Patlamış mısır tavanlarında neden asbest var?

Soruldu: Amadea Sanvil | Son Güncelleme: 3 Haziran 2020
Kategori: ev ve bahçe iç çevre kalitesi
4.3/5 (60 Görüntüleme . 43 Oy)
Asbest Popcorn Tavanlar: Güvenli Ne Konu Olan? Püskürtmeli dokulu tavan , 1950'lerden 1980'lere kadar popülerdi çünkü inşaatçılar için kusurları gizlemenin kolay bir yoluydu. Ne yazık ki, bu, asbestin ABD'de yüksek talep gören bir yapı malzemesi olduğu bir dönemdeydi.

Bunu göz önünde bulundurarak, tüm patlamış mısır tavanlarında asbest var mı?

Tüm patlamış mısır tavanları asbest içermez. Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu'na göre dokulu boyada kullanımı 1977'de yasaklandı, bu nedenle eviniz bundan sonra inşa edilmişse, sizinki maddeyi içermeyebilir.

Ayrıca, patlamış mısır tavanlarında asbest hangi yıllarda kullanıldı? C: Üflemeli dokulu tavanlar , yani " patlamış mısır ", ne zaman kurulduklarına bağlı olarak asbest içerebilir. 1970'lerin sonlarında, sağlık riskleri nedeniyle yapı ürünlerinde asbest kullanımı yasaklandı. Gözünüze kestirdiğiniz 1987 tarihli eski ev muhtemelen asbest içermiyor.

Bunu göz önünde bulundurarak, patlamış mısır tavanında asbest olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Küçük bir numuneyi plastik bir torbaya dikkatlice kazıyarak ve EPA tarafından akredite edilmiş bir laboratuarda test ettirerek bir patlamış mısır tavanını asbest varlığı açısından test edebilirsiniz. Ev sahiplerinin malzemeyi içeren bir patlamış mısır tavanını kaldırmasına izin verilirken, işi profesyonel bir asbest iyileştirme şirketi yapmalıdır.

Patlamış mısır tavanları neden kötü?

İnsanların patlamış mısır tavanının kaldırılmasını istemelerinin başlıca nedenlerinden biri, asbeste maruz kalma riskini azaltmaktır. 1978'den önceki herhangi bir patlamış mısır tavanı muhtemelen mezotelyoma, asbestoz ve akciğer kanserine neden olabilen asbest içerir.

38 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Patlamış mısır tavanımı asbest için test etmeli miyim?

Onlar yasağı öncesinde inşa edilmiş eğer tavan test etmek çok önemlidir bu yüzden Asbest, akciğer kanseri de dahil olmak üzere birçok sağlık sorunlarına neden olabilir. Test, sizin veya sertifikalı bir yüklenicinin tavanınızdan küçük bir numuneyi alıp laboratuvara göndermesini gerektirecektir.

Patlamış mısır tavanını çıkarmaya değer mi?

Hayır, hiçbir koşulda patlamış mısır tavanlarını kazımak için zamana ve paraya değmez . Tüm sıkıntı ve kazıma karmaşasından sonra, büyük olasılıkla tavanda büyük oyuklar ve oyuklar olacaktır.

Evinizde asbest olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Sevgili Beth: Evinizin asbest içerip içermediğini bilmenin tek güvenilir yolu, asbest testi için bir çevre danışmanlık firması veya asbest yapı müfettişi kiralamaktır. Asbesti göremez veya koklayamazsınız , ancak gevşek liflere maruz kalmak mezotelyoma, asbestoz veya akciğer kanseri gibi akciğer hastalıklarına neden olabilir.

Asbest için ev testi var mı?

Evinizin gözle kontrol genellikle asbest içerip içermediğini belirlemek için yeterli değildir. Bunun yerine, şüpheli asbest liflerinin numuneleri analiz için sertifikalı bir laboratuvara gönderilmelidir. Polarize Işık Mikroskobu (PLM) ve Geçirgenlik Elektron Mikroskobu (TEM) iki onaylanmış analiz yöntemidir.

Patlamış mısır tavanını boyayabilir miyim?

Patlamış Mısır Tavanını Boya
Bir yön ve stop boyayın. İleri geri yuvarlanmayın çünkü patlamış mısır ıslandığında soyulmaya başlar. Lekeler için, lekeli noktayı tavanın boyanacağı aynı renkle rulo veya sprey boyayın ve tüm tavanı boyamadan önce tamamen kurumasını bekleyin.

Asbesti görsel olarak tanımlayabilir misiniz?

