Masam neden yüzmüyor?

Soruldu: Hoyt Spannbrucker | Son Güncelleme: 19 Mayıs 2020
Kategori: yiyecek ve içecek pişirme
4.4/5 (8.487 Görüntüleme. 31 Oy)
Eğer hazır olduğunu düşünüyorum, oda sıcaklığında su bir bardak lapası bir topak koydu. Yüzüyorsa, hazırdır. Yüzmezse , hazır değildir . Yüzene kadar devam etmeyin yoksa tek başına herkesin Noelini mahvedersin.

Bu bağlamda, masanın hazır olduğunu nasıl anlarsınız?

Küçük bir parça (1/2 çay kaşığı) alıp bir bardak ılık suya bırakarak masayı test edin. Yüzüyor Eğer hazır; eğer batarsa, biraz daha domuz yağı ekleyin, bir dakika daha çırpın ve tekrar test edin. Masa yüzene kadar bu işlemi tekrarlayın.

İkincisi, tamale masam neden yapışkan? Başladığınızda, masa ıslak ekmek hamuru gibi gerçekten yapışkan olacak. Domuz yağı (veya yağı) burada devreye girer. Domuz yağı harika bir lezzet katar ve pişmiş tamale'nin kabuğa yapışmasını önler. Domuz yağı reçeliniz değilse, sadece bitkisel yağ veya eritilmiş katı yağ kullanın.

Sonuç olarak, masam neden duygusal?

Muhtemelen masa hamurunu başlamak için çok ıslak yapıyorsun ya da yeterince uzun süre buharda pişirmiyorsun. Tamale, kabuktan kolayca sıyrılana kadar buharda pişirilmelidir. Masa hamurunuz ne kadar ıslaksa , tamaleslerin o kadar uzun süre buharda pişmesi gerekir. Ayrıca onları buharlamak için çok fazla su koymuş olabilirsiniz.

Tamale hamuru ne kadar dayanır?

3 gün

39 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

60 tamales pişirmek için ne kadar masaya ihtiyacım var?

Tamale başına 1/2 fincan masa kullanarak, bir pound hazırlanmamış masa yaklaşık bir düzine tamale verir, bu yüzden bu tarif yaklaşık 60 tamale yapar.

Masa harina için iyi bir alternatif nedir?

Dolabınızda masa harina yoksa, kuru mısır ekmeğini bir mutfak robotuna koyarak ince bir un yapmak için ikame mısır unu yapabilirsiniz. Artan mısır ekmeği, masa harinadan yapıldıkları için masa harina için en uygun alternatiftir.

Tamales şişmanlatır mı?

İnceliğe aşina olmayanlar için, mısır unu ile çevrili, terbiyeli, pişmiş domuz eti veya mısır kabuğu (veya muz yaprağı) ile kaplanmış masa ile bir tamale yapılır. Ne yazık ki, tamales sevenler için genellikle çok sağlıklı değiller.

Tamales ne kadar pişirilir?

Tamales'i 4 1/2 ila 6 saat arasında yüksek ateşte pişirin . 4 saat sonra tamalesleri kontrol edin. Tamale hamuru, mısır kabuğu sargıları kolayca çekildiğinde pişirilir . Değilse hamur pişinceye kadar sonra her 45 dakikada bir pişirme ve kontrol etmeye devam.

Raw masa sizin için kötü mü?

İnsanlar genellikle çiğ yumurtaların varlığı ve buna bağlı Salmonella riski nedeniyle çiğ hamur yemenin tehlikelerini anlarlar. Ancak tüketiciler, un gibi bir üründe özellikle zararlı E. coli suşları gibi çiğ hamur tüketimiyle ilişkili ek risklerin olduğunun farkında olmalıdır.

Hazırlanan masaya bir şey ekliyor musunuz?

Eğer hazırlanan lapası almak ve zaten tecrübeli değilse, size tercih miktarları ne olursa olsun kuru biber gevreği, Meksika kekik veya kimyon eklemeyi deneyebilirsiniz. Masa biraz bağışlayıcıdır ve peynir, mısır veya fasulye gibi ilaveleri tolere edebilir. Ancak, ilk iyi reçeteye tamales, sopa yapılan hiç eğer.

