Katherine Dunham kiminle çalıştı?

Sordu: Aduen Talibi | Son Güncelleme: 20 Mayıs 2020
Kategori: güzel sanatlar dansı
4.5/5 (127 Görüntüleme. 32 Oy)
Washington Post onu "dansçı Büyük Katherine " olarak adlandırdı. Neredeyse 30 yıl boyunca, o zamanlar kendi kendini destekleyen tek Amerikan siyah dans topluluğu olan Katherine Dunham Dance Company'yi sürdürdü. Uzun kariyeri boyunca doksandan fazla bireysel dansın koreografisini yaptı.

Aynı şekilde, Katherine Dunham kiminle evlendi?

John Pratt m. 1941–1986 Jordis McCoo m. 1931–1938

Benzer şekilde, Katherine Dunham ne yaptı? 1909'da Chicago'da doğan Katherine Dunham , en çok Afro-Amerikan, Karayipler, Afrika ve Güney Amerika hareket tarzlarını ve temalarını balelerine dahil etmesiyle tanınan Amerikalı bir dansçı-koreograftır.

İkincisi, Katherine Dunham dansı kimden öğrendi?

Erken yaşta dans etmeye başladı ve ayrıca yazma tutkusu vardı . Dunham 12 yaşında WEB DuBois tarafından düzenlenen bir dergide bir şiir yayınladı. 1928'de Ludmilla Speranzeva ile bale okumak için Chicago'ya taşındı ve sonunda Chicago Üniversitesi'ne kaydoldu.

Katherine Dunham nasıl bir fark yarattı?

Katherine Dunham , 1930'larda siyah dansın ve ritüellerin köklerine giderek onları herkese hitap eden önemli sanatsal koreografilere dönüştürerek Amerikan dansında devrim yarattı. Bu Karayip ve Afrika etkilerini Avrupa'nın egemen olduğu bir dans dünyasına getirdiği için kredilendirildi.

23 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Katherine Dunham'ın dans stili neydi?

"Dunham'ın modern dansa verdiği şey, Afrika ve Karayip hareket tarzlarının tutarlı bir sözlüğüydü - esnek bir gövde ve omurga, eklemli pelvis ve uzuvların izolasyonu, çok ritmik bir hareket stratejisi - bale ve modern dans teknikleriyle bütünleştirdi.

Kim denishawn ile antrenman yaptı?

Denishawn Dans Okulu ve İlgili Sanatlar (ve daha sonra New York ve diğer büyük ABD şehirlerindeki uydular), birçoğu Martha Graham, Doris Humphrey de dahil olmak üzere önde gelen modern dansçılar ve koreograflar haline gelen orta sınıf Amerikalı ergen nesiller yetiştirdi . ve Charles Weidman da

Katherine Dunham hangi zorluklarla karşılaştı?

Açlık Grevi düzenledi
1991 ve 1992'de ABD Sahil Güvenliği, ABD'ye girmeye çalışan yaklaşık 35.000 Haitili mülteciyi durdurdu. Çoğu Haiti'ye iade edildi. Dunham diyabet ve artrit hastası ve tekerlekli sandalye kullanıyor. Halen Doğu St.

Yerel caz nedir?

Yerel Caz , 1800'lerin sonundan 1900'lerin ortalarına kadar Afrikalı-Amerikalı topluluklarda caz ve salıncak müziğine yapılan dansların bir koleksiyonudur.

Katherine Dunham nerede öldü?

Manhattan, New York, Amerika Birleşik Devletleri

Katherine Dunham kaç yaşında öldü?

96 yıl (1909–2006)

Katherine Dunham ne zaman öldü?

21 Mayıs 2006

Katherine Dunham nerede yaşıyordu?

Joliet
Aziz Louis

Modern dans nasıl başladı?

modern dans 19. yüzyılın sonlarında klasik baleye karşı bir protesto olarak gelişmeye başlayan dans stili. Genellikle Isadora Duncan'ın öncülük ettiği söylenir. Avrupa ve ABD'de Rudolph von Laban, Ruth St. Denis ve Ted Shawn gibi yenilikçiler dansı uygulanabilir bir çağdaş sanat formu haline getirmeye çalıştılar.

Katherine Dunham'ın ebeveynleri kimlerdi?

Albert Millard Dunham
Baba
Fanny June Dunham
Anne

Katherine Dunham hangi üniversiteye gitti?

Chicago Üniversitesi

Katherine Dunham ne zaman dans etmeye başladı?

Dunham erkenden dansla ilgilenmeye başladı. Chicago Üniversitesi'nde öğrenciyken, 1934'te Chicago Dünya Fuarı'nda ve 1935-36'da Chicago Civic Opera şirketi ile konser veren bir dans grubu kurdu.

Hangi kişi vücuttaki izolasyon teorisine dayalı bir teknik geliştirdi?

Graham tekniği "daralma ve salıverme" üzerine kuruludur ve dramatik gerilim için spiraller oluşturmak için vücudun farklı kısımlarını birbirine zıt olarak kullanır. Aynı zamanda "doğal" hareketlerin resmi abartılarını da içerir.

Katherine Dunham ne zaman ve nerede doğdu?

22 Haziran 1909

Katherine Dunham'ın kardeşleri var mıydı?

Albert Dunham
Abi

Katherine Dunham ne zaman evlendi?

10 Temmuz 1941
(John Pratt)
1931
(Jordis McCoo)

Katherine Dunham hangi ödülleri kazandı?

Kennedy Merkezi Onur Ödülü