Başarısız oturum açma girişimleri Linux nerede?

Sordu: Simplicia Fraulin | Son Güncelleme: 1 Mayıs 2020
Kategori: teknoloji ve bilgi işlem işletim sistemleri
4.1/5 (484 Görüntüleme. 34 Oy)
SSH sunucusunda her oturum açma girişimi , Linux'ta rsyslog arka plan programı tarafından izlenir ve bir günlük dosyasına kaydedilir. Linux'ta tüm başarısız SSH oturum açma girişimlerini listelemek için en temel mekanizma, günlük dosyalarının cat komutu veya grep komutu yardımıyla görüntülenmesi ve filtrelenmesinin bir kombinasyonudur.

Bunu göz önünde bulundurarak, Linux'ta oturum açma girişimlerini nasıl kontrol edebilirim?

Linux'ta tüm başarısız SSHD oturum açma girişimleri nasıl bulunur?

  1. /var/log/secure veya /var/log/auth.log dosyasından kimlik doğrulama hatası mesajını bulmak için grep komutunu kullanın.
  2. IP'leri/ana bilgisayar adını yazdırmak için awk ve cut komutunu çalıştırın.
  3. Verileri sıralamak için sort komutu çalıştırılabilir.

Ayrıca, kullanıcı adınız için tüm oturum açma girişimlerini size gösterecek komut veya komutların ne olduğu da sorulabilir. Lastlog komutu , tüm kullanıcıların en son oturum açma bilgilerini bildirir. Bu, hangi kullanıcıların sunucuda 30 ila 60 günden fazla oturum açmadığını kontrol etmek istiyorsanız çok kullanışlıdır.

Burada SSH giriş geçmişimi nasıl görebilirim?

Sisteminizdeki tüm başarılı girişlerin geçmişini görüntülemek için, sadece son komutu kullanın. Çıktı şöyle görünmelidir. Gördüğünüz gibi, bu kullanıcıyı, kullanıcı giriş sistemi, tarih ve zaman dilimi erişilen yerden IP adresini listeler. pts/0, sunucuya SSH üzerinden erişildiği anlamına gelir.

Linux'ta bir kullanıcı hesabının kilidini nasıl açarım?

Seçenek 1: "passwd -u kullanıcı adı" komutunu kullanın. Kullanıcı kullanıcı adı için şifrenin kilidini açma . Seçenek 2: "usermod -U username" komutunu kullanın.

34 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Linux'ta SSH günlüğü nerede?

Bu, INFO günlüğe kaydetme düzeyidir. Günlük dosyasına oturum açma denemelerini dahil etmesini istiyorsanız, /etc/ ssh /sshd_config dosyasını (root olarak veya sudo ile) düzenlemeniz ve LogLevel'i INFO'dan VERBOSE olarak değiştirmeniz gerekir. Bundan sonra, ssh giriş denemelerinin / var / log / auth içine kaydedilir. günlük dosyası.

Linux'ta pam_tally2 nedir?

pam_tally2 komutu, linux benzeri işletim sistemlerinde ssh başarısız oturum açmalarını kilitlemek ve kilidini açmak için kullanılır. Bir kullanıcının hesabı gibi bir güvenlik özelliği uygulamak için, birkaç başarısız oturum açma girişiminden sonra kilitlenmelidir. Bu güvenliği pam_tally2 adlı pam modülü ile sağlayabiliriz .

Ubuntu'da SSH günlüklerini nasıl görüntülerim?

ssh için varsayılan günlük ayarları "BİLGİ"dir. Günlük dosyasına oturum açma denemelerini dahil etmesini istiyorsanız, /etc/ ssh /sshd_config dosyasını düzenlemeniz ve "LogLevel"i INFO'dan VERBOSE'a değiştirmeniz gerekir. Bundan sonra, ssh oturum açma girişimleri /var/ log /auth dosyasına kaydedilecektir.

Linux'ta günlük dosyalarını nasıl analiz ederim?

Günlükleri analiz etmenin en basit yollarından biri, grep kullanarak düz metin aramaları yapmaktır. grep, bir dosyada veya diğer komutların çıktılarında eşleşen metni arayabilen bir komut satırı aracıdır. Çoğu Linux dağıtımında varsayılan olarak bulunur ve ayrıca Windows ve Mac için de mevcuttur.

Wtmp'yi nasıl görüntülerim?

1 Yanıt
  1. /var/log/btmp dosyası başarısız oturum açma girişimlerini kaydeder.
  2. /var/run/utmp dosyası, kişinin sistemi şu anda kimlerin kullandığı hakkında bilgi bulmasını sağlar.
  3. /var/log/wtmp dosyası, utmp verilerinin geçmiş bir kaydını sağlar.

Ağda SSH nedir?