Çiğ tamales yerseniz ne olur?

Cidden, bir tamale içindeki dolgu, monte edildiklerinde zaten pişirilir. Onları pişmemiş yiyebilirim güvenli bir şekilde defrost ve. Bütün gıda üreticileri şeyler böyle bir elmalı kek içinde dolgu olarak, pişmiş gerekiyor olmasa bile, kendi ürünleri üzerinde bu "uyarı" etiketi koydu. Bunun adı CYOA'dır.

Tamales'in mülayim olması gerekiyor mu?

Tamales çok yumuşak . Tamales'in biraz dolgulu masa olduğunu hissediyorum. Gittiğim tüm restoranlar ve denediğim ev yapımı restoranlar nispeten tatsız. İnsanlar, esasen buğulanmış mısır hamuru olan bir şey için çok büyük bir anlaşma yapıyorlar.

Tamalesimi tekrar nasıl yumuşatırım?

Tamalesleri mikrodalgaya koyun ve 15 saniye yüksek ateşte pişirin . Mikrodalga durduğunda, onları dışarı çekin ve kağıt havluyu açın. Başka bir kağıt havluyu nemlendirin, tekrar sarın ve 15 saniye daha zaplayın. Onları dışarı çekin, dış kabuğu çıkarın ve keyfini çıkarın!

Masa harina kötüye mi gidiyor?

Bazen masa preparada olarak da adlandırılan taze mısır lapası , buzdolabında 3 güne kadar saklanabilir. Mısır unu veya Maseca markası olarak da adlandırılan Masa harina , kiler gibi serin ve karanlık bir yerde saklanarak 9-12 ay arasında dayanır. Bu tazelik tarihlerini geçtikten sonra atılmalıdırlar.

Mısır kabuğunu çok uzun süre ıslatabilir misin?

2. Adım: Başlamadan Önce
Mısır kabuğunu alın ve yumuşaması için ılık suda bekletin . Onlar Bir konuda onları tartmak böylece yüzer olacak. Herhangi Eğer kullanım kurutulmuş ve başka bir zaman kullanılabilir yok kabuklarını. Ilık bir fırında kurutun, çok uzun süre ıslak kalmasına izin vermeyin , küflenirler.

Tamalesim neden dağılıyor?

Tamale'yi mısır kabuğuyla tamamen sarmadan önce dolguyu ve sosu masa hamuruyla tamamen kapatın. Dolgu kapalı değilse, tamale bir kuru ve ufalanan tamale neden sızabilir. Önlemek kaçağı için en iyi yol tamale overstuffing değildir.

Tamales buharda piştikten sonra ne kadar oturmalı?

Tamaleleri kapalı buharlı pişiricide 30 dakika dinlenmeye bırakın. Isıyı kapatın, ancak tamaleleri kapak açık halde buharlı pişiricide bırakın.

Tamale masanın kıvamı nasıl olmalı?

Masanız fıstık ezmesi kıvamında olmalı. Çok kuruysa, biraz daha su veya et suyuyla karıştırın; Hamurunuz çok gevşekse, istediğiniz dokuyu elde edene kadar daha fazla masa harina ekleyin.

Tamales uzanarak buğulayabilir misin?

* Eğer belirleyen tamales buharda olacak, o zaman onun onları kravat ama bunları ayakta buharlı olacaksa, o zaman unfold yok böylece her tamal kravat lütfen gerekli değildir. Onlar steamer'a paketlenmiş ve kaç tane nasıl sıkı bağlı 1/2 1-1 hakkında saatlerce tamales Buhar.

Tamales için mısır kabuğu bozulur mu?

Evet, onlar kurutulur ve yıllar sürebilir çünkü Husks genellikle süresi dolmaz, ama biz taze tutmak için koruyucu kullanmak ama yapmanız gereken tüm kuru çok hale eğer gıda ile onu kullanmayı düşünüyorsanız suda bekletin olduğunu.

Tamales için mısır kabuğunu ne kadar bekletebilirim?

Mısır kabuklarını ıslatın .
Mısır kabuklarını büyük bir tencereye veya tavaya koyun ve tamamen ılık suyla kaplayın. 30 dakika kadar yumuşayana kadar bekletin .