Neden bir alıcının temsilcisini kullanmalıyım?

Sordu: Xinyao Chabert | Son Güncelleme: 1 Nisan 2020
Kategori: gayrimenkul gayrimenkul alım satımı
4.7/5 (189 Görüntüleme. 31 Oy)
Bir ev satın alırken bir alıcı acentesi tutmanın harika bir nedeni, potansiyel mülklerin görüntülenmesini koordine etmekten sorumlu olacaklarıdır. Bir alıcının ev aramasına bağlı olarak, bir alıcı acentesinin çeşitli farklı zamanlarda birkaç farklı kasabada çok sayıda gösterimi koordine etmesi mümkündür.

Ayrıca, bir alıcının acentesini almaya değer mi?

Bir temsilci , mülkün değerlenmesi ve anlaşmanın güvence altına alınması söz konusu olduğunda gerçek bir değer sunabilir. Bununla birlikte, bir alıcının acentesi size zaman kazandırabilir ve bir mülkü doğru fiyata güvenceye almanıza yardımcı olabilir; bu, bir mülkün değerini bilmeyen ve fazla ödemeye yatkın olanlar için para tasarrufu sağlayabilir.

Bir alıcı temsilcisi ücretsiz mi diye de sorabilir. #1. Bir alıcının ajan olması SERBEST alıcı etmektir. Bazı insanlar, bir alıcının acentesini kullanmayarak paradan tasarruf edebileceklerini düşünürler. Çoğu durumda, bu doğru değildir; ve aslında, genellikle tam tersidir. Konut amaçlı gayrimenkulde, komisyon, bir alıcının acentesi dahil olsun veya olmasın, genellikle satıcı tarafından ödenir.

Burada, bir liste acentesi veya alıcı acentesi olmak daha mı iyi?

Bir listeleme aracısı olarak zamanınızı daha iyi kontrol edersiniz. Bir satıcı temsilcisi olarak randevularınız, açık ziyaretleriniz, denetimleriniz ve gösterimleriniz için zaman çizelgesini siz belirlersiniz. Bir alıcının acente gününün çoğu, müşterilerinin bakmaya vakti olduğu geceler ve hafta sonları geçirilir, ancak satıcı acenteleri daha normal bir program ayarlayabilir.

Alıcı acente komisyonu nedir?

Komisyon , bir emlak anlaşmasından sonra alıcının aracısının komisyoncudan aldığı para miktarıdır. Tipik olarak, aracı belirli bir aracıya kayıtlıdır. Alıcı , acente ile belirlenmiş bir komisyoncu aracılığıyla çalışır. Aracılar komisyoncular için çalışır.

27 İlgili Soru Yanıtı Bulundu

Bir alıcı acentesini nasıl seçerim?

Bir ev satın alma pazarlığı yaparken yalnızca sizin çıkarınız için çalışacak bir alıcının temsilcisini arayın. Satıcı listelerini de kabul edenlerden uzak durun. İyi bir alıcının emlakçı yanınızda: Doğru fiyata doğru bulmakta, en büyük kenar olabilir.

Alıcı acenteleri nasıl ödeme alır?

Tipik olarak, bir alıcının acentesine bir ücret ödemezsiniz . Satış temsilcisinin satıcıyla komisyon için bir sözleşmesi vardır. Bir alıcı kendilerine kendi emlakçısıyla gelirse, satış temsilcisi komisyonunu o emlakçıyla bölüştürür. Emlakçınız bu şekilde ödeme alacaktı.

Bir Temsilcinin Maliyeti Ne Kadardır?

Bu profesyonel kayıtlı acente şirketleri genellikle hizmetlerini yılda yaklaşık 50 ila 500 $ arasında sunar. Ücretler ve hizmetler bir şirketten diğerine değişir.

Bir ev satın almak için bir acente kullanmalı mıyım?

Bir ev satın almak için bir Emlakçıya ihtiyacınız olup olmadığını merak ediyorsanız, cevap hayır. Bazı alıcılar, Emlakçı ücretleriyle uğraşmak istemedikleri için bir Emlakçı kullanmaktan çekinebilirler. Ancak tipik olarak alıcılar komisyonu ödemezler; satıcılar yapar .

Yeni inşaat alırken neden bir emlakçıya ihtiyacınız var?

Yeni inşaat satın almak , genellikle ikinci el bir ev satın almaktan daha karmaşık ve göz korkutucudur. Yeni bir ev satın alırken, alıcının bu süreçte kendisini temsil etmesi için bir emlakçı tutması önemlidir. Bir alıcının ayrıca, onları temsil eden ve çıkarlarını en iyi şekilde gözeten bir emlakçıya sahip olması gerekir.

Satıcı neden alıcının acentesine ödeme yapıyor?

Satıcılar evlerinin satışından alabildikleri kadar para kazanmak isterler. Başka bir deyişle, satıcılar bir alıcının acentesine ödemeleri gereken parayı azaltabileceklerini veya ortadan kaldırabileceklerini bilirlerse, mülk üzerinde daha düşük bir satış fiyatı pazarlığına açık olacaklardır.

Satış acentesi alıcının acentesi midir?