Secure Shell ( SSH ), hizmetlerini güvenli olmayan bir üzerinden güvenli bir şekilde çalıştırmak için bir kriptografik protokolüdür. SSH için standart TCP bağlantı noktası 22'dir. SSH , genellikle Unix benzeri işletim sistemlerine erişmek için kullanılır, ancak Microsoft Windows'ta da kullanılabilir. Windows 10, varsayılan SSH istemcisi olarak OpenSSH'yi kullanır.

BTMP günlüğü nedir?

btmp günlüğü , başarısız oturum açma girişimlerinin kaydını tutar. Sunucunuzu daha güvenli hale getirmeye yardımcı olacak kalıpları aramak için başarısız oturum açma girişimlerinin listesini okumak istiyorsanız, aşağıdaki komutu kullanın.

Centos sistem günlüğü nerede?

1 Cevap. Syslog , standart bir günlük kaydı tesisidir. Çekirdek de dahil olmak üzere çeşitli program ve hizmetlerin mesajlarını toplar ve kuruluma bağlı olarak bunları tipik olarak /var/log altında bir grup günlük dosyasında saklar.

IP günlüğümü nasıl bulurum?

Günlüklere özel olarak erişmek için, yönlendirici etkinlik kaydını görüntülemek için "Durum"a ve ardından " Günlükler "e tıklayın. Günlükler oluşturulduğunda, bunları tarayıcıda görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, bilgisayarınıza basılı bir kopya kaydetmek için günlükleri kopyalayıp düz metin dosyasına yapıştırabilirsiniz.

Linux'ta diğer kullanıcıların geçmişini nasıl görebilirim?

Debian tabanlı işletim sistemlerinde tail /var/log/auth yapıyor. günlük | grep kullanıcı adı size bir kullanıcının sudo geçmişini vermelidir. Bir kullanıcının normal + sudo komutlarının birleşik komut geçmişini almanın bir yolu olduğuna inanmıyorum. RHEL tabanlı işletim sistemlerinde, /var/log/auth yerine /var/log/secure öğesini kontrol etmeniz gerekir.

Linux'ta Wtmp nedir?

Wtmp , Linux , Solaris ve BSD işletim sistemlerinde tüm oturum açma ve oturum kapatmaların geçmişini tutan bir dosyadır. Linux sistemlerinde, /var/log/ wtmp konumunda bulunur . Çeşitli komutlar, who ve lastb komutları da dahil olmak üzere, oturum açma istatistiklerini bildirmek için wtmp'ye erişir. Log, İşletim sistemi, İşletim Sistemi terimleri.

Linux'ta komut geçmişi nerede?

Linux'ta , son kullanılan komutların tümünü size göstermek için çok kullanışlı bir komut vardır . Komuta basitçe geçmiş denir, ancak . bash_history ana klasörünüzde. Varsayılan olarak, geçmiş komutu girdiğiniz son beş yüz komutu size gösterecektir.

Son komut Linux'ta ne yapar?

Linux'taki son komut , /var/log/wtmp dosyası oluşturulduğundan beri oturum açıp kapatan tüm kullanıcıların listesini görüntülemek için kullanılır. Bir veya daha fazla kullanıcı adı kendi içinde (ve dışarı) giriş zamanı ve ev sahibi-adını görüntülemek için bir argüman olarak verilebilir.

Windows oturum açma geçmişimi nasıl bulabilirim?

Windows Olay Görüntüleyicisine erişmek için “Win ​​+ R” tuşlarına basın ve eventvwr yazın. "Çalıştır" iletişim kutusunda msc. Enter'a bastığınızda, Olay Görüntüleyici açılacaktır. Burada, “ Windows Günlükleri” düğmesine çift tıklayın ve ardından “Güvenlik” üzerine tıklayın. Orta panelde tarih ve saat damgalı birden çok oturum açma girişi göreceksiniz.

Varlog Lastlog nedir?

lastlog , çoğu Linux dağıtımında bulunan bir programdır. Oturum açma adı, bağlantı noktası ve son oturum açma tarihi ve saati dahil olmak üzere son oturum açma günlük dosyasının, / var / log / lastlog'un (genellikle çok seyrek bir dosyadır) içeriğini biçimlendirir ve yazdırır.

Unix'te kim komut verir?

who ( Unix ) Halihazırda bilgisayarda oturum açmış olan kullanıcıların bir listesini görüntüleyen standart Unix komutu . who komutu , aynı bilgiyi sağlayan ancak ek veri ve istatistikleri de gösteren w komutuyla ilişkilidir.

Facebook'ta giriş geçmişimi nasıl kontrol ederim?

Facebook'ta son giriş geçmişinizi görüntülemek için Hızlı Adımlar:
  1. 1 Hareketlerini görmek istediğiniz Facebook hesabına giriş yapın.
  2. 2 Açılır oka (sağ üst köşe) tıklayın ve "Ayarlar"ı seçin.
  3. 3 Soldaki "Güvenlik" seçeneklerini seçin.
  4. 4 En alttaki "Giriş Yaptığınız Yer"e tıklayın.