Zona nerede görünebilir?

Sordu: Constante Depp | Son Güncelleme: 12 Haziran 2020
Kategori: sağlıklı yaşam çocuk sağlığı
5/5 (209 Görüntüleme. 43 Oy)
Genellikle göğsünüzde ve karnınızda zona olur, ancak yüzünüzde, gözlerinizde ve cinsel organlarınızda görünebilir.
  • Zona döküntüsü cildinizde, vücudunuzun sadece 1 tarafında kırmızı lekeler olarak görünür .
  • Lekeler, sıvı sızdıran kaşıntılı kabarcıklar haline gelir.
  • Döküntü , vücudunuzun yalnızca 1 tarafında görünen bir küme oluşturabilir.

İşte, zona hastalığının ilk belirtileri nelerdir?

Bu belirti ve semptomlar şunları içerebilir:

  • Ağrı, yanma, uyuşma veya karıncalanma.
  • Dokunma hassasiyeti.
  • Ağrıdan birkaç gün sonra başlayan kırmızı döküntü.
  • Açılan ve kabuklanan sıvı dolu kabarcıklar.
  • Kaşıntı.

Ek olarak, bir zona salgınını tetikleyen nedir? Zona Nedenleri Varicella zoster virüsü vücudunuza girdiğinde neden olduğu ilk sorun su çiçeğidir . Bunu bir çocukluk hastalığı olarak düşünebilirsiniz, ancak yetişkinler de kapabilir. Suçiçeği seyrini tamamladıktan sonra virüs, omuriliğinizin ve beyninizin yakınındaki sinir dokularına geçer ve burada kalır.

Yukarıdakilerin yanında, ciltte zona nasıl görünür?

Zona döküntüsünün karakteristik döküntüsü, kırmızı bir taban üzerinde küçük kabarcıklar olarak başlar. Üç ila beş gün boyunca yeni kabarcıklar oluşmaya devam eder. Kabarcıklar, belirli bir "ışın benzeri " dağılımda (dermotomal model olarak adlandırılır) tek tek sinirlerin yolu boyunca ortaya çıkar ve bir cilt alanı üzerinde bant benzeri bir modelde görünür.

Bacağına zona bulaştırabilir misin?

Kabarcıkların hafif yara izine neden olması mümkündür. Zona sinir hücrelerini etkilediğinden, döküntülerin vücutta veya bacağın aşağısında bir sinir yolu boyunca bir bant olarak ortaya çıkması yaygındır. Bazen döküntü, ilk ağrı geliştikten sonra ortaya çıkmaz.

34 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Zona hastalığınız olduğunda ne yapmamalısınız?

Eğer zona kızarıklık varsa, havlu veya el bezi paylaşmak yüzme veya oynat temas sporları gitmez. Bu, virüsün suçiçeği geçirmemiş birine bulaşmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Senin döküntü (sızma sıvı) ağlayan ve karşılanması mümkün değildir durumunda da iş veya okul kaçınmalıdır.

Zona ile ne karıştırılabilir?

Zona bazen kurdeşen, sedef hastalığı veya egzama gibi başka cilt rahatsızlıklarıyla karıştırılabilir . Zona döküntüsü de birkaç hafta içinde düzelme eğilimindedir. Nedeniyle egzama ve sedef hastalığına döküntüler daha uzun sürebilir. Bir zona döküntüsü de genellikle diğer döküntülerden çok daha acı vericidir.

Zona stresten mi kaynaklanır?

Stres teknik olarak zonaya neden olmaz , ancak bağışıklık sisteminizin zayıflamasına neden olabilir - ve zayıflamış bir bağışıklık sistemi sizi zona riskine sokabilir. Viral bir hastalık, zona varisella zoster virüsüne, suçiçeği neden aynı virüs neden olur.

Zona ile ne kadar süre evde kalmalısınız?

Kabarcıklar yüzünde yer alıyorsa bunlar (genellikle 7 ila 10 gün içinde) üzerinde kabuklu kadar, işe geri gitmemeli. Kabarcıklar bir alanda yer almaktadır Eğer bunu yapmak için yeterince iyi hissediyorum gibi kısa sürede işe geri alabilirsiniz bandaj veya giysi ile kapsayabilir.

Hafif bir zona vakası neye benziyor?

Zona bir kalıp izler: İlk işaret genellikle yanma veya karıncalanma ağrısıdır; bazen vücudun bir tarafında uyuşma veya kaşıntı içerir. Ciltte karıncalanma veya yanma hissinden 1 ila 5 gün sonra kırmızı bir döküntü ortaya çıkacaktır. Birkaç gün sonra döküntü sıvı dolu kabarcıklara dönüşecektir.

Zona kendi kendine geçer mi?