En gözle belirlenebilir asbest ürünlerinden biri oluklu çimento çatı yapraktır. Çimento bazlı ürünler mevcut olduğu kabul edilir, daha sonra numuneler, pozitif asbest lifi tanımlamak için alınması gerekecektir.

Asbest havada ne kadar kalır?

Asbest lifleri hafiftir ve şekilleri nedeniyle 48 ila 72 saat kadar havada kalabilirler. Soluduğumuz ortam havasında asbest bulunur, bunun yerine sorun, bozulduklarında yüksek konsantrasyondaki liflere maruz kalmaktan kaynaklanır.

Asbest tavanlı bir ev almalı mıyım?

Genellikle, evde bulunan şeylerin farkındayız sürece asbest tavanlı bir ev satın durmalı ve asbest için bir maliyet olacağını hiçbir sebep yoktur.

Patlamış mısır tavanında asbest ne kadar yaygındır?

Patlamış mısır tavanı ”, “süzme peynir tavanı ” veya “alçı tavan ” olarak bilinen, tipik olarak yüzde 1 ila 10 asbestti . Eski patlamış mısır tavanınızın asbest içerip içermediğini öğrenmek için bir test kiti satın alabilir veya bir asbest azaltma uzmanı tutabilirsiniz.

Asbesti nasıl tanımlarsınız?

Binanızda asbest olup olmadığını belirlemek için çatı, banyo ve bodrum gibi malzemenin en çok kullanıldığı alanları kontrol edin. Ayrıca, yüzeyde asbest belirtileri olan küçük çukurlar veya sığ kraterler için dış cephe kaplaması, çatı kaplama ve alt yüzey malzemelerine bakın.

Alçıpanda asbest testi nasıl yapılır?

Alçıpana bakmanın ve asbestin mevcut olup olmadığını bilmenin bir yolu yoktur. Aynısı fayanslarınız ve diğer yapı malzemeleriniz için de geçerlidir. Lifler mikroskobiktir ve bunları kendi başınıza tespit etmeniz kesinlikle mümkün değildir.

Asbest, alçıpanda nasıl görünür?

Alçıpandaki asbest neye benziyor ? Asbest lifleri mikroskobik boyuttadır, ancak yumuşaklıkları ve esneklikleri nedeniyle kıvamı kabarık bir malzemeye çekilebilir. Bu, ticari ve inşaat sektörlerindeki üreticiler için birlikte çalışmayı kolaylaştırır.

Patlamış mısır tavanlarını nasıl düzeltirsiniz?

Patlamış mısır tavanlarını kazırken, dokuyu parçalamak ve pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için 4 inçlik maket bıçağı veya alçıpan bıçağı kullanmak isteyeceksiniz. Kusurları düzeltmek için muhtemelen ince bir derz dolgu macunu katmanıyla sıyırmanız ve ardından yeniden boyamadan önce pürüzsüz hale getirmeniz gerekecektir.

Asbestli patlamış mısır tavanını nasıl kaldırırsınız?

Sıvı deterjanı bir bardak ila beş galon oranında suyla karıştırın. “Patlamış mısır” materyal birkaç kez püskürtün ve patlamış mısır kaldırılmadan önce iyice ıslak olduğundan emin olun. Üzerine püskürtülen “ patlamış mısır ” malzemesi çok gözeneklidir ve çok fazla su emer. İyice ıslatma, asbest liflerini havadan uzak tutacaktır.

Asbest için nerede test yaptırabilirim?

Asbest numunesi alacak lisanslı bir profesyonel bulmak için eyalet veya bölgenizdeki iş sağlığı ve güvenliği düzenleyicisini arayabilir veya web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Tüm testlerin NATA (Ulusal Test Otoriteleri Birliği) tarafından akredite edilmiş bir laboratuvar tarafından yapılması tavsiye edilir.

Patlamış mısır tavanını çıkarmak ne kadar sürer?

Geleneksel yöntemlerle giderseniz - yani, kazıma ve çıkarma , ardından tavanlarınızı yeniden yüzeylendirme - ve bir profesyonel tutarsanız, patlamış mısır tavanınızı 500 metrekarelik bir alanı kaldırmak ve değiştirmek için yaklaşık 20 saatlik bir çalışma bekleyebilirsiniz.

1982'de inşa edilen bir evde asbest bulunur mu?

1982 yılında yapılan bir evde patlamış mısır tavan malzemelerinde asbest bulunmayacaktır. Malzemenin 2 yıl raf ömrü vardı. Ondan sonra, tavanda tutmak için bir çeşit bağlayıcı kullanmak zorunda kaldınız.