Geleneksel olarak, bir emlak anlaşmasına dahil olan tüm maddeler yasal Satıcının temsil (hem "Listeleme Ajan" ve "Satış Ajan.") Alıcının Ajan dahil edildiğinde, emlak alımı kişi ile temsil edilmektedir "Satış Temsilcisi" Kim " Alıcının Temsilcisi " olarak bilinir.

Kendinizi bir alıcının temsilcisi olarak temsil edebilir misiniz?

Satıcı ve satıcının acentesi , önceden belirlenmiş bir komisyon sözleşmesi ile imzalanmış bir sözleşmeye sahiptir. Bir alıcının temsilcisini kullanmak yerine kendinizi temsil etmek , genellikle satıcının daha düşük bir komisyon ödediği anlamına gelmez. Bu sadece, satıcının aracısının birlikte kırmak zorunda olmadıkları için daha fazla para topladığı anlamına gelir.

Satıcı alıcıyla doğrudan iletişime geçebilir mi?

Teknik olarak evet, bir alıcı veya satıcı karşı tarafla iletişime geçebilir . Ancak, kendi acenteleri bunu öneremez veya tavsiye edemez ve muhtemelen sizi tercih etmezler. Diğer temsilci sizinle gerçekten konuşmamalı, ancak ilk teması siz yaptıysanız, telefonu kapatmaları kabalık olur.

Doğrudan bir listeleme acentesiyle iletişime geçebilir misiniz?

Alıcılar doğrudan listeleme ajan kurabilir misin? Teknik olarak - evet. Bir listeleme acentesi ile iletişime geçtiğinde kaşlarını çatabilecek tek kişi, komisyonlarını alıcıları temsil etmeye dayalı olarak yapan alıcı acenteleridir . Ancak, bir alıcının bir listeleme acentesiyle iletişim kuramayacağını söyleyen bir yasa veya kural yoktur.

Emlakçım olmadan bir eve bakabilir miyim?

Evleri Görüntüle
Sen açık bir ev katılmak ya da bir tur için sormak satıcı veya listeleme ajan çağırabilir. Eğer bir ajan olmadan ev satın olduğunu listeleme ajan ile açık olmalıdır. Listeleme ajan herhangi formları imzalamak isterse, onları öncelikle avukat tarafından inceledik.

Nasıl başarılı bir alıcı temsilcisi olurum?

Harika bir alıcı temsilcisinin becerilerini geliştirmenize yardımcı olacak birkaç ipucu. Mükemmel bir alıcının temsilcisi olmanın 3 yolu
  1. Alıcının motivasyonunu değerlendirin. Biri bir alıcı gibi yürür ve konuşursa, o alıcı olmalı, değil mi?
  2. Satın alma yolunu belirleyin.
  3. Beklentileri yönetin.

Bir evi gösterirken ne diyorsunuz?

2. Sıcak bir karşılama sunun.
  1. Ayakkabılarını giymelerine izin verin. Alıcıların eve girmek için ayakkabılarını çıkarmalarını sağlamak her zaman iyi bir fikir değildir.
  2. Onlara ihtiyaç duydukları kadar zaman verin. Birinin evinizi keşfetmesini beklemek her zaman kolay değildir, ancak alıcıları acele etmemek için elinizden gelenin en iyisini yapın.
  3. Uzak dur.

Satıcı ile aynı emlakçıyı kullanmak uygun mudur?

Bir ev satın alırken bir satıcının acentesiyle çalışmak her zaman bir seçenektir, ama yapmalı mısınız? Emlak işinde hem satıcıyı hem de alıcıyı temsil eden bir aracıya ikili ajans denir. Bazı eyaletlerde yasal olmasına rağmen, birçok emlakçı ve ev avcıları da ikili ajansı bir çıkar çatışması olarak görüyor.

Bir alıcı komisyoncu sözleşmesi imzalamalı mıyım?

Bir Alıcı acentesini işe almanın yolu, bir Alıcı Broker Sözleşmesi imzalamak ve bir satıcı bir Listeleme Sözleşmesi imzalamaktır . Alıcı ajansı her zaman her alıcının çıkarınadır. Bu nedenle alıcılar, satış için tabeladan liste acentesini asla aramamalıdır .

Bir müzayedede alıcının primi nedir?

Açık artırma terimleriyle, alıcı primi , kazanan teklif sahibi tarafından ödenmesi gereken lotun çekiç fiyatı ( açık artırmada kazanan teklif) üzerindeki ek ücretin yüzdesini ifade eder. İdari masrafları karşılamak için müzayedeci tarafından ücretlendirilir. Alıcının primi , satıcıya değil, doğrudan müzayede evine gider.

Alıcı olmak neleri içerir?

Alıcılar , hangi ürünlerin raflarda, kataloglarda ve çevrimiçi olarak depolanacağını belirleyen kişilerdir. Bunlar ayak hareketleri, araştırma yapmak ve onların şirketleri için ürünlerin büyük miktarlarda satın almak ve daha sonra müşterilere satmak veya bunlar sonra müşterilere satış yeni malzemeler oluşturmak için bunları kullanmak için fırsatları yaratmak.