Çiçekli kiraz ağaçlarını ne zaman budamalısınız?

Sorulan: Jennefer Irazu | Son Güncelleme: 15 Şubat 2020
Kategori: Ev ve bahçe peyzaj
4.8/5 (102 Görüntüleme . 25 Oy)
çiçekli kiraz ağacı nasıl budanır
  1. Haziran: Ağaca çeki düzen ve düşük yan dalları kaldırmak isterseniz, Haziran Bunu yapmanın en iyi zamandır.
  2. Ekim-Kasım: Daha sert budama ekim ve kasım ayına ertelenmelidir.

Peki, çiçekli bir kiraz ağacını nasıl budanırsınız?

Ağacın dibinden enayileri kesin. İstenilen şeklin dışında kalan dalları inceltin. Dal yakasına kadar tüm kesimleri yapın. Hareketsiz mevsimde çiçekli kirazları daha agresif bir şekilde budayın .

Ayrıca, olgun bir ağlayan kiraz ağacını nasıl budanırsınız? Zemin temas hiçbir şube ipuçlarını geri kırparak ağlayan kiraz ağacı budama başlayın. Yerden en az 6 inç yüksekte olmalarını istiyorsunuz. Bir ağlayan kiraz ağacı kesmek yerleştirirken düz büyüyorlar herhangi dalları kaldırın.

Bunu göz önünde bulundurarak, çiçekli bir kiraz ağacının bakımını nasıl yaparsınız?

Yerel bir fidanlıktan ağaç satın alın ve ilkbahardan erken sonbahara kadar iyi drene edilmiş, verimli topraklarda ve tam güneşte dikin. Çiçekli kirazlar çok verimli topraklar talep etmez. Uzay bitkileri 20 ila 30 fit aralıklarla, daha küçük türler için daha yakın. Genç ağaçları iyi sulayın.

Kiraz ağacı ne zaman budanır?

Meyve ağaçlarını budarken temel kural, ağaç kış aylarında uykudayken bunu yapmaktır. Tatlı kirazları kesmek bu kuralın bir istisnasıdır. Tatlı kirazlar , özellikle son zamanlarda kesilen uzuvlarda mantar ve bakteriyel hastalıklara karşı daha hassastır, bu nedenle onları yaz sonunda budamak en iyisidir.

37 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Bir ağacın yüksekliğini nasıl azaltırsınız?

Bir küçültme kesimi (ayrıca kasık veya yanal olarak inceltme olarak da adlandırılır), bir ağacın yüksekliğini azaltmak için kullanılan bir budama yöntemidir. Düzgün yapıldığında, dallar, kaldırılan uzvun çapının en az üçte biri kadar ve yan dalları doğrudan aşağıda büyütecek kadar büyük olacak şekilde yan dallara geri kesilir.

Bir ağacı küçük tutmak için nasıl budanırsınız?

Yaprak döken ağaçlar küçük tutulabilir, ve dökmeyen ağaçlar bile çalılar veya çitlerin içine budanmış olabilir. Ağacın tepesini, ana gövdeden birkaç başka dalın büyüdüğü 2 inç içinde kesin. Liderin çapı küçükse , budama makası ile kesin.

Ağaçlardan dalları ne zaman kesebilirsin?

Bu yüzden bizim için ağaçları budamak için en iyi zaman kış sonu veya ilkbahar başıdır. O uykuda iken ılıman iklimlerde, kışın bir ağaç her zaman düzeltme yapabilirsiniz. Eğer gerekirse ilkbahar ve yaz aylarında yine Döşeme ağaç dalları olabilir endişelenmeyin.

Bir ağacın dal yakası nedir?

Dal tasması , odunsu bir bitkide, ana dalına veya ağacın gövdesine bağlı olduğu bir dalın tabanında oluşan, sıklıkla görülen şişliktir. Dal yaka üst dal eke mekanik destek temin etmekte yoğun birbirine kabartma bir ahşap deseni, oluşur.

Kiraz ağacının süs olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Çiçeklerin yaprakların görünümünden önce mi yoksa onunla birlikte mi olduğuna dikkat edin. Süs ve meyve bahçesi çeşitleri, çiçeklerini yapraklar çıkmadan önce gösterir ve ağaç yapraklandıkça solmaya başlar. Siyah kiraz ve benzeri yabani kirazlar ise çiçeklerini yapraklar varken gösterirler.