Zona . Zona genellikle kendi kendine geçtiğinden , birçok kişi reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlarla ağrıyı yönetebilir. Bununla birlikte, üç gün içinde bir doktora görünmeniz önemlidir, böylece siz ve doktorunuz , antiviral ilaçlara ihtiyacınız olup olmayacağı da dahil olmak üzere bir tedavi planına karar verebilirsiniz.

Zona testi nasıl yapılır?

Doktorlar suçiçeği veya zona teşhisi için iki tür test kullanırlar: Antikor: Suçiçeği zostere maruz kaldığınızda, bağışıklık sisteminiz onunla savaşmak için proteinler üretir. Doktorunuz, bir kan örneğinde antikor adı verilen bu proteinleri arayabilir. Kolunuzdaki bir damardan örnek alıyor.

Zona hastalığı olan biriyle aynı yatakta yatabilir misiniz?

Evet, zona hastalığı olan insanlar bulaşıcıdır. Ancak, başkasından zona kendisini yakalamak olamaz. Zona Eğer suçiçeği beri vücudunuzda atıl sahiptir çiçeği virüsü (kalan sessiz) kaynaklanır. Yani, değil başka birinden, kendi suçiçeği virüsü zona olsun."

Zona lekeleri neye benziyor?

Zona hastalığının en yaygın belirtisi, genellikle vücudun bir tarafında görülen ağrılı bir döküntüdür. Döküntü kırmızı lekeler olarak başlayabilir ancak zamanla değişir ve sıvı dolu kabarcıklara dönüşür. Bu kabarcıklar sızabilir. Yaklaşık 7 ila 10 gün sonra kabarcıklar kabuklanabilir veya kabuklanabilir.

Zona yayılır mı?

Aktif zona hastalığı olan bir kişi, döküntü kabarcık fazındayken virüsü yayabilir . Kabarcıklar ortaya çıkmadan önce bulaşıcı değilsiniz. Döküntü kabuklandığında, artık bulaşıcı değilsiniz. Zona olan bir kişiden VZV suçiçeği ile birinden virüs daha az bulaşıcıdır.

Zona varsa işe gidebilir misin?

Ancak, döküntü ve kabarcıklar kuru kabuklu kadar belirtiler başlar o andan itibaren varisella zoster virüsü yayılabilir. Eğer zona sahip ve sağlıklı olmalarına karşın, yine de halk içinde ya da için dışarı gidebilir. Ama bu ipuçlarını takip ettiğinizden emin olmalıdır: zona temiz ve kapalı döküntü tutun.

Parmaklarına zona bulaştırabilir misin?

El ve parmaklarda herpes zoster ( zona ). Zona , su çiçeği hastalığına neden olan aynı virüsten kaynaklanır. Zona salgınları genellikle derideki sinirlerin dağılımını takip eder. Bu dağılım modeline dermatom denir ("dermatomlar" resmine bakın).

Zona döküntüsü ne kadar sürede yayılır?

Sonunda etkilenen bölgeler kabuklanır ve burada gösterilen kızarıklık gibi iyileşir. Tüm süreç baştan sona üç ila dört hafta sürebilir. Tüm kabarcıklar kabuklandığında, virüs artık yayılamaz .

Zona vücudun diğer bölgelerine yayılabilir mi?

Pinterest'te Paylaşın Zona hastalığına neden olan virüs diğer insanlara yayılabilir . Zona kendisi bulaşıcı değildir. Zona ağrılı bir döküntü içerir. Genellikle vücudun bir tarafında gelişir ve geri yüzünü, karın, ağız ve iç organları etkileyebilir.

Zona ile hasta hissediyor musunuz?

Zona vakalarının çoğu şiddetli ağrı ve kaşıntıya neden ve izleri bırakabilir. Bir salgın sırasında ve sonrasında birkaç hafta içinde sıvı dolu kabarcıklar gelişir, kırılır ve kabuklanır. Ayrıca hasta hissediyorum ya hafif ateş veya baş ağrısı ile fatigued olabilir.

Yetişkinlerde zona nasıl görünür?

Zona döküntüsü cildinizde, vücudunuzun sadece 1 tarafında kırmızı lekeler olarak görünür. Vücudunuzun hem solunda hem de sağındaki döküntülerin zona olma olasılığı düşüktür. Lekeler, sıvı sızdıran kaşıntılı kabarcıklar haline gelir. Birkaç gün sonra kabarcıklar kurur ve kabuklanır.

Hamileyken zona olan birinin yanına gidebilir misin?

Eğer 'Hamile misin ve zaten suçiçeği olsaydı, siz ve bebek suçiçeği veya zona olan herkese maruz güvenlidir. Çocukken suçiçeği varsa, ancak, hamilelik sırasında zona gelişebilir. Bu durumda, siz ve bebeğiniz hastalık için risk altında olmamalısınız.