Frigidaire buzdolabındaki kondenser fanı nerede?

Sordu: Rosina Zeghoudi | Son Güncelleme: 12 Şubat 2020
Kategori: ev ve bahçe ev aletleri
4.9/5 (521 Görüntüleme . 9 Oy)
Kondenser fan motoru buzdolabının arkasında bulunur ve havayı kompresör ve kondenser boyunca hareket ettirerek onları serin tutar.

Bunu göz önünde bulundurarak, buzdolabı kondenser fanı nerede?

Dolabın alt kısmında kompresör bölmesinin içinde kondenser serpantini bulunan donmaya karşı korumalı buzdolaplarında kondenser fanı kullanılmaktadır.

Daha sonra soru şu, kondenser fan motorumun bozuk olup olmadığını nasıl anlarım? Kötü Bir AC Fan Motorunun İşaretleri ve Belirtileri

 1. AC açık olduğu halde fan çalışmıyor.
 2. AC'yi kapattığınızda bile fan durmayacak.
 3. Fan çalışıyor, ancak kanatlar çok yavaş dönüyor.
 4. Fan açıldığında kondenser ünitesinden tıkırtı sesi geliyor.

Bu nedenle, buzdolabı kondenser fanı arızalandığında ne olur?

Fan , sıkıştırma ısısının bobinden ortam havasına transferine yardımcı olarak, ortam havasını kondenserden geçirir. Çalışmayan bir fan , yalnızca kabin sıcaklığının yükselmesine neden olmakla kalmaz, aynı zamanda kompresörün aşırı ısınmasına neden olur, bu da erken arızaya ve maliyetli bir onarıma yol açar.

Kondenser fanları her zaman çalışır mı?

Bir kondenser fanının buzdolabında sürekli olarak çalışmasının yaygın bir nedeni termostattır. Bu sensör buzdolabından (ve varsa dondurucudan) okumalar alır ve sıcaklığın olması gereken yerde olmadığını gördüğünde soğutma sistemini açar.

36 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Bir buzdolabı fanı her zaman çalışmalı mı?

Buzdolabı sürekli çalışıyorsa evaporatör fan motoru arızalanmış olabilir. Evaporatör fan motoru, serpantinlerden gelen soğuk havayı bölme boyunca dolaştırır. Sadece bir evaporatör varsa o da dondurucu tarafındadır. Fan çalışmıyorsa, soğutucu bölmesine soğuk hava girmeyecektir.

Kondenser fanım neden çalışmayı durduruyor?

Yavaş bir kondenser fanı (veya hava kontrol ünitesi fanı ), kötü bir başlatma- çalışma kondansatöründen kaynaklanabilir. Ne yazık ki bu durum yanmış bir klima veya ısı pompası kompresör motorunu gösterebilir. Bu fan motoru çalışır bırakabilir. Kötü bir fan motoru da fanın dönmesine neden olabilir , ancak yalnızca anormal derecede yavaştır.

Buzdolabında kompresör söndüğünde ne olur?

Bir kompresörün arızalı olduğunun işaretlerinden biri, buzdolabı ve dondurucu bölmeleri uygun çalışma sıcaklıklarına ulaşmadan sürekli çalışmasıdır. Bu durum, sistemdeki soğutucu akışkan kaybının bir sonucu olabilir veya kompresörün valfleri arızalı olabilir.

Buzdolabındaki fan nerede?

Normalde, çoğu buzdolabının arkasında zemine yakın bulunan buzdolabı kondenser fanı ve kompresörü, termostat daha fazla soğutma istediğinde devreye girer.

Tüm buzdolaplarında kondenser fanı var mı?

Buzdolabı kondenser fanı , soğutma döngüsünde önemli bir rol oynar, ancak tüm buzdolaplarında yoktur . Onların kondansatör bobin sahip Buzdolapları bir yok kutusunun arkasına monte. İkincisi içeride ve havayı buzdolabının içindeki bobinlerin etrafında hareket ettiriyor .

Whirlpool buzdolabındaki kondenser fanı nerede?

Popüler Whirlpool Buzdolabı Motorları. Bu evaporatör fan motoru, dondurucunun arkasında bulunur ve havayı buzdolabı serpantinleri üzerinde dolaştırır. Bu bobinler, ısıyı daha sonra sirküle edilen soğuk havaya dönüştürecektir. Bu kondenser fan motoru kiti, buzdolapları ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Whirlpool buzdolabım neden ses çıkarıyor?