Kiraz ağacı kökleri derin mi?

Kiraz ağaçları çok sığ bir kök sistemine sahiptir. Birkaç ağaç çok derin kök sistemleri geliştirirken, çoğu sadece 12 ila 16 inç derinliğe ulaşan köklere sahiptir ve kiraz ağacı kökleri genellikle bu kadar derin büyümez.

Kiraz ağacım neden çiçek açmıyor?

Erken ilkbaharda su eksikliği kiraz ağacını uykuda ve kuru tutar, bu da çiçek açma veya çiçeklenme yeteneğini sınırlar. Büyümeyi ve çiçek açmayı teşvik etmek için çiçekli kiraz ağacının tabanının etrafındaki toprağı nemli tutun.

Çiçekli kiraz ağacı kökleri istilacı mıdır?

Kiraz ağacı kök sistemleri, diğer birçok ağaçtan daha yüzeye daha yakın büyür ve kiraz ağaçları , onlardan dikey olarak büyüyen çok sayıda yüzey köküne ve enayi sürgünlere sahip olma eğilimindedir. Sığ kök sistemleri nedeniyle kiraz ağaçları , yüzey peyzajına önemli ölçüde zarar verme potansiyeline sahiptir.

Süs kiraz ağacı nasıl yetiştirilir?

Kasım ve Mart ve Konteynerler yetişen olanlar arasında Bitki çıplak köklü ağaçlar herhangi yılın zamanı, ancak tercihen sonbahar, kış veya bahar aylarında. 60x60cm (2x2ft) ve 30cm (12in) derinliğinde bir delik kazın. Deliğin tabanına kompost veya iyi çürümüş gübre gibi bir organik madde katmanı ekleyin ve kazın.

Kiraz erik ağacı nasıl budanır?

Uzmanlar, genç Myrobalan kiraz erik ağaçlarının erken ilkbaharda ve olgun ağaçların ilkbahar sonundan yaz başlarına kadar budanmasını tavsiye ediyor. Kiraz eriği budarken , anaçta büyüyen emicileri çıkarın. Ayrıca kesişen veya sürtünen dalları ve ölü veya hasarlı dalları da çıkarmalısınız.

Kwanzan kiraz ağacı neye benziyor?

Bu ağaç: koyu pembe katmerli çiçek inanılmaz bolluğu üretir 2½" çapında Nisan'dan Mayıs ayı başlarında bir mızrak şeklinde şekline ovate ve tırtıklı kenar boşlukları yaprakları dönüşümlü Özellikler onlar ortaya çıktıkça Onlar yaza koyu yeşile dönerek genellikle kırmızımsı bakır bulunmaktadır.. ve sonbaharda sarı, turuncu veya bronz.

Aşırı büyümüş bir erik ağacı nasıl budanır?

Temel ilkeler şunlardır:
  1. Önemli bir budama gerekiyorsa, bunu iki veya üç yıla yayın.
  2. Önce ölü, hasarlı ve hastalıklı dalları (üç D) çıkarın.
  3. Geçiş yapan dalları budayın.
  4. Ağacın ortasını inceltin.
  5. Bu aşamada budama yaparken ağacın "dengesini" korumaya çalışın.

Çiçekli kiraz ağacım neden ölüyor?

Dal uçları ölü , kahverengi yaprak kümeleri bırakarak ölür . Nedeni Brown Rot Blossom Blight adlı bir mantar hastalığıdır. Mantar sporları, çiçeklerin yaşlanmaya başladığı ilkbaharda ağaç çiçeklerine bulaşır. Pek çok minik siyah spor, ölmekte olan çiçekleri örtmeye başlar.

Çiçekli kiraz ağacımı ne zaman gübrelemeliyim?

Tipik olarak kiraz ağaçları için yılda bir kez yeterlidir - erken ilkbaharda, ağaç çiçeklenmeden yaklaşık iki veya üç hafta önce düşük azotlu bir gübre uygulayın. Tomurcuk tatilinden sonra hala gübreleyebilirsiniz , ancak hiçbir şekilde Temmuz'dan sonra değil.

Kiraz ağaçları için en iyi gübre nedir?

Yaygın bir tavsiye, ilkbaharda, çiçeklenmeden yaklaşık bir ay önce 5-10-10 gibi düşük azotlu bir gübre uygulayarak kiraz ağaçlarını yılda bir kez gübrelemektir .