .2 yatağına sahiptir ve nesneler için 118 iz bırakır. Dolby Atmos ev sinema sistemleri, geleneksel 5.1 ve 7.1 düzenleri üzerine kurulabilir.

Dolby Digital surround ses mi?

Eskiden AC-3 olarak bilinen Dolby Digital , yüksek kaliteli ses üretmek için gereken veri miktarını azaltan bir dijital ses kodlama tekniğidir. Dolby Digital , gerçek surround ses kalitesi için sol ön, sağ ön, orta, sol surround ve sağ surround olmak üzere beş tam bant genişliği kanalı sağlar.

Surround sesimi nasıl test edebilirim?

Temel Bilgilerle Başlayın
 1. Richard Farrar'ın Hoparlör Testi: Sol ve sağ hoparlör kanallarınızı ayrı ayrı dinleyin ve ardından sesin ikisi arasında eşit olarak bölündüğünden emin olmak için Merkez Dengesi Testini tıklayın.
 2. Lynne Music Surround Test: 5.1 Surround Test Dosyasını indirin ve oynatın.

Bir ses çubuğu nasıl seçilir?

Bit boyutunda bir ses çubuğu satın almadan önce bilmeniz (veya yapmanız) gereken en önemli şeyler şunlardır:
 1. En az 3 veya daha fazla kanallı bir ses çubuğu seçin.
 2. Aktif bir ses çubuğu ile gidin.
 3. Sound barınızı nereye yerleştirmek istediğinizi düşünün.

Netflix'te 5.1 ne anlama geliyor?

Temel olarak Netflix , hangi ses desteğini verdiğini göstermek için 2.1, 5.1 ve 7.1 sayılarını kullanır. 5.1 , Netflix'in surround sesi desteklediği anlamına gelir ve bu, odanızda sesinizi desteklemek için 5 cihazınız varsa Netflix'in sesin etrafınızda gibi ses çıkardığından emin olacağı anlamına gelir. Bununla, surround ses adı.

5.1, soundbar'dan daha mı iyi?

Açıkçası, 5.1 ev sinema sistemleri üstündür ve en zengin ve en net sesi sunar. Ancak 2.1 ses sistemleri de harika ses kalitesi sağlayabilir. Bu arada, 5.1 ses çubukları , gerçek bir surround ses deneyimi için birden fazla küçük hoparlöre sahip bir ses çubuğu ve bir subwoofer içerecek.

5.1 stereodan daha mı iyi ses verir?

Stereo iyi karşılaştırılabilir fiyatlı Surround sistemden daha ses gerekir Yani birçok tüketici ne düşündüğünü tam tersidir. Birincisi, surround sesin doğası gereği stereo sesten üstün olduğu varsayılır. Surround ses daha hoparlörleri vardır ve daha iyi olduğu varsayılır, çünkü bu varsayım, doğaldır.

Para için en iyi ses çubuğu nedir?

En İyi 9 Soundbar - Kış 2020 İncelemeleri
 • En İyi Ses Çubuğu: Samsung HW-Q90R.
 • Daha Sürükleyici Alternatif: Nakamichi Shockwafe Ultra 9.2Ch.
 • Daha Uygun Fiyatlı Alternatif: Vizio SB36512-F6.
 • En İyi 5.1 Soundbar: Samsung HW-Q80R.
 • Bağımsız Alternatif: Sennheiser AMBEO Soundbar.
 • En İyi Küçük Soundbar: Sonos Beam.
 • Kurulumu Daha Kolay Alternatif: Bose Solo 5.

En iyi ses çubuğu veya ev sinema sistemi hangisidir?

Ev sinema sistemi bir soundbar'dan daha iyidir. Ses çubuğu , istenen surround efektini ortaya çıkarmak için sesi simüle eder ve yansıtır. Aynı zamanda odanın boyutuna ve düz duvarlar gibi katı yansıtıcı yüzeyler gibi kuruluma da bağlıdır. Sesin kısılacağı neredeyse başka hiçbir mobilya veya perde yok.

5.1 ses ne anlama geliyor?

5.1 surround ses ("beş nokta bir"), altı kanallı surround ses ses sistemlerinin ortak adıdır. Beş tam bant genişliği kanalı ve bir düşük frekanslı efekt kanalı ("birinci nokta") kullanır. Dolby Digital, Dolby Pro Logic II, DTS, SDDS ve THX, tümü yaygın 5.1 sistemlerdir.

2019'un en iyi soundbar'ı hangisi?

En iyi ses çubukları 2020: satın alabileceğiniz en iyi TV hoparlörleri
 1. Sonos Işını. Küçük, uyarlanabilir ve harika ses veren bu soundbar, Sonos'un şimdiye kadarki en iyisi.
 2. JBL Bar Stüdyosu. Bu sağlam, bütçeye uygun ses çubuğu, çoğu TV hoparlörünü yükseltecektir.
 3. Sennheiser Ambeo Ses Çubuğu.
 4. Yamaha YAS-207.
 5. Dali Katch Bir.
 6. JVC TH-W513B.
 7. Yamaha YSP-2700.
 8. Sony HT-ST5000.

Neden bir ses çubuğuna ihtiyacım var?

Genellikle ayrı bir subwoofer da içerirler. Soundbar'lar , TV'nizin önüne (ekranın altında) oturan ve TV'nizin sesi için "tutamla vuran" kompakt, yatay hoparlör kutularıdır. İster filmlerden daha iyi ses almayı ister sosyal toplantılar için daha iyi ses veren müzikleri umuyor olun, bir soundbar her ikisini de yapmak için harika bir yoldur.

5.1 ses buna değer mi?

Kulaklıklar için 5.1 kanal surround sese yükseltme kesinlikle buna değer . Çoğu insan ve çoğu durumda, kulaklıklarda sanal surround sesin buna değer olduğunu söylemek kolaydır. Ev sinema sistemindeki hoparlörler için sanal surround sese yükseltme genellikle buna değer .