Bir Whirlpool buzdolabı , kondenser fan motoru arızalandığında yüksek sesle çalışır. Fan kanatlarının içinde ve çevresinde çok fazla kir birikmesi fanın düzgün çalışmasını engeller. Aynısı kirli kondenser serpantinleri için de geçerlidir; tıkanırlarsa, kondenser düzgün çalışmaz ve buzdolabınız gürültülü çalışır.

Evaporatör fanı arızalandığında ne olur?

Dondurucudaki soğuk havayı hissedin.
Evaporatör fan motoru çalışmayı durdurursa, dondurucunuz buz çözmeye başlayacaktır. Çoğu dondurucu, kapı açıkken evaporatör fan motorunu çalıştırmaz, bu nedenle fan çalışırsa, kapıyı açtığınızda kapanacaktır. Soğuk olduğundan emin olmak için dondurucudaki sıcaklık ayarını kontrol edin.

Frigidaire buzdolabında bulunan evaporatör fan motoru nerede?

Evaporatör fan motoru , dondurucunun arkasındadır, bu nedenle, erişmeden önce dondurucu raflarınızı ve arka paneli çıkarmanız gerekecektir. Evaporatör fan motorunun işlevi, bobinler üzerinde hava sirkülasyonu sağlamaktır.

Bir buzdolabı fanını tamir etmenin maliyeti nedir?

Bu onarım en fazla 50 dolara mal olacak. Buz çözücünüz yüksek ses çıkardığında, motoru değiştirme zamanı gelmiştir. Bir motoru değiştirmenin maliyeti 100 ile 200 dolar arasındadır. Bir dondurucu fan motorunu tamir etmenin maliyeti 200 ila 250 dolar arasında değişmektedir.

Buzdolabı kondansatörü ne zaman çalışmalı?

Normal olarak kondenser fan motoru, kompresör çalışırken çalışan olmalıdır. Motora giden güç (115 volt AC) ve çalışmıyorsa fan motoru kötüdür.

Buzdolabı sirkülasyon fanını nasıl değiştirirsiniz?

Buzdolabı Evaporatör Fan Motoru Nasıl Değiştirilir - YouTube
 1. Gücü kapatın. [00:27]
 2. Dondurucu rafını çıkarın. [00:30]
 3. Evaporatör kapağını çıkarın. [00:38]
 4. Evaporatör fan kapağını çıkarın. [00:50]
 5. Evaporatör fan motorunu çıkarın. [00:58]
 6. Yeni evaporatör fan motorunu takın. [01:09]
 7. Evaporatör fan kapağını yeniden takın. [01:20]
 8. Elektrik gücünü geri yükleyin. [01:44]

Evaporatör fanını nasıl değiştiririm?

Talimatlar
 1. Gücü kapatın.
 2. Dondurucu rafını çıkarın.
 3. Evaporatör kapağını çıkarın.
 4. Evaporatör fan kapağını çıkarın.
 5. Evaporatör fan motorunu çıkarın.
 6. Yeni evaporatör fan motorunu takın.
 7. Evaporatör fan kapağını yeniden takın.
 8. Evaporatör kapağını yeniden takın.

Bir evaporatör fan motoru ne kadar?

Evaporatör motorundan braket, fan kanadı ve teller çıkarıldı ve motor yenisiyle değiştirildi. Çok kolay. Profesyonel tamirci tamir etmek için neredeyse 200 dolar istedi. Benim için toplam maliyet, Cumartesi öğleden sonra 35 ve 25 dakikaydı.

Kenmore buzdolabındaki fan nerede?

Bu evaporatör fan motoru, dondurucunun arkasında bulunur ve havayı buzdolabı serpantinleri üzerinde dolaştırır. Bu bobinler, ısıyı daha sonra sirküle edilen soğuk havaya dönüştürecektir.

Frigidaire buzdolabım neden soğumuyor?

Evaporatör fan motoru, evaporatör serpantinleri üzerinden soğuk hava çeker ve dondurucu boyunca dolaştırır. Evaporatör fanı çalışmıyorsa, derin dondurucu ve buzdolabı yeterince soğumasını olmaz. Evaporatör fan motorunun arızalı olup olmadığını belirlemek için fan kanadını elle çevirmeyi deneyin.